Grafika rastrowa – co to jest?

grafika rastrowa

Co oznacza grafika rastrowa?

Grafika rastrowa, zwana również grafiką bitmapową, to obrazy cyfrowe składające się z małych prostokątnych pikseli lub elementów obrazu, które są ułożone w siatkę lub raster o współrzędnych x i y (w przypadku grafiki trójwymiarowej również o współrzędnej z) w taki sposób, że tworzą obraz. Jest on również określany mianem mapy bitowej, ponieważ zawiera informacje odwzorowane bezpośrednio na siatce wyświetlacza.

Rozmiar pliku obrazu rastrowego zależy również od rozmiaru obrazu, który jest określany przez liczbę pikseli użytych w obrazie. Oznacza to, że obraz o rozdzielczości 1280×720 będzie zawierał 921 600 pikseli, podczas gdy obraz Full HD 1920×1080 będzie miał 2 073 600 pikseli, co oczywiście spowoduje, że jego rozmiar pliku będzie większy w porównaniu z tym pierwszym.

Zobacz też: kod błędu 910

Grafika rastrowa – co to jest?

Słowo raster zostało zapożyczone od terminu „skanowanie rastrowe”, który oznaczał sposób wyświetlania obrazów na starych monitorach CRT, polegający na magnetycznym kierowaniu skupionej wiązki elektronów linia po linii w celu utworzenia obrazu.

Główną wadą grafiki rastrowej jest to, że jest ona zależna od rozdzielczości. Można ją skalować w dół bez zmiany jakości, ale gdy rozdzielczość jest zwiększana, utrata jakości jest nieunikniona. Obraz będzie wyglądał na zblokowany i rozpikselowany. Z drugiej strony, grafika wektorowa może być skalowana do dowolnej rozdzielczości, ponieważ do definiowania obrazów wykorzystuje geometrię i równania matematyczne, a nie bezpośrednie odwzorowanie pikseli w siatce. Grafika wektorowa lepiej nadaje się do składu i projektowania graficznego.

Ponieważ grafika rastrowa przechowuje wiele informacji, wymaga dużych rozmiarów plików, a praca z nią może być nieco kłopotliwa. Na szczęście istnieją już techniki i algorytmy kompresji obrazów, które rozwiązują ten problem. BMP, TIFF, GIF i JPEG to niektóre z dostępnych formatów plików grafiki rastrowej.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

etykiety
Ogólne

Szybkie i tanie etykiety samoprzylepne

Jesteś właścicielem firmy i przygotowujesz nowy produkt na rynek? Z pewnością będą Ci potrzebne etykiety samoprzylepne. Drukarnia etykiet – projekt i wykonanie Etykiety pojawiają się praktycznie na wszystkich produktach na sklepowych półkach. Napoje, przetwory, kosmetyki, świeczki. Wszystkie one zawierają bardzo często etykiety samoprzylepne, dzięki czemu produkcja i proces wypuszczenia przedmiotu do sprzedaży jest znacznie szybszy. […]

Czytaj więcej
Sianożęty noclegi – widok na plażę i molo w Sianożętach
Ogólne

Sianożęty – noclegi i apartamenty nad morzem w sielskiej atmosferze

Noclegi nad morzem nie muszą oznaczać pobytu w dużym mieście! Coś dla siebie nad Bałtykiem bez problemu znajdą również miłośnicy wiejskich klimatów. Przykładem malowniczej, cichej nadmorskiej wsi są Sianożęty – apartamenty w tej miejscowości to doskonały pomysł dla osób, które podczas urlopu chcą w kameralnej atmosferze odpocząć od tłumów. Sianożęty to niewielka wieś – liczy […]

Czytaj więcej
hearts of iron 4 kody
Ogólne

Kody do gry Hearts of Iron IV na PC

Na tej stronie znajduje się lista cheatów, kodów, wielkanocnych jajek, wskazówek i innych sekretów do Hearts of Iron IV na PC. Jeśli odkryłeś cheat, który chciałbyś dodać do strony, lub masz poprawkę, kliknij EDYTUJ i dodaj go. Zobacz też: Zalety i wady internetu Lista kodów do gry Hearts of Iron IV Aby uruchomić konsolę cheatów, […]

Czytaj więcej