Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Agregat prądotwórczy przydaje się zarówno w domu, na działce, w garażu, jak i na placach budowy. Nie obejdą się bez niego nie tylko firmy, ale i ci użytkownicy, którzy chcą być zabezpieczeni na wypadek zarówno krótkotrwałych, jak i dłuższych okresów przerw w dostawie prądu. Jak jednak wybierać agregaty prądotwórcze? Generatory mocy/prądu różnią się wieloma parametrami, o czym dziś rozważamy w niniejszym artykule.

Agregaty prądotwórcze – dobór urządzenia w zależności od potrzeb

Kluczowym elementem jest dobór urządzenia do miejsca użytkowania i indywidualnych potrzeb. Istnieje kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę, wybierając agregaty prądotwórcze – generatory prądu powinny być dostosowane do typu i liczby podłączanych urządzeń. Przede wszystkim zwraca się zatem uwagę na napięcie agregatu – do wyboru są modele jedno- bądź trójfazowe.

Te pierwsze sprawdzają się w przypadku konieczności zapewnienia źródła prądu głównie podstawowym urządzeniom domowym. Modele trójfazowe będą zaś odpowiednie, gdy w grę wchodzi podłączenie np. elektronarzędzi. Uważa się je również za bardziej uniwersalne, ponieważ mogą one pracować z urządzeniami o mniejszym i większym napięciu.

Generatory prądu – konstrukcja stacjonarna czy przenośna?

Kolejny podział, któremu podlegają generatory prądu, uwzględnia rodzaj konstrukcji. Do wyboru są modele stacjonarne oraz przenośne. I w tym przypadku również należy kierować się indywidualnymi potrzebami czy miejscem zastosowania.

Stacjonarne generatory prądotwórcze są ciężkie i nieporęczne, ale mogą być odpowiednim rozwiązaniem, gdy w grę wchodzi instalacja na stałe w wybranym miejscu. Konstrukcje mobilne sprawdzają się podczas wszelkiego rodzaju wyjazdów, w kamperze, a także na działce. Są bezproblemowe w transporcie i zdecydowanie lżejsze od modeli stacjonarnych

Zobacz również:  Badania prenatalne - kiedy należy je wykonać?

Generator mocy – diesel czy benzyna?

Generator mocy może również być zasilany w odmienny sposób. Do wyboru są agregaty działające na benzynę lub z silnikiem diesla. Który z nich wybrać? Urządzenia zasilane benzyną pracują bardzo dobrze i wydajnie, jednak oferują mniejszą trwałość niż modele z dieslem. Te drugie zaś zapewniają długą i nieprzerwaną oraz bezproblemową pracę, choć częściej wybierane są np. na place budowy.

Różne rodzaje agregatów prądotwórczych – na te parametry zwróć uwagę!

Poza wymienionymi kwestiami uwagę zwraca się również na kilka innych parametrów związanych z pracą agregatów prądotwórczych. Warto uwzględnić poziom hałasu, który jest generowany podczas pracy, w szczególności wtedy, gdy urządzenie ma pracować wewnątrz obiektu.

Nie bez znaczenia jest wielkość zbiornika paliwa, a także wyposażenie w katalizator, który odpowiada za ograniczenie emisji spalin. Przede wszystkim zaś, jeszcze przed wyborem danego urządzenia, należy sprawdzić, jakiego zasilania wymagają sprzęty, które będą podłączane do generatora prądu. Poza tym konieczny jest wybór modelu, który zaoferuje sumarycznie większą moc niż wartość podliczona dla wszystkich sprzętów, które mają pracować po podłączeniu do agregatu.

Zwracając uwagę na wszystkie z powyższych elementów, uda się znaleźć model, który wpisze się nie tylko w budżet przeznaczony na zakup tego urządzenia.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog Ogólne

Prowadzenie działalności nierejestrowanej w 2024: Kompletny przewodnik

W 2024 roku, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, dzięki możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej. Ta forma przedsiębiorczości oferuje unikalne korzyści, ale wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Co to jest działalność nierejestrowana? Działalność nierejestrowana, często postrzegana jako prostsza ścieżka do przedsiębiorczości, otwiera przed osobami fizycznymi możliwość angażowania się w aktywność gospodarczą bez wpisywania […]

Czytaj więcej
Ogólne

Piłki do siatkówki – dobry wybór na lato!

Wiele osób lubi czynnie spędzać wolny czas. Zwłaszcza w cieplejsze miesiące mamy ochotę na to, by zająć się amatorsko sportem albo pospacerować po lesie. Dużą popularnością cieszy się obecnie piłka siatkowa, zwłaszcza w jej plażowej odmianie. By grać w siatkówkę plażową, nie musimy wydawać wielkich pieniędzy. Wystarczy nam solidna piłka do siatkówki, a także równa […]

Czytaj więcej
Ogólne

4 sposoby na oszczędności przy zarządzaniu flotą pojazdów

Odkryj 4 skuteczne sposobów na obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności zarządzania flotą pojazdów. Zarządzanie flotą pojazdów jest kluczowym elementem dla wielu firm, które codziennie starają się zwiększać swoją efektywność operacyjną i obniżać koszty. W dobie cyfryzacji i rozwoju technologii telematycznych, właściciele flot coraz częściej sięgają po zaawansowane systemy monitoringu. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędności, […]

Czytaj więcej