Automatyka budynkowa a komfort cieplny. System domu inteligentnego

automatyka-budynkowa

Chcesz zwiększyć swój komfort we własnym domu/mieszkaniu? Marzysz o ogrzewaniu i klimatyzacji, którym mógłbyś sterować zdalnie – z każdego pomieszczenia, czy nawet znajdując się poza budynkiem? Nie chcesz płacić wysokich rachunków za prąd? Wszystko to może zapewnić Ci automatyka budynkowa.

Czy budynek może być inteligentny?

Coraz częściej w nowych i starych budynkach pojawiają się nowoczesne instalacje automatyki budynkowej. Również w związku z takimi elementami jak ogrzewanie i klimatyzacja. Ciepło to bezpieczeństwo, komfort i wygoda – to najważniejszy element całego budynku, który pozwala cieszyć się chwilą dnia codziennego, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Z racji tego, że nie masz kontroli nad temperaturą na zewnątrz, warto, abyś odpowiednio wcześnie zainwestował w podobne rozwiązania.

Automatyka budynkowa pozwoli Ci na utrzymanie odpowiednich i optymalnych warunków cieplnych, gdy znajdujesz się w domu. Z drugiej strony system przełączy się w tryb czuwania i oszczędzania, w razie Twojej nieobecności.

Komfort cieplny to nic innego, jak odpowiednie warunki, które pozwalają na to, by człowiek nie odczuwał żadnych anomalii w swojej przestrzeni – nie czuł, ani ciepła, ani zimna. Komfort cieplny mogą zaburzyć takie sytuacje jak zbyt mocno nagrzane grzejniki, czy zbyt intensywny napływ powietrza. Równomierny rozkład powietrza może zapobiec takim sytuacjom. W jaki sposób można osiągnąć taki stan rzeczy? Na przykład poprzez instalację ogrzewania podłogowego.

Prosta w użytkowaniu instalacja

Systemem automatyki budynkowej można bez problemu sterować za pomocą funkcjonalnych przycisków, czy też aplikacji mobilnej. Przyciski mogą mieć również wbudowane czujniki, które automatycznie dostosują temperaturę otoczenia do zmieniających się warunków. Co więcej, w odpowiednio zaprogramowanym systemie można zredukować liczbę przycisków do minimum, tym samym generując większe oszczędności.

Przyciski możesz umieścić np. w łazience lub w pralni, aby zredukować problem wilgoci. Jeżeli chcesz mieć pod kontrolą temperaturę swojego otoczenia, możesz robić to z poziomu aplikacji mobilnej.

Automatyka budynkowa zapewnia również integrację wielu systemów. Chodzi tutaj o to, że sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją, możesz również połączyć z systemem automatycznych rolet i żaluzji. Jeżeli w Twoim domu podniesie się temperatura, system zareaguje automatycznie – opuści rolety i zmniejszy temperaturę, tym samym poprawiając komfort cieplny.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela dla gracza?

Harmonogramy

Tak działają czujniki obecności, które zapewniają maksymalne oszczędności. Jeżeli zamontujesz je w pomieszczenia, które użytkujesz najczęściej (np. łazienka), nie będziesz mieć już kłopotów z zaparowanymi lustrami, czy też z zawilgotniałymi ścianami. Podobnie jak w innych tego typu rozwiązaniach, automatyka budynkowa zapewnia również możliwość ustalania własnych harmonogramów. Co w dłuższej perspektywie, może generować wysokie oszczędności w skali roku.

Nowoczesne rozwiązania grzewcze dają komfort, spokój i przede wszystkim bezpieczeństwo. Dzięki nim nie musisz już dłużej martwić się o codzienne czynności, takie jak, np. niezakręcone grzejniki, które pochłaniają mnóstwo energii.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Premie dla pracowników – motywacyjny klucz do sukcesu

Motywowanie pracowników jest kluczowym elementem zarządzania zasobami ludzkimi. Jednym z najbardziej skutecznych narzędzi jest premia, która stanowi dodatkowe wynagrodzenie za wykonaną pracę. W artykule omówimy, czym jest premia, dlaczego warto ją przyznawać oraz jakie są jej rodzaje. Czym jest premia dla pracownika? Premia dla pracownika to uzupełnienie podstawowego wynagrodzenia, które może być przyznawane w różnych […]

Czytaj więcej
Ogólne

Rola Mediów Społecznościowych w Kształtowaniu Trendów Popkultury

Media społecznościowe odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu współczesnej popkultury. Platformy takie jak Instagram, TikTok, Twitter czy YouTube stały się głównymi źródłami trendów, które wpływają na modę, muzykę, film, a nawet styl życia. Dzięki nim artyści, marki i zwykli użytkownicy mogą szybko i efektywnie docierać do szerokiego grona odbiorców, kształtując tym samym współczesne gusta i zainteresowania. […]

Czytaj więcej
Ogólne

W głowie się nie mieści 2: Wszystko co warto wiedzieć o filmie

Po ogromnym sukcesie filmu W głowie się nie mieści z 2015 roku Pixar i Disney powracają z kontynuacją opowieści o Riley, głównej bohaterce, która tym razem przechodzi burzliwy okres dojrzewania. Druga część filmu miała premierę 12 czerwca 2024 roku, a w Polsce można ją oglądać od 14 czerwca. Nowe trudności dla Rileya W głowie się […]

Czytaj więcej