Jaka płyta meblowa jest najtrwalsza? Poradnik stolarski

Płyty meblowe, kiedyś kojarzone z niską jakością i tanimi meblami, dzisiaj szturmują rynek meblarski, stając się godnym zamiennikiem drewna w branży meblarskiej oraz wykończeniowej. Szeroki wybór rodzajów płyty meblowej w parze z rozwojem technologicznym maszyn do ich obróbki stwarza nieskończone możliwości jej wykorzystania. Jak wybrać trwałą płytę meblową? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie w tekście. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje płyt meblowych dostępnych na rynku

Szeroka gama produktów drewnopodobnych dostępnych współcześnie na rynku, zapewnia możliwość doboru odpowiedniej płyty meblowej do naszego projektu. Najpopularniejsze płyty meblowe to:

  • Płyty MDF: powstają w wyniku sprasowania wiórek drzewnych i połączenia klejów
    i dodatków organicznych. Ich spójna tekstura pozwala na mnogość zastosowań: od budowy ścianek działowych, poprzez budowę mebli tapicerowanych czy wykorzystanie do wewnętrznej konstrukcji wyposażenia wnętrz. Płyta MDF jest też bazą do produkcji płyt laminowanych, płyt fornirowanych czy blatów kuchennych.
  • Płyty fornirowane: to płyty wiórowe z naturalną okleiną drewnianą. Nałożony na płytę fornir drewniany zapewnia naturalny wygląd i możliwość wykończenia płyty meblowej, w zależności od potrzeby, dowolnym lakierem czy olejem z finiszem matowym lub
    w wysokim połysku.
  • Płyty melaminowane: to połączenie płyty meblowej wiórowej lub płyty MDF z ozdobną warstwą dekoracyjną, utwardzoną specjalną żywicą termoutwardzalną. Płyty meblowe melaminowane są łatwe w obróbce, ekonomiczne i dające możliwość szerokiego zastosowania- zarówno w branży meblarskiej czy do aranżacji wnętrz wykorzystane jako płyta meblowa na ścianę.
  • Laminaty kompaktowe HPL: to nowa propozycja trwałej płyty meblowej. Laminaty kompaktowe tworzone są z kilkunastu warstw papieru impregnowanego żywicą, który został termoutwardzony i naniesiono na niego dekoracyjny papier zabezpieczony żywicą melaminową.

Laminat kompaktowy HPL- najtrwalsza płyta meblowa

Laminat kompaktowy HPL jest jedną z najtrwalszych płyt meblowych dostępnych obecnie na rynku meblarskich. Dzięki zastosowaniu sprasowania pod wysokim ciśnieniem (do 9 MPa) oraz poddaniu wysokiej obróbce termicznej, laminat kompaktowy nie wymaga dodatkowego utwardzania. Ta płyta meblowa cechuje się wysoką trwałością i odpornością na wszelkie uszkodzenia – zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Trwała płyta meblowa może być zastosowana w pomieszczeniach często używanych czy tam, gdzie muszą zostać zachowane wysokie normy sanitarne (szpitale, laboratoria, baseny). Płyta meblowa może być wykorzystana do produkcji stołów i blatów roboczych, jako płyta meblowa na ścianę, do budowy ścianek działowych np. w toaletach czy do wyposażenia pomieszczeń sanitarnych.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

automatyka-budynkowa
Ogólne

Automatyka budynkowa a komfort cieplny. System domu inteligentnego

Chcesz zwiększyć swój komfort we własnym domu/mieszkaniu? Marzysz o ogrzewaniu i klimatyzacji, którym mógłbyś sterować zdalnie – z każdego pomieszczenia, czy nawet znajdując się poza budynkiem? Nie chcesz płacić wysokich rachunków za prąd? Wszystko to może zapewnić Ci automatyka budynkowa. Czy budynek może być inteligentny? Coraz częściej w nowych i starych budynkach pojawiają się nowoczesne […]

Czytaj więcej
Falowniki do paneli słonecznych
blog Ogólne

Falowniki do paneli słonecznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Falowniki paneli słonecznych są kluczową, ale często pomijaną częścią kompleksowego systemu fotowoltaicznego. Ważne jest, aby wiedzieć o różnych opcjach dostępnych podczas zakupów dla falowników paneli słonecznych i który z nich jest odpowiedni dla Twojej unikalnej sytuacji i budżetu. Inwerter jest urządzeniem elektronicznym, które konwertuje DC (prąd stały) wyjście z paneli słonecznych do standardowego AC (prąd […]

Czytaj więcej
Jak obniżyć koszty podróży do Niemiec?
blog Ogólne

Jak obniżyć koszty podróży do Niemiec?

Większość z nas traktuje podróże jako swoisty sposób na kolekcjonowanie wspomnień i wartościowych przeżyć. Co ciekawe, obecnie podróże nie muszą być dalekie, a także drogie. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas doświadcza dość poważnego kryzysu gospodarczo- ekonomicznego, nie chcemy rezygnować z przyjemności, a jednocześnie musimy uwzględnić własne możliwości finansowe. Wobec tego coraz chętniej wybieramy […]

Czytaj więcej