Jaka płyta meblowa jest najtrwalsza? Poradnik stolarski

Płyty meblowe, kiedyś kojarzone z niską jakością i tanimi meblami, dzisiaj szturmują rynek meblarski, stając się godnym zamiennikiem drewna w branży meblarskiej oraz wykończeniowej. Szeroki wybór rodzajów płyty meblowej w parze z rozwojem technologicznym maszyn do ich obróbki stwarza nieskończone możliwości jej wykorzystania. Jak wybrać trwałą płytę meblową? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie w tekście. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje płyt meblowych dostępnych na rynku

Szeroka gama produktów drewnopodobnych dostępnych współcześnie na rynku, zapewnia możliwość doboru odpowiedniej płyty meblowej do naszego projektu. Najpopularniejsze płyty meblowe to:

  • Płyty MDF: powstają w wyniku sprasowania wiórek drzewnych i połączenia klejów
    i dodatków organicznych. Ich spójna tekstura pozwala na mnogość zastosowań: od budowy ścianek działowych, poprzez budowę mebli tapicerowanych czy wykorzystanie do wewnętrznej konstrukcji wyposażenia wnętrz. Płyta MDF jest też bazą do produkcji płyt laminowanych, płyt fornirowanych czy blatów kuchennych.
  • Płyty fornirowane: to płyty wiórowe z naturalną okleiną drewnianą. Nałożony na płytę fornir drewniany zapewnia naturalny wygląd i możliwość wykończenia płyty meblowej, w zależności od potrzeby, dowolnym lakierem czy olejem z finiszem matowym lub
    w wysokim połysku.
  • Płyty melaminowane: to połączenie płyty meblowej wiórowej lub płyty MDF z ozdobną warstwą dekoracyjną, utwardzoną specjalną żywicą termoutwardzalną. Płyty meblowe melaminowane są łatwe w obróbce, ekonomiczne i dające możliwość szerokiego zastosowania- zarówno w branży meblarskiej czy do aranżacji wnętrz wykorzystane jako płyta meblowa na ścianę.
  • Laminaty kompaktowe HPL: to nowa propozycja trwałej płyty meblowej. Laminaty kompaktowe tworzone są z kilkunastu warstw papieru impregnowanego żywicą, który został termoutwardzony i naniesiono na niego dekoracyjny papier zabezpieczony żywicą melaminową.

Laminat kompaktowy HPL- najtrwalsza płyta meblowa

Laminat kompaktowy HPL jest jedną z najtrwalszych płyt meblowych dostępnych obecnie na rynku meblarskich. Dzięki zastosowaniu sprasowania pod wysokim ciśnieniem (do 9 MPa) oraz poddaniu wysokiej obróbce termicznej, laminat kompaktowy nie wymaga dodatkowego utwardzania. Ta płyta meblowa cechuje się wysoką trwałością i odpornością na wszelkie uszkodzenia – zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Trwała płyta meblowa może być zastosowana w pomieszczeniach często używanych czy tam, gdzie muszą zostać zachowane wysokie normy sanitarne (szpitale, laboratoria, baseny). Płyta meblowa może być wykorzystana do produkcji stołów i blatów roboczych, jako płyta meblowa na ścianę, do budowy ścianek działowych np. w toaletach czy do wyposażenia pomieszczeń sanitarnych.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Jak gadżety reklamowe wpływają na postrzeganie marki? Oto 10 przykładów

Gadżety reklamowe to ten element promocji firmy, który od lat uznawany jest przez wielu za jeden z najskuteczniejszych sposobów przekonania do siebie klientów. I choć w dobie marketingu internetowego wiele osób odeszło od nich, wciąż znacząco wpływają na postrzeganie naszej marki. Jak? Oto 10 przykładów, jak gadżety mogą pomóc w rozwoju firmy. Wzrost rozpoznawalności marki […]

Czytaj więcej
Ogólne

Mieszkania w Czasach PRL: Wgląd w Życie Codzienne i Architekturę

W epoce Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, która rozciągała się od 1947 do 1989 roku, architektura i mieszkalnictwo odgrywały kluczową rolę w kształtowaniu życia codziennego milionów Polaków. W tym czasie, kraj, odbudowujący się po zniszczeniach II wojny światowej, poszukiwał nowych rozwiązań w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego, które byłyby nie tylko efektywne, ale także dostosowane do ideologicznych i ekonomicznych […]

Czytaj więcej
Ogólne

Rynek pierwotny vs wtórny: Co wybrać przy zakupie mieszkania w Warszawie?

Zrozumieć rynek nieruchomości Zakup mieszkania w Warszawie to decyzja, która wiąże się z wieloma dylematami. Jednym z podstawowych jest wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które powinny być starannie przeanalizowane w kontekście własnych potrzeb i oczekiwań. Rynek pierwotny: Nowość i możliwości Mieszkania z rynku pierwotnego przyciągają możliwością […]

Czytaj więcej