Jaka płyta meblowa jest najtrwalsza? Poradnik stolarski

Płyty meblowe, kiedyś kojarzone z niską jakością i tanimi meblami, dzisiaj szturmują rynek meblarski, stając się godnym zamiennikiem drewna w branży meblarskiej oraz wykończeniowej. Szeroki wybór rodzajów płyty meblowej w parze z rozwojem technologicznym maszyn do ich obróbki stwarza nieskończone możliwości jej wykorzystania. Jak wybrać trwałą płytę meblową? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie w tekście. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje płyt meblowych dostępnych na rynku

Szeroka gama produktów drewnopodobnych dostępnych współcześnie na rynku, zapewnia możliwość doboru odpowiedniej płyty meblowej do naszego projektu. Najpopularniejsze płyty meblowe to:

  • Płyty MDF: powstają w wyniku sprasowania wiórek drzewnych i połączenia klejów
    i dodatków organicznych. Ich spójna tekstura pozwala na mnogość zastosowań: od budowy ścianek działowych, poprzez budowę mebli tapicerowanych czy wykorzystanie do wewnętrznej konstrukcji wyposażenia wnętrz. Płyta MDF jest też bazą do produkcji płyt laminowanych, płyt fornirowanych czy blatów kuchennych.
  • Płyty fornirowane: to płyty wiórowe z naturalną okleiną drewnianą. Nałożony na płytę fornir drewniany zapewnia naturalny wygląd i możliwość wykończenia płyty meblowej, w zależności od potrzeby, dowolnym lakierem czy olejem z finiszem matowym lub
    w wysokim połysku.
  • Płyty melaminowane: to połączenie płyty meblowej wiórowej lub płyty MDF z ozdobną warstwą dekoracyjną, utwardzoną specjalną żywicą termoutwardzalną. Płyty meblowe melaminowane są łatwe w obróbce, ekonomiczne i dające możliwość szerokiego zastosowania- zarówno w branży meblarskiej czy do aranżacji wnętrz wykorzystane jako płyta meblowa na ścianę.
  • Laminaty kompaktowe HPL: to nowa propozycja trwałej płyty meblowej. Laminaty kompaktowe tworzone są z kilkunastu warstw papieru impregnowanego żywicą, który został termoutwardzony i naniesiono na niego dekoracyjny papier zabezpieczony żywicą melaminową.

Laminat kompaktowy HPL- najtrwalsza płyta meblowa

Laminat kompaktowy HPL jest jedną z najtrwalszych płyt meblowych dostępnych obecnie na rynku meblarskich. Dzięki zastosowaniu sprasowania pod wysokim ciśnieniem (do 9 MPa) oraz poddaniu wysokiej obróbce termicznej, laminat kompaktowy nie wymaga dodatkowego utwardzania. Ta płyta meblowa cechuje się wysoką trwałością i odpornością na wszelkie uszkodzenia – zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Trwała płyta meblowa może być zastosowana w pomieszczeniach często używanych czy tam, gdzie muszą zostać zachowane wysokie normy sanitarne (szpitale, laboratoria, baseny). Płyta meblowa może być wykorzystana do produkcji stołów i blatów roboczych, jako płyta meblowa na ścianę, do budowy ścianek działowych np. w toaletach czy do wyposażenia pomieszczeń sanitarnych.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tancerz na wieczor panieński z gdańska
blog Ogólne

Czy warto zaprosić tancerza na wieczór panieński?

Czy warto zamówić striptizera na wieczór panieński? To pytanie, które zadaje sobie wiele przyszłych pann młodych. W końcu to jedna z najpopularniejszych atrakcji podczas tego wyjątkowego wieczoru. Jednak jak wybrać odpowiedniego striptizera i jak się na niego przygotować? Czy to jedyna opcja na wieczór panieński? A może istnieje ryzyko, że występ striptizera zepsuje atmosferę imprezy? […]

Czytaj więcej
Italian Chic
Ogólne

Italian chic, czyli włoska elegancja. Zainspiruj się!

Zadziwiająca prostota, elegancja i wyrafinowanie – to włoski styl, który od lat inspiruje miłośniczki mody na całym świecie. Włoska elegancja, nazywana również „Italian chic”, zdobywa serca swoją odmiennością, wyjątkowym smakiem i dbałością o szczegóły. Jak wprowadzić nieco włoskiego szyku do swojej garderoby? Dowiedz się, jakie są tajniki sposobu bycia à la Italian chic i zainspiruj […]

Czytaj więcej
akcesoria do rowerow turystycznych
Ogólne Rozrywka

Jakie akcesoria turystyczne do roweru warto mieć podczas wyprawy?

Planujesz dłuższą wycieczkę rowerową i zastanawiasz się, jakie akcesoria turystyczne do roweru będą niezbędne? W tym artykule przedstawiamy listę praktycznych i funkcjonalnych gadżetów, które zapewnią Ci bezpieczeństwo oraz ułatwią podróżowanie na dwóch kółkach. Bagażnik i sakwy rowerowe Podczas długich wypraw, niezbędne będzie przechowywanie rzeczy osobistych oraz prowiantu. Bagażnik rowerowy to podstawa, która pozwoli Ci zamocować […]

Czytaj więcej