Czym są owoce liofilizowane? Czy są zdrowe?

Początkowo żywność liofilizowana produkowana była dla astronautów. Potem zaczęto ją wykorzystywać w czasie górskich wędrówek. To w końcu jeden z najlepszych sposobów konserwowania jedzenia. Proces liofilizacji to suszenie sublimacyjne, któremu poddawać można nie tylko owoce, ale i warzywa czy zioła. Polega na suszeniu produktów przez bardzo niską temperaturę. Liofilizowana żywność zachowuje swój pierwotny kolor, smak i kształt. Nie traci także właściwości odżywczych i dlatego jest tak popularna. 

Owoce liofilizowane – co to takiego?

Procesowi liofilizacji poddaje się często właśnie owoce. Są to w dużej mierze owoce sezonowe, którymi w formie świeżej można się cieszyć tylko przez kilka tygodni w roku. Liofilizacja sprawia, że są dostępne przez cały rok. Sprawdza się ona także w przypadku owoców, które kiepsko znoszą tradycyjne suszenie. 

Owoce liofilizowane zachowują swój smak, kolor i właściwości odżywcze. Jednocześnie nie zawierają konserwantów. 

Czy owoce liofilizowane są zdrowe?

W wyniku procesu liofilizacji wszystkie właściwości organoleptyczne produktów zostają zachowane. Owoce mają taką samą wartość odżywczą. Są bogate w witaminy, aminokwasy czy minerały. Nie ulegają one degradacji. 

Liofilizowane owoce można przechowywać przez bardzo długi czas, ale trzeba im zapewnić do tego odpowiednie warunki. Poza tym liofilizacja pozbawia produkty spożywcze zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Usuwa z nich rakotwórcze azotyny. Za sprawą odparowania wody owoce liofilizowane są lekkie, co ułatwia ich transportowanie oraz przechowywanie. 

Gdzie można zaopatrzyć się w owoce liofilizowane i jakie jest ich zastosowanie?

W zasadzie dzisiaj zakup liofilizowanych owoców nie jest problemem. Znaleźć je można w niemal każdym sklepie spożywczym. Dostępne są też w licznych sklepach internetowych. 

Wiele osób zastanawia się na pewno, do czego wykorzystać można takie owoce. Można je bez obaw wprowadzić do swojej codziennej diety. To doskonały dodatek do musli czy owsianki. Kilka liofilizowanych owoców może odmienić smak śniadania. Dodatkowo dorzucić je można do maślanki czy jogurtu, co pozwala na szybkie przygotowanie smacznego i zdrowego deseru pozbawionego konserwantów.

Owoce liofilizowane traktowane mogą być jako zdrowa, pyszna przekąska. Są nieocenione przede wszystkim zimą, gdy dostęp do świeżych owoców jest mocno ograniczony. Można je dodawać do lodów i innych deserów. Coraz częściej są też wykorzystywane np. do dekoracji tortów i innego typu ciast. 

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Licówki na zęby
Ogólne

Piękny uśmiech dzięki licówkom na zęby- innowacyjne rozwiązanie stomatologiczne

W poszukiwaniu idealnego uśmiechu coraz więcej osób zwraca się ku licówkom dentystycznym. To innowacyjne rozwiązanie stomatologiczne łączy w sobie estetykę z funkcjonalnością, oferując trwałe i efektowne efekty. Licówki to cienkie płytki, które aplikuje się na przednią powierzchnię zębów, zmieniając ich kształt, rozmiar, kolor czy nawet ustawienie. Dzięki nim możesz zapomnieć o nieestetycznych przebarwieniach, pęknięciach czy […]

Czytaj więcej
Najmodniejsze bransoletki damskie
Ogólne

Najmodniejsze bransoletki damskie- dodatek, który podkreśli Twój styl

Moda to nie tylko ubrania, to także wyrażenie swojej osobowości i indywidualności poprzez dodatki. Bransoletki damskie, stanowiące część bogatej tradycji biżuterii, są doskonałym sposobem na podkreślenie swojego stylu i wyróżnienie się w tłumie. To właśnie te delikatne, ale zarazem wyraziste ozdoby nadgarstka pozwalają nam wyrazić siebie i dopełnić nasz strój. Przygotuj się na podróż po […]

Czytaj więcej
Dzisiejszy kurs euro
Ogólne

Dzisiejszy kurs euro – jak wpływa na nasze codzienne wydatki i oszczędności

Kurs euro to kwestia, która może znacząco wpływać na nasze codzienne życie, choć często pozostaje na marginesie naszej uwagi. To, ile jedno euro jest warte w stosunku do naszej krajowej waluty, może mieć ogromny wpływ na nasze wydatki, oszczędności i ogólną stabilność finansową. Prawdą jest to, że kurs euro wpływa na nasze codzienne decyzje zakupowe […]

Czytaj więcej