Choroby cywilizacyjne – czym są?

Choroby cywilizacyjne

Wszędzie o nich słychać – choroby cywilizacyjne zbierają coraz większe żniwo w krajach wysokorozwiniętych – czy jednak wiemy dokładnie, o jakie choroby chodzi? Wbrew pozorom nie chodzi tylko cukrzycę i otyłość – choroby cywilizacyjne to także inne i groźne schorzenia, które przyczyniają się do przedwczesnej śmierci. 

Czym są choroby cywilizacyjne?

Pojęcie to dotyczy schorzeń, które związane są bezpośrednio z ogólnie pojętym rozwojem. Dlatego też zapadają na nie mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych i szybko rozwijających się. Jest to bezpośrednio związane z naszym stylem życia, który wraz z rozwojem ewoluował, a nam niekoniecznie wyszło to na dobre. Chodzi przede wszystkim o znacznie łatwiejszy dostęp do przetworzonej żywności, brak ruchu oraz stres i pośpiech, które towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Do tego dochodzi lenistwo i wygodnictwo, np. w kwestii samodzielnego przygotowywania posiłków i spędzania czasu aktywnie – gotowe posiłki są na wyciągnięcie ręki, więc po co tracić czas na gotowanie? Ponadto codzienne przemierzanie niedużych odległości prywatnym samochodem zamiast pieszo lub rowerem jest dużo wygodniejsze i sprawia wrażenie, że na miejsce dotrzemy szybciej, co czasami wcale nie jest zgodne z prawdą. Jeśli dołączymy do tego używki, palenie papierosów i zanieczyszczenie środowiska, to mamy idealne warunki, aby dać zielone światło chorobom cywilizacyjnym. 

Choroby cywilizacyjne związane z układem sercowo-naczyniowym

Do chorób tych zaliczamy przede wszystkim miażdżycę czy nadciśnienie tętnicze, które prowadzą do zawałów oraz udarów. Są one bezpośrednio związane z naszym stylem życia, czyli dietą oraz brakiem aktywności fizycznej. Zbierają one największe żniwo wśród ludzi w każdym wieku, są też chorobami bardzo podstępnymi, ponieważ bardzo często w początkowych fazach przebiegają bezobjawowo, a nawet jeśli pojawiają się pewne dolegliwości, to bierzemy je za zmęczenie czy wynik nie za dobrej kondycji fizycznej. 

Otyłość oraz cukrzyca 

Jeśli nie jesteśmy aktywni fizycznie, to bardzo łatwo przytyć, dlatego nadwaga oraz otyłość stały się chorobami cywilizacyjnymi – problem ten dotyczy coraz większej liczby ludzi, w tym także dzieci. Niestety to otyłość przyczynia się także do rozwoju innej choroby cywilizacyjnej, jaką jest cukrzyca. To także podstępna choroba, która może latami rozwijać się bezobjawowo i jest przyczyną licznych powikłań, które mogą prowadzić do śmierci. Zobacz więcej na: https://mjrmedical.com/.

Choroby nowotworowe oraz alergie 

Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy również nowotwory, które wraz z powszechnym rozwojem zbierają coraz większe żniwo, mimo że poprawiała się w tej kwestii diagnostyka oraz sposoby leczenia. Oprócz przyczyn genetycznych na ich rozwój wpływają także czynniki środowiskowe oraz nasz styl życia, w tym otyłość, stres oraz używki, w tym alkohol i papierosy, do których dostęp jest praktycznie nieograniczony. Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy także coraz powszechniejsze alergie, do których przyczynia się m.in. zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Falowniki do paneli słonecznych
blog Ogólne

Falowniki do paneli słonecznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Falowniki paneli słonecznych są kluczową, ale często pomijaną częścią kompleksowego systemu fotowoltaicznego. Ważne jest, aby wiedzieć o różnych opcjach dostępnych podczas zakupów dla falowników paneli słonecznych i który z nich jest odpowiedni dla Twojej unikalnej sytuacji i budżetu. Inwerter jest urządzeniem elektronicznym, które konwertuje DC (prąd stały) wyjście z paneli słonecznych do standardowego AC (prąd […]

Czytaj więcej
Jak obniżyć koszty podróży do Niemiec?
blog Ogólne

Jak obniżyć koszty podróży do Niemiec?

Większość z nas traktuje podróże jako swoisty sposób na kolekcjonowanie wspomnień i wartościowych przeżyć. Co ciekawe, obecnie podróże nie muszą być dalekie, a także drogie. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas doświadcza dość poważnego kryzysu gospodarczo- ekonomicznego, nie chcemy rezygnować z przyjemności, a jednocześnie musimy uwzględnić własne możliwości finansowe. Wobec tego coraz chętniej wybieramy […]

Czytaj więcej
ekspresy gastronomiczne
Ogólne

Gastronomiczny ekspres do kawy – niezbędny w kawiarniach

Kawa w naszej kulturze jest niezwykle cenionym napojem, nie tylko z racji walorów smakowych czy też pobudzających. To również niezbędny element wielu spotkań towarzyskich czy nawet biznesowych. Często tam, gdzie pojawiają się relacje międzyludzkie, pojawia się również kawa. A wraz chęcią wypicia kawy chociażby przez gości wielu lokali, pojawić się muszą ekspresy. Te gastronomiczne to […]

Czytaj więcej