Grafika rastrowa – co to jest?

grafika rastrowa

Co oznacza grafika rastrowa?

Grafika rastrowa, zwana również grafiką bitmapową, to obrazy cyfrowe składające się z małych prostokątnych pikseli lub elementów obrazu, które są ułożone w siatkę lub raster o współrzędnych x i y (w przypadku grafiki trójwymiarowej również o współrzędnej z) w taki sposób, że tworzą obraz. Jest on również określany mianem mapy bitowej, ponieważ zawiera informacje odwzorowane bezpośrednio na siatce wyświetlacza.

Rozmiar pliku obrazu rastrowego zależy również od rozmiaru obrazu, który jest określany przez liczbę pikseli użytych w obrazie. Oznacza to, że obraz o rozdzielczości 1280×720 będzie zawierał 921 600 pikseli, podczas gdy obraz Full HD 1920×1080 będzie miał 2 073 600 pikseli, co oczywiście spowoduje, że jego rozmiar pliku będzie większy w porównaniu z tym pierwszym.

Zobacz też: kod błędu 910

Grafika rastrowa – co to jest?

Słowo raster zostało zapożyczone od terminu „skanowanie rastrowe”, który oznaczał sposób wyświetlania obrazów na starych monitorach CRT, polegający na magnetycznym kierowaniu skupionej wiązki elektronów linia po linii w celu utworzenia obrazu.

Główną wadą grafiki rastrowej jest to, że jest ona zależna od rozdzielczości. Można ją skalować w dół bez zmiany jakości, ale gdy rozdzielczość jest zwiększana, utrata jakości jest nieunikniona. Obraz będzie wyglądał na zblokowany i rozpikselowany. Z drugiej strony, grafika wektorowa może być skalowana do dowolnej rozdzielczości, ponieważ do definiowania obrazów wykorzystuje geometrię i równania matematyczne, a nie bezpośrednie odwzorowanie pikseli w siatce. Grafika wektorowa lepiej nadaje się do składu i projektowania graficznego.

Ponieważ grafika rastrowa przechowuje wiele informacji, wymaga dużych rozmiarów plików, a praca z nią może być nieco kłopotliwa. Na szczęście istnieją już techniki i algorytmy kompresji obrazów, które rozwiązują ten problem. BMP, TIFF, GIF i JPEG to niektóre z dostępnych formatów plików grafiki rastrowej.

Zobacz również:  Przewaga chatbota nad ludzkim asystentem

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Aktualne trendy w jadalni. Wybierz idealne nakrycie stołu

Jadalnia jest sercem domu – miejscem, gdzie rodzina i przyjaciele zbierają się, by dzielić posiłki i wspólne chwile. Nakrycie stołu jest zatem ważnym rodzajem wyposażenia. Należy je dobierać świadomie i z uwzględnieniem zasad zachowania spójności stylu. Przyjrzymy się najnowszym trendom w aranżacji jadalni i zaproponujemy kilka inspirujących pomysłów na nakrycie stołu, które odzwierciedlają różne style […]

Czytaj więcej
Ogólne

Torby motocyklowe

Torby motocyklowe są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego motocyklisty, który ceni sobie funkcjonalność, bezpieczeństwo i styl podczas swoich podróży. Niezależnie od tego, czy planujesz długą podróż, wybierasz się na krótką wycieczkę, czy po prostu potrzebujesz praktycznego rozwiązania do przechowywania niezbędnych przedmiotów podczas jazdy po mieście, torebka motocyklowa jest idealnym wyborem. W tym artykule przyjrzymy się różnym […]

Czytaj więcej
technologia

Co lepsze – skuter elektryczny czy spalinowy?

W obecnych czasach rośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami w transporcie miejskim. Skutery, cenione za efektywność i niskie koszty eksploatacji, są jednym z popularniejszych wyborów. Wśród nich pojawia się kluczowe pytanie: czy lepsze są skutery elektryczne czy spalinowe? Przeanalizujmy oba typy, by zdecydować, który może lepiej odpowiadać Twoim potrzebom. Skuter elektryczny – ekologia i niskie spalanie Motorower […]

Czytaj więcej