Grafika rastrowa – co to jest?

grafika rastrowa

Co oznacza grafika rastrowa?

Grafika rastrowa, zwana również grafiką bitmapową, to obrazy cyfrowe składające się z małych prostokątnych pikseli lub elementów obrazu, które są ułożone w siatkę lub raster o współrzędnych x i y (w przypadku grafiki trójwymiarowej również o współrzędnej z) w taki sposób, że tworzą obraz. Jest on również określany mianem mapy bitowej, ponieważ zawiera informacje odwzorowane bezpośrednio na siatce wyświetlacza.

Rozmiar pliku obrazu rastrowego zależy również od rozmiaru obrazu, który jest określany przez liczbę pikseli użytych w obrazie. Oznacza to, że obraz o rozdzielczości 1280×720 będzie zawierał 921 600 pikseli, podczas gdy obraz Full HD 1920×1080 będzie miał 2 073 600 pikseli, co oczywiście spowoduje, że jego rozmiar pliku będzie większy w porównaniu z tym pierwszym.

Zobacz też: kod błędu 910

Grafika rastrowa – co to jest?

Słowo raster zostało zapożyczone od terminu „skanowanie rastrowe”, który oznaczał sposób wyświetlania obrazów na starych monitorach CRT, polegający na magnetycznym kierowaniu skupionej wiązki elektronów linia po linii w celu utworzenia obrazu.

Główną wadą grafiki rastrowej jest to, że jest ona zależna od rozdzielczości. Można ją skalować w dół bez zmiany jakości, ale gdy rozdzielczość jest zwiększana, utrata jakości jest nieunikniona. Obraz będzie wyglądał na zblokowany i rozpikselowany. Z drugiej strony, grafika wektorowa może być skalowana do dowolnej rozdzielczości, ponieważ do definiowania obrazów wykorzystuje geometrię i równania matematyczne, a nie bezpośrednie odwzorowanie pikseli w siatce. Grafika wektorowa lepiej nadaje się do składu i projektowania graficznego.

Ponieważ grafika rastrowa przechowuje wiele informacji, wymaga dużych rozmiarów plików, a praca z nią może być nieco kłopotliwa. Na szczęście istnieją już techniki i algorytmy kompresji obrazów, które rozwiązują ten problem. BMP, TIFF, GIF i JPEG to niektóre z dostępnych formatów plików grafiki rastrowej.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak założyć blokadę na firmowe pliki
technologia

Jak założyć blokadę na firmowe pliki? Sposoby na zabezpieczenie folderów

Zabezpieczanie plików za pomocą hasła to jeden ze sposobów na ochronę informacji. Metodę tę można wykorzystać nie tylko na własnych urządzeniach, lecz także na sprzętach firmowych. Jak założyć blokadę na pliki i jakie jeszcze rozwiązania warto zastosować? W jakim celu zakłada się blokadę na foldery? Wiele plików przechowywanych na firmowych laptopach może zawierać wrażliwe informacje […]

Czytaj więcej
Wywóz smieci
Ogólne

Zużyty sprzęt AGD – jak się go legalnie pozbyć?

Kupując nową lodówkę czy zmywarkę, zwykle chcemy natychmiast pozbyć się starego sprzętu. Okazuje się jednak, że nie można go po prostu wyrzucić do śmietnika. Jest to zakazane przepisami prawa. Zatem jak zorganizować wywóz odpadów tego typu, aby nie narazić się na mandat? Dlaczego ważny jest właściwy wywóz odpadów AGD? Być może zastanawiasz się, dlaczego w […]

Czytaj więcej
Omnitrop hormon wzrostu i kulturystyka
Ogólne

Omnitrop hormon wzrostu i kulturystyka

Lek Omnitrop jest znany w medycynie jako hormon wzrostu i jest często stosowany w leczeniu niewydolności nerek i zespołu wad wrodzonych. W sporcie Omnitrop jest popularny ze względu na możliwość uzyskania beztłuszczowej masy mięśniowej i kontrolowania budowy ciała i organizmu podczas przyjmowania kursu sterydów. Produkt pomaga również odmłodzić organizm, wzmacnia szkielet i kości oraz zwiększa […]

Czytaj więcej