Choroby cywilizacyjne – czym są?

Choroby cywilizacyjne

Wszędzie o nich słychać – choroby cywilizacyjne zbierają coraz większe żniwo w krajach wysokorozwiniętych – czy jednak wiemy dokładnie, o jakie choroby chodzi? Wbrew pozorom nie chodzi tylko cukrzycę i otyłość – choroby cywilizacyjne to także inne i groźne schorzenia, które przyczyniają się do przedwczesnej śmierci. 

Czym są choroby cywilizacyjne?

Pojęcie to dotyczy schorzeń, które związane są bezpośrednio z ogólnie pojętym rozwojem. Dlatego też zapadają na nie mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych i szybko rozwijających się. Jest to bezpośrednio związane z naszym stylem życia, który wraz z rozwojem ewoluował, a nam niekoniecznie wyszło to na dobre. Chodzi przede wszystkim o znacznie łatwiejszy dostęp do przetworzonej żywności, brak ruchu oraz stres i pośpiech, które towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Do tego dochodzi lenistwo i wygodnictwo, np. w kwestii samodzielnego przygotowywania posiłków i spędzania czasu aktywnie – gotowe posiłki są na wyciągnięcie ręki, więc po co tracić czas na gotowanie? Ponadto codzienne przemierzanie niedużych odległości prywatnym samochodem zamiast pieszo lub rowerem jest dużo wygodniejsze i sprawia wrażenie, że na miejsce dotrzemy szybciej, co czasami wcale nie jest zgodne z prawdą. Jeśli dołączymy do tego używki, palenie papierosów i zanieczyszczenie środowiska, to mamy idealne warunki, aby dać zielone światło chorobom cywilizacyjnym. 

Choroby cywilizacyjne związane z układem sercowo-naczyniowym

Do chorób tych zaliczamy przede wszystkim miażdżycę czy nadciśnienie tętnicze, które prowadzą do zawałów oraz udarów. Są one bezpośrednio związane z naszym stylem życia, czyli dietą oraz brakiem aktywności fizycznej. Zbierają one największe żniwo wśród ludzi w każdym wieku, są też chorobami bardzo podstępnymi, ponieważ bardzo często w początkowych fazach przebiegają bezobjawowo, a nawet jeśli pojawiają się pewne dolegliwości, to bierzemy je za zmęczenie czy wynik nie za dobrej kondycji fizycznej. 

Zobacz również:  Oświetlenie zewnętrzne domu – jak wybrać najlepsze lampy? Wyjaśniamy!

Otyłość oraz cukrzyca 

Jeśli nie jesteśmy aktywni fizycznie, to bardzo łatwo przytyć, dlatego nadwaga oraz otyłość stały się chorobami cywilizacyjnymi – problem ten dotyczy coraz większej liczby ludzi, w tym także dzieci. Niestety to otyłość przyczynia się także do rozwoju innej choroby cywilizacyjnej, jaką jest cukrzyca. To także podstępna choroba, która może latami rozwijać się bezobjawowo i jest przyczyną licznych powikłań, które mogą prowadzić do śmierci. Zobacz więcej na: https://mjrmedical.com/.

Choroby nowotworowe oraz alergie 

Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy również nowotwory, które wraz z powszechnym rozwojem zbierają coraz większe żniwo, mimo że poprawiała się w tej kwestii diagnostyka oraz sposoby leczenia. Oprócz przyczyn genetycznych na ich rozwój wpływają także czynniki środowiskowe oraz nasz styl życia, w tym otyłość, stres oraz używki, w tym alkohol i papierosy, do których dostęp jest praktycznie nieograniczony. Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy także coraz powszechniejsze alergie, do których przyczynia się m.in. zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Jak urządzić domowy gabinet? Pomysły i inspiracje

Własny gabinet w domu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub pracują zdalnie. Miejsce do pracy powinno być odpowiednio zaaranżowane, aby sprzyjało koncentracji i efektywności. W tym celu warto zadbać o wygodne meble, odpowiednie oświetlenie i stylowe dodatki. Jak stworzyć od podstaw domowe biuro? Domowy gabinet możesz urządzić w osobnym pomieszczeniu, […]

Czytaj więcej
Ogólne

Jak regularne czytanie wpływa na rozwój dziecka?

Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności jakie możemy przekazać naszym dzieciom. Regularna lektura nie tylko rozwija umiejętności językowe, ale także wpływa na ich rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy. Przyjrzyjmy się bliżej, jak codzienne czytanie książek kształtuje młode umysły! Wzbogacenie słownictwa i umiejętności językowych Regularne czytanie książek dzieciom od najmłodszych lat znacznie wzbogaca ich słownictwo. Dzieci […]

Czytaj więcej
Ogólne

Jak ośrodki pomagają skutecznie leczyć alkoholizm?

Ośrodki specjalizujące się w leczeniu alkoholizmu odgrywają kluczową rolę w pomocy osobom borykającym się z tą chorobą. Dzięki kompleksowemu podejściu, które obejmuje zarówno terapię psychologiczną, wsparcie medyczne, jak i wszechstronne programy rehabilitacyjne, te placówki umożliwiają skuteczne leczenie i reintegrację pacjentów do społeczeństwa. Efektywne metody walki z alkoholizmem Głównym celem ośrodków leczenia alkoholizmu jest zapewnienie pacjentom […]

Czytaj więcej