Jaka płyta meblowa jest najtrwalsza? Poradnik stolarski

Płyty meblowe, kiedyś kojarzone z niską jakością i tanimi meblami, dzisiaj szturmują rynek meblarski, stając się godnym zamiennikiem drewna w branży meblarskiej oraz wykończeniowej. Szeroki wybór rodzajów płyty meblowej w parze z rozwojem technologicznym maszyn do ich obróbki stwarza nieskończone możliwości jej wykorzystania. Jak wybrać trwałą płytę meblową? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie w tekście. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje płyt meblowych dostępnych na rynku

Szeroka gama produktów drewnopodobnych dostępnych współcześnie na rynku, zapewnia możliwość doboru odpowiedniej płyty meblowej do naszego projektu. Najpopularniejsze płyty meblowe to:

  • Płyty MDF: powstają w wyniku sprasowania wiórek drzewnych i połączenia klejów
    i dodatków organicznych. Ich spójna tekstura pozwala na mnogość zastosowań: od budowy ścianek działowych, poprzez budowę mebli tapicerowanych czy wykorzystanie do wewnętrznej konstrukcji wyposażenia wnętrz. Płyta MDF jest też bazą do produkcji płyt laminowanych, płyt fornirowanych czy blatów kuchennych.
  • Płyty fornirowane: to płyty wiórowe z naturalną okleiną drewnianą. Nałożony na płytę fornir drewniany zapewnia naturalny wygląd i możliwość wykończenia płyty meblowej, w zależności od potrzeby, dowolnym lakierem czy olejem z finiszem matowym lub
    w wysokim połysku.
  • Płyty melaminowane: to połączenie płyty meblowej wiórowej lub płyty MDF z ozdobną warstwą dekoracyjną, utwardzoną specjalną żywicą termoutwardzalną. Płyty meblowe melaminowane są łatwe w obróbce, ekonomiczne i dające możliwość szerokiego zastosowania- zarówno w branży meblarskiej czy do aranżacji wnętrz wykorzystane jako płyta meblowa na ścianę.
  • Laminaty kompaktowe HPL: to nowa propozycja trwałej płyty meblowej. Laminaty kompaktowe tworzone są z kilkunastu warstw papieru impregnowanego żywicą, który został termoutwardzony i naniesiono na niego dekoracyjny papier zabezpieczony żywicą melaminową.

Laminat kompaktowy HPL- najtrwalsza płyta meblowa

Laminat kompaktowy HPL jest jedną z najtrwalszych płyt meblowych dostępnych obecnie na rynku meblarskich. Dzięki zastosowaniu sprasowania pod wysokim ciśnieniem (do 9 MPa) oraz poddaniu wysokiej obróbce termicznej, laminat kompaktowy nie wymaga dodatkowego utwardzania. Ta płyta meblowa cechuje się wysoką trwałością i odpornością na wszelkie uszkodzenia – zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Trwała płyta meblowa może być zastosowana w pomieszczeniach często używanych czy tam, gdzie muszą zostać zachowane wysokie normy sanitarne (szpitale, laboratoria, baseny). Płyta meblowa może być wykorzystana do produkcji stołów i blatów roboczych, jako płyta meblowa na ścianę, do budowy ścianek działowych np. w toaletach czy do wyposażenia pomieszczeń sanitarnych.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

operacja
Ogólne

Kiedy zdecydować się na chirurgiczne uniesienie piersi?

Medycyna estetyczna to dziedzina, która rozwija się niezwykle prężnie i coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z jej możliwości. Jednym z najpopularniejszych zabiegów wybieranych przez kobiety jest powiększanie biustu. Można jednak zdecydować się też na chirurgiczne uniesienie piersi, kiedy warto wybrać ten zabieg? Na czym polega chirurgiczne uniesienie piersi? Chirurgiczne uniesienie piersi, czyli lift piersi, […]

Czytaj więcej
koszulki z nadrukiem
Ogólne

Jak stworzyć koszulkę z nadrukiem w stylu modnych marek odzieżowych?

Podoba Ci się odzież tej czy innej marki, jednak ceny zwykłych koszulek przyprawiają o ból głowy? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Możesz sam stworzyć koszulkę z nadrukiem w stylu ubrań oferowanych przez modne marki odzieżowe. Co więcej, jest to rozwiązanie proste, tanie i daje Ci ogromną dowolność w kwestii wyboru designu. Zaobserwuj modne marki odzieżowe […]

Czytaj więcej
Zastosowanie robotów w przemyśle motoryzacyjnym
Ogólne

Zastosowanie robotów w przemyśle motoryzacyjnym – najczęściej spotykane przykłady

Branża motoryzacyjna to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Pomimo wielu przeszkód związanych ze wzrostem cen surowców i brakiem w ich dostępności, fabryki przemysłowe wciąż znajdują alternatywne rozwiązania i sposoby zwiększające produktywność. Na przestrzeni lat, branża automotive zdążyła mocno się zautomatyzować. Stosowanie nowoczesnych technologii w procesie produkcji przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników oraz […]

Czytaj więcej