Grafika rastrowa – co to jest?

grafika rastrowa

Co oznacza grafika rastrowa?

Grafika rastrowa, zwana również grafiką bitmapową, to obrazy cyfrowe składające się z małych prostokątnych pikseli lub elementów obrazu, które są ułożone w siatkę lub raster o współrzędnych x i y (w przypadku grafiki trójwymiarowej również o współrzędnej z) w taki sposób, że tworzą obraz. Jest on również określany mianem mapy bitowej, ponieważ zawiera informacje odwzorowane bezpośrednio na siatce wyświetlacza.

Rozmiar pliku obrazu rastrowego zależy również od rozmiaru obrazu, który jest określany przez liczbę pikseli użytych w obrazie. Oznacza to, że obraz o rozdzielczości 1280×720 będzie zawierał 921 600 pikseli, podczas gdy obraz Full HD 1920×1080 będzie miał 2 073 600 pikseli, co oczywiście spowoduje, że jego rozmiar pliku będzie większy w porównaniu z tym pierwszym.

Zobacz też: kod błędu 910

Grafika rastrowa – co to jest?

Słowo raster zostało zapożyczone od terminu „skanowanie rastrowe”, który oznaczał sposób wyświetlania obrazów na starych monitorach CRT, polegający na magnetycznym kierowaniu skupionej wiązki elektronów linia po linii w celu utworzenia obrazu.

Główną wadą grafiki rastrowej jest to, że jest ona zależna od rozdzielczości. Można ją skalować w dół bez zmiany jakości, ale gdy rozdzielczość jest zwiększana, utrata jakości jest nieunikniona. Obraz będzie wyglądał na zblokowany i rozpikselowany. Z drugiej strony, grafika wektorowa może być skalowana do dowolnej rozdzielczości, ponieważ do definiowania obrazów wykorzystuje geometrię i równania matematyczne, a nie bezpośrednie odwzorowanie pikseli w siatce. Grafika wektorowa lepiej nadaje się do składu i projektowania graficznego.

Ponieważ grafika rastrowa przechowuje wiele informacji, wymaga dużych rozmiarów plików, a praca z nią może być nieco kłopotliwa. Na szczęście istnieją już techniki i algorytmy kompresji obrazów, które rozwiązują ten problem. BMP, TIFF, GIF i JPEG to niektóre z dostępnych formatów plików grafiki rastrowej.

Zobacz również:  Jakie warunki musi spełnić pojazd pomocy drogowej i w co musi być wyposażony?

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Czym charakteryzują się meble w stylu industrialnym? Wyjaśniamy

Styl industrialny narodził się w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Panowała wtedy recesja. Duże obiekty przemysłowe, np. magazyny, fabryki i hale, zaczęły pustoszeć. Zaczęto je więc wykorzystywać jako przestrzenie mieszkalne. Tak powstał industrializm, który do Polski dotarł w latach 90. XX wieku. Szybko jednak zdobył sporą popularność. Czym się charakteryzuje? Jak wyglądają meble […]

Czytaj więcej
Ogólne

Modna chusta na głowę dla dziewczynki – co wybrać dla swojego dziecka?

Małe dzieci trzeba zabierać na wspólne spacery. Powinny one spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w cieplejsze dni należy zadbać o odpowiednią ochronę główki malucha. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem jest chusta na głowę dla dziewczynki. Na jaki model warto się zdecydować? W poniższym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepszy! Chusta […]

Czytaj więcej
Ogólne

Meble pokojowe do salonu – jakie warto uwzględnić i gdzie ich szukać? Podpowiadamy

Niedawno stałeś się posiadaczem nowej nieruchomości? Już nie możesz się doczekać, kiedy wprowadzisz się do wymarzonego mieszkania i planujesz remont? Pamiętaj, że bardzo ważny jest nie tylko dobór farb, paneli itp., ale również mebli. Wiele osób ma z nimi problem, szczególnie jeśli decyzja dotyczy wielofunkcyjnego salonu. Zastanawiasz się, jakie meble pokojowe są absolutnie niezbędne do […]

Czytaj więcej