Czym są owoce liofilizowane? Czy są zdrowe?

Początkowo żywność liofilizowana produkowana była dla astronautów. Potem zaczęto ją wykorzystywać w czasie górskich wędrówek. To w końcu jeden z najlepszych sposobów konserwowania jedzenia. Proces liofilizacji to suszenie sublimacyjne, któremu poddawać można nie tylko owoce, ale i warzywa czy zioła. Polega na suszeniu produktów przez bardzo niską temperaturę. Liofilizowana żywność zachowuje swój pierwotny kolor, smak i kształt. Nie traci także właściwości odżywczych i dlatego jest tak popularna. 

Owoce liofilizowane – co to takiego?

Procesowi liofilizacji poddaje się często właśnie owoce. Są to w dużej mierze owoce sezonowe, którymi w formie świeżej można się cieszyć tylko przez kilka tygodni w roku. Liofilizacja sprawia, że są dostępne przez cały rok. Sprawdza się ona także w przypadku owoców, które kiepsko znoszą tradycyjne suszenie. 

Owoce liofilizowane zachowują swój smak, kolor i właściwości odżywcze. Jednocześnie nie zawierają konserwantów. 

Czy owoce liofilizowane są zdrowe?

W wyniku procesu liofilizacji wszystkie właściwości organoleptyczne produktów zostają zachowane. Owoce mają taką samą wartość odżywczą. Są bogate w witaminy, aminokwasy czy minerały. Nie ulegają one degradacji. 

Liofilizowane owoce można przechowywać przez bardzo długi czas, ale trzeba im zapewnić do tego odpowiednie warunki. Poza tym liofilizacja pozbawia produkty spożywcze zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Usuwa z nich rakotwórcze azotyny. Za sprawą odparowania wody owoce liofilizowane są lekkie, co ułatwia ich transportowanie oraz przechowywanie. 

Gdzie można zaopatrzyć się w owoce liofilizowane i jakie jest ich zastosowanie?

W zasadzie dzisiaj zakup liofilizowanych owoców nie jest problemem. Znaleźć je można w niemal każdym sklepie spożywczym. Dostępne są też w licznych sklepach internetowych. 

Wiele osób zastanawia się na pewno, do czego wykorzystać można takie owoce. Można je bez obaw wprowadzić do swojej codziennej diety. To doskonały dodatek do musli czy owsianki. Kilka liofilizowanych owoców może odmienić smak śniadania. Dodatkowo dorzucić je można do maślanki czy jogurtu, co pozwala na szybkie przygotowanie smacznego i zdrowego deseru pozbawionego konserwantów.

Zobacz również:  Czym jest car detaling i dlaczego warto z niego korzystać?

Owoce liofilizowane traktowane mogą być jako zdrowa, pyszna przekąska. Są nieocenione przede wszystkim zimą, gdy dostęp do świeżych owoców jest mocno ograniczony. Można je dodawać do lodów i innych deserów. Coraz częściej są też wykorzystywane np. do dekoracji tortów i innego typu ciast. 

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Czym charakteryzują się meble w stylu industrialnym? Wyjaśniamy

Styl industrialny narodził się w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Panowała wtedy recesja. Duże obiekty przemysłowe, np. magazyny, fabryki i hale, zaczęły pustoszeć. Zaczęto je więc wykorzystywać jako przestrzenie mieszkalne. Tak powstał industrializm, który do Polski dotarł w latach 90. XX wieku. Szybko jednak zdobył sporą popularność. Czym się charakteryzuje? Jak wyglądają meble […]

Czytaj więcej
Ogólne

Modna chusta na głowę dla dziewczynki – co wybrać dla swojego dziecka?

Małe dzieci trzeba zabierać na wspólne spacery. Powinny one spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w cieplejsze dni należy zadbać o odpowiednią ochronę główki malucha. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem jest chusta na głowę dla dziewczynki. Na jaki model warto się zdecydować? W poniższym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepszy! Chusta […]

Czytaj więcej
Ogólne

Meble pokojowe do salonu – jakie warto uwzględnić i gdzie ich szukać? Podpowiadamy

Niedawno stałeś się posiadaczem nowej nieruchomości? Już nie możesz się doczekać, kiedy wprowadzisz się do wymarzonego mieszkania i planujesz remont? Pamiętaj, że bardzo ważny jest nie tylko dobór farb, paneli itp., ale również mebli. Wiele osób ma z nimi problem, szczególnie jeśli decyzja dotyczy wielofunkcyjnego salonu. Zastanawiasz się, jakie meble pokojowe są absolutnie niezbędne do […]

Czytaj więcej