Grafika rastrowa – co to jest?

grafika rastrowa

Co oznacza grafika rastrowa?

Grafika rastrowa, zwana również grafiką bitmapową, to obrazy cyfrowe składające się z małych prostokątnych pikseli lub elementów obrazu, które są ułożone w siatkę lub raster o współrzędnych x i y (w przypadku grafiki trójwymiarowej również o współrzędnej z) w taki sposób, że tworzą obraz. Jest on również określany mianem mapy bitowej, ponieważ zawiera informacje odwzorowane bezpośrednio na siatce wyświetlacza.

Rozmiar pliku obrazu rastrowego zależy również od rozmiaru obrazu, który jest określany przez liczbę pikseli użytych w obrazie. Oznacza to, że obraz o rozdzielczości 1280×720 będzie zawierał 921 600 pikseli, podczas gdy obraz Full HD 1920×1080 będzie miał 2 073 600 pikseli, co oczywiście spowoduje, że jego rozmiar pliku będzie większy w porównaniu z tym pierwszym.

Zobacz też: kod błędu 910

Grafika rastrowa – co to jest?

Słowo raster zostało zapożyczone od terminu „skanowanie rastrowe”, który oznaczał sposób wyświetlania obrazów na starych monitorach CRT, polegający na magnetycznym kierowaniu skupionej wiązki elektronów linia po linii w celu utworzenia obrazu.

Główną wadą grafiki rastrowej jest to, że jest ona zależna od rozdzielczości. Można ją skalować w dół bez zmiany jakości, ale gdy rozdzielczość jest zwiększana, utrata jakości jest nieunikniona. Obraz będzie wyglądał na zblokowany i rozpikselowany. Z drugiej strony, grafika wektorowa może być skalowana do dowolnej rozdzielczości, ponieważ do definiowania obrazów wykorzystuje geometrię i równania matematyczne, a nie bezpośrednie odwzorowanie pikseli w siatce. Grafika wektorowa lepiej nadaje się do składu i projektowania graficznego.

Ponieważ grafika rastrowa przechowuje wiele informacji, wymaga dużych rozmiarów plików, a praca z nią może być nieco kłopotliwa. Na szczęście istnieją już techniki i algorytmy kompresji obrazów, które rozwiązują ten problem. BMP, TIFF, GIF i JPEG to niektóre z dostępnych formatów plików grafiki rastrowej.

Zobacz również:  Po czym poznać, że przyszła pora na wymianę dysku w laptopie?

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Przejazdy busem do Holandii – wygodne i tanie rozwiązanie

Holandia to kraj, który przyciąga turystów z całego świata. Znana z pięknych krajobrazów, malowniczych miast, ciekawych muzeów i galerii, jak również wyjątkowych atrakcji turystycznych, takich jak np. Keukenhof, czy Park Miniatur w Madurodam. Aby jednak móc w pełni cieszyć się z wizyty w tym kraju, warto zadbać o wygodny i przede wszystkim ekonomiczny transport. Przejazdy […]

Czytaj więcej
Ogólne

Jak nosić mokasyny damskie, by wyglądać stylowo?

Mokasyny damskie to niezwykle charakterystyczny typ obuwia, wywodzący się z mody męskiej. Na przestrzeni ostatnich dekad został jednak doceniony przez liczne grono wielbicielek oryginalnej mody, stając się jednym z najgorętszych trendów. Jak nosić to wyjątkowe obuwie, by wyglądać stylowo? Kluczowy jest dobór modelu do okazji oraz reszty stylizacji. Jak się za to zabrać? Podpowiadamy! Czym […]

Czytaj więcej
Dlaczego nurkowie wypadają z łodzi do tyłu?
Ogólne

Dlaczego nurkowie wypadają z łodzi do tyłu?

Nurkowanie to ekscytująca okazja do odkrywania świata przyrody w niezapomnianych miejscach. Bez odpowiedniego sprzętu ochronnego i bezpiecznych praktyk nurkowania, to zabawne hobby może szybko stać się niebezpieczne. Dlaczego nurkowie nurkują do tyłu? Dlaczego nurkowie nurkują do tyłu? Podobnie jak w przypadku używania flagi nurkowej, nurkowanie do tyłu jest standardową techniką bezpieczeństwa. Choć może się wydawać, […]

Czytaj więcej