Jaka płyta meblowa jest najtrwalsza? Poradnik stolarski

Płyty meblowe, kiedyś kojarzone z niską jakością i tanimi meblami, dzisiaj szturmują rynek meblarski, stając się godnym zamiennikiem drewna w branży meblarskiej oraz wykończeniowej. Szeroki wybór rodzajów płyty meblowej w parze z rozwojem technologicznym maszyn do ich obróbki stwarza nieskończone możliwości jej wykorzystania. Jak wybrać trwałą płytę meblową? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie w tekście. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje płyt meblowych dostępnych na rynku

Szeroka gama produktów drewnopodobnych dostępnych współcześnie na rynku, zapewnia możliwość doboru odpowiedniej płyty meblowej do naszego projektu. Najpopularniejsze płyty meblowe to:

  • Płyty MDF: powstają w wyniku sprasowania wiórek drzewnych i połączenia klejów
    i dodatków organicznych. Ich spójna tekstura pozwala na mnogość zastosowań: od budowy ścianek działowych, poprzez budowę mebli tapicerowanych czy wykorzystanie do wewnętrznej konstrukcji wyposażenia wnętrz. Płyta MDF jest też bazą do produkcji płyt laminowanych, płyt fornirowanych czy blatów kuchennych.
  • Płyty fornirowane: to płyty wiórowe z naturalną okleiną drewnianą. Nałożony na płytę fornir drewniany zapewnia naturalny wygląd i możliwość wykończenia płyty meblowej, w zależności od potrzeby, dowolnym lakierem czy olejem z finiszem matowym lub
    w wysokim połysku.
  • Płyty melaminowane: to połączenie płyty meblowej wiórowej lub płyty MDF z ozdobną warstwą dekoracyjną, utwardzoną specjalną żywicą termoutwardzalną. Płyty meblowe melaminowane są łatwe w obróbce, ekonomiczne i dające możliwość szerokiego zastosowania- zarówno w branży meblarskiej czy do aranżacji wnętrz wykorzystane jako płyta meblowa na ścianę.
  • Laminaty kompaktowe HPL: to nowa propozycja trwałej płyty meblowej. Laminaty kompaktowe tworzone są z kilkunastu warstw papieru impregnowanego żywicą, który został termoutwardzony i naniesiono na niego dekoracyjny papier zabezpieczony żywicą melaminową.

Laminat kompaktowy HPL- najtrwalsza płyta meblowa

Laminat kompaktowy HPL jest jedną z najtrwalszych płyt meblowych dostępnych obecnie na rynku meblarskich. Dzięki zastosowaniu sprasowania pod wysokim ciśnieniem (do 9 MPa) oraz poddaniu wysokiej obróbce termicznej, laminat kompaktowy nie wymaga dodatkowego utwardzania. Ta płyta meblowa cechuje się wysoką trwałością i odpornością na wszelkie uszkodzenia – zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Trwała płyta meblowa może być zastosowana w pomieszczeniach często używanych czy tam, gdzie muszą zostać zachowane wysokie normy sanitarne (szpitale, laboratoria, baseny). Płyta meblowa może być wykorzystana do produkcji stołów i blatów roboczych, jako płyta meblowa na ścianę, do budowy ścianek działowych np. w toaletach czy do wyposażenia pomieszczeń sanitarnych.

Zobacz również:  Grafika rastrowa - co to jest?

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog Ogólne

Prowadzenie działalności nierejestrowanej w 2024: Kompletny przewodnik

W 2024 roku, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, dzięki możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej. Ta forma przedsiębiorczości oferuje unikalne korzyści, ale wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Co to jest działalność nierejestrowana? Działalność nierejestrowana, często postrzegana jako prostsza ścieżka do przedsiębiorczości, otwiera przed osobami fizycznymi możliwość angażowania się w aktywność gospodarczą bez wpisywania […]

Czytaj więcej
Ogólne

Piłki do siatkówki – dobry wybór na lato!

Wiele osób lubi czynnie spędzać wolny czas. Zwłaszcza w cieplejsze miesiące mamy ochotę na to, by zająć się amatorsko sportem albo pospacerować po lesie. Dużą popularnością cieszy się obecnie piłka siatkowa, zwłaszcza w jej plażowej odmianie. By grać w siatkówkę plażową, nie musimy wydawać wielkich pieniędzy. Wystarczy nam solidna piłka do siatkówki, a także równa […]

Czytaj więcej
Ogólne

4 sposoby na oszczędności przy zarządzaniu flotą pojazdów

Odkryj 4 skuteczne sposobów na obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności zarządzania flotą pojazdów. Zarządzanie flotą pojazdów jest kluczowym elementem dla wielu firm, które codziennie starają się zwiększać swoją efektywność operacyjną i obniżać koszty. W dobie cyfryzacji i rozwoju technologii telematycznych, właściciele flot coraz częściej sięgają po zaawansowane systemy monitoringu. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędności, […]

Czytaj więcej