Badania prenatalne – kiedy należy je wykonać?

Badania prenatalne

Z pewnością każda przyszła mama marzy o tym, by dziecko, które nosi pod sercem, było zdrowe. Osiągnięcia współczesnej medycyny umożliwiają oszacowanie ryzyka związanego z wadami rozwojowymi płodu, kiedy jeszcze ten znajduje się w łonie matki. Badania prenatalne – bo to o nich mowa – jeszcze do niedawna należały do rzadkości, dziś jednak rekomenduje się ich wykonywanie u każdej ciężarnej.

Dlaczego warto zdecydować się na badania prenatalne?

Każda ciężarna powinna zdawać sobie sprawę z tego, że oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia wad wrodzonych u płodu jest bardzo ważne. Niektóre schorzenia da się bowiem skutecznie leczyć jeszcze w trakcie ciąży, kiedy maluch znajduje się w macicy. Uzyskane dzięki badaniom prenatalnym informacje pozwalają przygotować się do narodzin malucha, a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, zawczasu opracować plan leczenia.

Warto mieć świadomość tego, że badania prenatalne dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze stosowane są jedynie w przypadku, kiedy u płodu zachodzi bardzo duże ryzyko występowania różnego rodzaju wad wrodzonych. Wszystko dlatego, że inwazyjne badania prenatalne wiążą się z bardzo niewielkim ryzykiem utraty ciąży. Dlatego też wykonuje się je w ostateczności.

Kiedy wykonuje się badania prenatalne?

Lekarze specjaliści zalecają, aby pierwsze badania prenatalne były wykonywane już w pierwszym trymestrze ciąży pomiędzy 10. a 14. tygodniem. Oznacza to, że większość przyszłych mam na badania prenatalne powinna zapisać się już w momencie potwierdzenia stanu błogosławionego. 

Bardzo istotne są również drugie badania prenatalne, które zazwyczaj wykonuje się około 20 tygodnia ciąży, stąd też ich potoczna nazwa – USG połówkowe.

Ostatnimi czasy zaleca się również, by badania prenatalne wykonać w 30. tygodniu ciąży w przypadku ciąży fizjologicznej. Niemniej jednak, badania trzeciego trymestru wciąż należą do mało popularnych i nie wszyscy lekarze ginekolodzy je zalecają. 

Wskazania do badań prenatalnych

W obecnych czasach uznaje się, że nieinwazyjne badania prenatalne powinna przeprowadzić każda przyszła mama. W niektórych sytuacjach jednak ich wykonanie jest bardzo istotne i wręcz wskazane.

Na badania prenatalne powinna zdecydować się każda ciężarna, u której wyniki badania USG bądź też innych przeprowadzonych badań mogą wskazywać na pewne nieprawidłowości. Jeśli w rodzinie ciężarnej występowały w przeszłości choroby genetyczne, przyszła mama również powinna zdecydować się na przeprowadzenie badań prenatalnych. Bezwzględnie wykonuje się je także u kobiet, które zaszły w ciążę po 35. roku życia, a także urodziły już dziecko obciążone wadą rozwojową bądź też genetyczną.

Przeprowadzenie badań prenatalnych bezwzględnie zaleca się także w przypadku, kiedy jedno z rodziców dotknięte jest aberracją chromosomową.

Podsumowując, badania prenatalne nieinwazyjne to całkowicie bezpieczna metoda badania zdrowia dziecka jeszcze w łonie matki. Przyszłe mamy muszą wiedzieć o tym, że z reguły badania prenatalne są płatne, chociaż przy spełnieniu pewnych warunków niektóre ciężarne mogą liczyć na ich refundację.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zobacz więcej tutaj: http://mediprint.pl/

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wywóz smieci
Ogólne

Zużyty sprzęt AGD – jak się go legalnie pozbyć?

Kupując nową lodówkę czy zmywarkę, zwykle chcemy natychmiast pozbyć się starego sprzętu. Okazuje się jednak, że nie można go po prostu wyrzucić do śmietnika. Jest to zakazane przepisami prawa. Zatem jak zorganizować wywóz odpadów tego typu, aby nie narazić się na mandat? Dlaczego ważny jest właściwy wywóz odpadów AGD? Być może zastanawiasz się, dlaczego w […]

Czytaj więcej
Omnitrop hormon wzrostu i kulturystyka
Ogólne

Omnitrop hormon wzrostu i kulturystyka

Lek Omnitrop jest znany w medycynie jako hormon wzrostu i jest często stosowany w leczeniu niewydolności nerek i zespołu wad wrodzonych. W sporcie Omnitrop jest popularny ze względu na możliwość uzyskania beztłuszczowej masy mięśniowej i kontrolowania budowy ciała i organizmu podczas przyjmowania kursu sterydów. Produkt pomaga również odmłodzić organizm, wzmacnia szkielet i kości oraz zwiększa […]

Czytaj więcej
Certyfikat SSL
Ogólne

Szyfrowanie SSL bez tajemnic

Bezpieczeństwu w sieci poświęca się coraz więcej uwagi. Osoby poruszające zagadnienia z nim związane zwykle zwracają uwagę przede wszystkim na zachowanie użytkowników Internetu. Niejednokrotnie podkreślają jednak również, że dbanie o bezpieczeństwo potencjalnych klientów leży także po stronie właścicieli domen. Szczególnie wiele uwagi poświęca się dziś szyfrowaniu danych, w pewnym momencie musi więc pojawić się również […]

Czytaj więcej