Badania prenatalne – kiedy należy je wykonać?

Badania prenatalne

Z pewnością każda przyszła mama marzy o tym, by dziecko, które nosi pod sercem, było zdrowe. Osiągnięcia współczesnej medycyny umożliwiają oszacowanie ryzyka związanego z wadami rozwojowymi płodu, kiedy jeszcze ten znajduje się w łonie matki. Badania prenatalne – bo to o nich mowa – jeszcze do niedawna należały do rzadkości, dziś jednak rekomenduje się ich wykonywanie u każdej ciężarnej.

Dlaczego warto zdecydować się na badania prenatalne?

Każda ciężarna powinna zdawać sobie sprawę z tego, że oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia wad wrodzonych u płodu jest bardzo ważne. Niektóre schorzenia da się bowiem skutecznie leczyć jeszcze w trakcie ciąży, kiedy maluch znajduje się w macicy. Uzyskane dzięki badaniom prenatalnym informacje pozwalają przygotować się do narodzin malucha, a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, zawczasu opracować plan leczenia.

Warto mieć świadomość tego, że badania prenatalne dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze stosowane są jedynie w przypadku, kiedy u płodu zachodzi bardzo duże ryzyko występowania różnego rodzaju wad wrodzonych. Wszystko dlatego, że inwazyjne badania prenatalne wiążą się z bardzo niewielkim ryzykiem utraty ciąży. Dlatego też wykonuje się je w ostateczności.

Kiedy wykonuje się badania prenatalne?

Lekarze specjaliści zalecają, aby pierwsze badania prenatalne były wykonywane już w pierwszym trymestrze ciąży pomiędzy 10. a 14. tygodniem. Oznacza to, że większość przyszłych mam na badania prenatalne powinna zapisać się już w momencie potwierdzenia stanu błogosławionego. 

Bardzo istotne są również drugie badania prenatalne, które zazwyczaj wykonuje się około 20 tygodnia ciąży, stąd też ich potoczna nazwa – USG połówkowe.

Ostatnimi czasy zaleca się również, by badania prenatalne wykonać w 30. tygodniu ciąży w przypadku ciąży fizjologicznej. Niemniej jednak, badania trzeciego trymestru wciąż należą do mało popularnych i nie wszyscy lekarze ginekolodzy je zalecają. 

Zobacz również:  Jakie drzwi prysznicowe wybrać do swojej łazienki? Podpowiadamy

Wskazania do badań prenatalnych

W obecnych czasach uznaje się, że nieinwazyjne badania prenatalne powinna przeprowadzić każda przyszła mama. W niektórych sytuacjach jednak ich wykonanie jest bardzo istotne i wręcz wskazane.

Na badania prenatalne powinna zdecydować się każda ciężarna, u której wyniki badania USG bądź też innych przeprowadzonych badań mogą wskazywać na pewne nieprawidłowości. Jeśli w rodzinie ciężarnej występowały w przeszłości choroby genetyczne, przyszła mama również powinna zdecydować się na przeprowadzenie badań prenatalnych. Bezwzględnie wykonuje się je także u kobiet, które zaszły w ciążę po 35. roku życia, a także urodziły już dziecko obciążone wadą rozwojową bądź też genetyczną.

Przeprowadzenie badań prenatalnych bezwzględnie zaleca się także w przypadku, kiedy jedno z rodziców dotknięte jest aberracją chromosomową.

Podsumowując, badania prenatalne nieinwazyjne to całkowicie bezpieczna metoda badania zdrowia dziecka jeszcze w łonie matki. Przyszłe mamy muszą wiedzieć o tym, że z reguły badania prenatalne są płatne, chociaż przy spełnieniu pewnych warunków niektóre ciężarne mogą liczyć na ich refundację.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zobacz więcej tutaj: http://mediprint.pl/

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

„Trylogia Mocy i Szału” – wszystko, co musisz wiedzieć o każdym z tomów

„Trylogia Mocy i Szału” to fascynująca seria powieści fantastycznych autorstwa Anny Lewickiej, która zyskała uznanie czytelników dzięki oryginalnej fabule i malowniczej scenerii Bieszczadów. Jeśli interesujesz się literaturą fantasy pełną magii, romansu oraz baśniowych elementów, ta seria jest dla Ciebie. W tym artykule przybliżymy wszystkie kluczowe informacje o trylogii, o których warto wiedzieć przed jej przeczytaniem. […]

Czytaj więcej
Ogólne

Zostały Ci ścinki z pianki tapicerskiej? Oto pomysły na ich wykorzystanie!

Chciałeś poprawić wygląd swoich mebli i została Ci pianka tapicerska? Wydaje Ci się, że jest to kolejny problem do rozwiązania? Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że kreatywność nie zna granic. Te ścinki mogą stać się niezwykle użyteczne. Zastanawiasz się, jak możesz je wykorzystać w swoich projektach? A może nie masz pewności, czy w ogóle możesz z […]

Czytaj więcej
Ogólne

Kluczowe elementy udanych wydarzeń firmowych

Wydarzenia firmowe pełnią dziś wiele funkcji. Wspierają działania marketingowe, pomagają zbudować wizerunek specjalisty w branży, integrują pracowników i podnoszą ich kwalifikacje zawodowe. Jedynie nieliczne korporacje zatrudniają na stałe event managerów. Większość przedsiębiorstw i instytucji publicznych korzysta z usług zewnętrznych specjalistów. Branża eventowa wciąż się rozwija i osiąga coraz wyższe obroty. Jak powinna wyglądać profesjonalna organizacja […]

Czytaj więcej