Automatyka budynkowa a komfort cieplny. System domu inteligentnego

automatyka-budynkowa

Chcesz zwiększyć swój komfort we własnym domu/mieszkaniu? Marzysz o ogrzewaniu i klimatyzacji, którym mógłbyś sterować zdalnie – z każdego pomieszczenia, czy nawet znajdując się poza budynkiem? Nie chcesz płacić wysokich rachunków za prąd? Wszystko to może zapewnić Ci automatyka budynkowa.

Czy budynek może być inteligentny?

Coraz częściej w nowych i starych budynkach pojawiają się nowoczesne instalacje automatyki budynkowej. Również w związku z takimi elementami jak ogrzewanie i klimatyzacja. Ciepło to bezpieczeństwo, komfort i wygoda – to najważniejszy element całego budynku, który pozwala cieszyć się chwilą dnia codziennego, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Z racji tego, że nie masz kontroli nad temperaturą na zewnątrz, warto, abyś odpowiednio wcześnie zainwestował w podobne rozwiązania.

Automatyka budynkowa pozwoli Ci na utrzymanie odpowiednich i optymalnych warunków cieplnych, gdy znajdujesz się w domu. Z drugiej strony system przełączy się w tryb czuwania i oszczędzania, w razie Twojej nieobecności.

Komfort cieplny to nic innego, jak odpowiednie warunki, które pozwalają na to, by człowiek nie odczuwał żadnych anomalii w swojej przestrzeni – nie czuł, ani ciepła, ani zimna. Komfort cieplny mogą zaburzyć takie sytuacje jak zbyt mocno nagrzane grzejniki, czy zbyt intensywny napływ powietrza. Równomierny rozkład powietrza może zapobiec takim sytuacjom. W jaki sposób można osiągnąć taki stan rzeczy? Na przykład poprzez instalację ogrzewania podłogowego.

Prosta w użytkowaniu instalacja

Systemem automatyki budynkowej można bez problemu sterować za pomocą funkcjonalnych przycisków, czy też aplikacji mobilnej. Przyciski mogą mieć również wbudowane czujniki, które automatycznie dostosują temperaturę otoczenia do zmieniających się warunków. Co więcej, w odpowiednio zaprogramowanym systemie można zredukować liczbę przycisków do minimum, tym samym generując większe oszczędności.

Przyciski możesz umieścić np. w łazience lub w pralni, aby zredukować problem wilgoci. Jeżeli chcesz mieć pod kontrolą temperaturę swojego otoczenia, możesz robić to z poziomu aplikacji mobilnej.

Zobacz również:  Jakie akcesoria turystyczne do roweru warto mieć podczas wyprawy?

Automatyka budynkowa zapewnia również integrację wielu systemów. Chodzi tutaj o to, że sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją, możesz również połączyć z systemem automatycznych rolet i żaluzji. Jeżeli w Twoim domu podniesie się temperatura, system zareaguje automatycznie – opuści rolety i zmniejszy temperaturę, tym samym poprawiając komfort cieplny.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela dla gracza?

Harmonogramy

Tak działają czujniki obecności, które zapewniają maksymalne oszczędności. Jeżeli zamontujesz je w pomieszczenia, które użytkujesz najczęściej (np. łazienka), nie będziesz mieć już kłopotów z zaparowanymi lustrami, czy też z zawilgotniałymi ścianami. Podobnie jak w innych tego typu rozwiązaniach, automatyka budynkowa zapewnia również możliwość ustalania własnych harmonogramów. Co w dłuższej perspektywie, może generować wysokie oszczędności w skali roku.

Nowoczesne rozwiązania grzewcze dają komfort, spokój i przede wszystkim bezpieczeństwo. Dzięki nim nie musisz już dłużej martwić się o codzienne czynności, takie jak, np. niezakręcone grzejniki, które pochłaniają mnóstwo energii.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog Ogólne

Prowadzenie działalności nierejestrowanej w 2024: Kompletny przewodnik

W 2024 roku, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, dzięki możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej. Ta forma przedsiębiorczości oferuje unikalne korzyści, ale wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Co to jest działalność nierejestrowana? Działalność nierejestrowana, często postrzegana jako prostsza ścieżka do przedsiębiorczości, otwiera przed osobami fizycznymi możliwość angażowania się w aktywność gospodarczą bez wpisywania […]

Czytaj więcej
Ogólne

Piłki do siatkówki – dobry wybór na lato!

Wiele osób lubi czynnie spędzać wolny czas. Zwłaszcza w cieplejsze miesiące mamy ochotę na to, by zająć się amatorsko sportem albo pospacerować po lesie. Dużą popularnością cieszy się obecnie piłka siatkowa, zwłaszcza w jej plażowej odmianie. By grać w siatkówkę plażową, nie musimy wydawać wielkich pieniędzy. Wystarczy nam solidna piłka do siatkówki, a także równa […]

Czytaj więcej
Ogólne

4 sposoby na oszczędności przy zarządzaniu flotą pojazdów

Odkryj 4 skuteczne sposobów na obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności zarządzania flotą pojazdów. Zarządzanie flotą pojazdów jest kluczowym elementem dla wielu firm, które codziennie starają się zwiększać swoją efektywność operacyjną i obniżać koszty. W dobie cyfryzacji i rozwoju technologii telematycznych, właściciele flot coraz częściej sięgają po zaawansowane systemy monitoringu. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędności, […]

Czytaj więcej