Choroby cywilizacyjne – czym są?

Choroby cywilizacyjne

Wszędzie o nich słychać – choroby cywilizacyjne zbierają coraz większe żniwo w krajach wysokorozwiniętych – czy jednak wiemy dokładnie, o jakie choroby chodzi? Wbrew pozorom nie chodzi tylko cukrzycę i otyłość – choroby cywilizacyjne to także inne i groźne schorzenia, które przyczyniają się do przedwczesnej śmierci. 

Czym są choroby cywilizacyjne?

Pojęcie to dotyczy schorzeń, które związane są bezpośrednio z ogólnie pojętym rozwojem. Dlatego też zapadają na nie mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych i szybko rozwijających się. Jest to bezpośrednio związane z naszym stylem życia, który wraz z rozwojem ewoluował, a nam niekoniecznie wyszło to na dobre. Chodzi przede wszystkim o znacznie łatwiejszy dostęp do przetworzonej żywności, brak ruchu oraz stres i pośpiech, które towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Do tego dochodzi lenistwo i wygodnictwo, np. w kwestii samodzielnego przygotowywania posiłków i spędzania czasu aktywnie – gotowe posiłki są na wyciągnięcie ręki, więc po co tracić czas na gotowanie? Ponadto codzienne przemierzanie niedużych odległości prywatnym samochodem zamiast pieszo lub rowerem jest dużo wygodniejsze i sprawia wrażenie, że na miejsce dotrzemy szybciej, co czasami wcale nie jest zgodne z prawdą. Jeśli dołączymy do tego używki, palenie papierosów i zanieczyszczenie środowiska, to mamy idealne warunki, aby dać zielone światło chorobom cywilizacyjnym. 

Choroby cywilizacyjne związane z układem sercowo-naczyniowym

Do chorób tych zaliczamy przede wszystkim miażdżycę czy nadciśnienie tętnicze, które prowadzą do zawałów oraz udarów. Są one bezpośrednio związane z naszym stylem życia, czyli dietą oraz brakiem aktywności fizycznej. Zbierają one największe żniwo wśród ludzi w każdym wieku, są też chorobami bardzo podstępnymi, ponieważ bardzo często w początkowych fazach przebiegają bezobjawowo, a nawet jeśli pojawiają się pewne dolegliwości, to bierzemy je za zmęczenie czy wynik nie za dobrej kondycji fizycznej. 

Otyłość oraz cukrzyca 

Jeśli nie jesteśmy aktywni fizycznie, to bardzo łatwo przytyć, dlatego nadwaga oraz otyłość stały się chorobami cywilizacyjnymi – problem ten dotyczy coraz większej liczby ludzi, w tym także dzieci. Niestety to otyłość przyczynia się także do rozwoju innej choroby cywilizacyjnej, jaką jest cukrzyca. To także podstępna choroba, która może latami rozwijać się bezobjawowo i jest przyczyną licznych powikłań, które mogą prowadzić do śmierci. Zobacz więcej na: https://mjrmedical.com/.

Choroby nowotworowe oraz alergie 

Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy również nowotwory, które wraz z powszechnym rozwojem zbierają coraz większe żniwo, mimo że poprawiała się w tej kwestii diagnostyka oraz sposoby leczenia. Oprócz przyczyn genetycznych na ich rozwój wpływają także czynniki środowiskowe oraz nasz styl życia, w tym otyłość, stres oraz używki, w tym alkohol i papierosy, do których dostęp jest praktycznie nieograniczony. Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy także coraz powszechniejsze alergie, do których przyczynia się m.in. zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wywóz smieci
Ogólne

Zużyty sprzęt AGD – jak się go legalnie pozbyć?

Kupując nową lodówkę czy zmywarkę, zwykle chcemy natychmiast pozbyć się starego sprzętu. Okazuje się jednak, że nie można go po prostu wyrzucić do śmietnika. Jest to zakazane przepisami prawa. Zatem jak zorganizować wywóz odpadów tego typu, aby nie narazić się na mandat? Dlaczego ważny jest właściwy wywóz odpadów AGD? Być może zastanawiasz się, dlaczego w […]

Czytaj więcej
Omnitrop hormon wzrostu i kulturystyka
Ogólne

Omnitrop hormon wzrostu i kulturystyka

Lek Omnitrop jest znany w medycynie jako hormon wzrostu i jest często stosowany w leczeniu niewydolności nerek i zespołu wad wrodzonych. W sporcie Omnitrop jest popularny ze względu na możliwość uzyskania beztłuszczowej masy mięśniowej i kontrolowania budowy ciała i organizmu podczas przyjmowania kursu sterydów. Produkt pomaga również odmłodzić organizm, wzmacnia szkielet i kości oraz zwiększa […]

Czytaj więcej
Certyfikat SSL
Ogólne

Szyfrowanie SSL bez tajemnic

Bezpieczeństwu w sieci poświęca się coraz więcej uwagi. Osoby poruszające zagadnienia z nim związane zwykle zwracają uwagę przede wszystkim na zachowanie użytkowników Internetu. Niejednokrotnie podkreślają jednak również, że dbanie o bezpieczeństwo potencjalnych klientów leży także po stronie właścicieli domen. Szczególnie wiele uwagi poświęca się dziś szyfrowaniu danych, w pewnym momencie musi więc pojawić się również […]

Czytaj więcej