Badania prenatalne – kiedy należy je wykonać?

Badania prenatalne

Z pewnością każda przyszła mama marzy o tym, by dziecko, które nosi pod sercem, było zdrowe. Osiągnięcia współczesnej medycyny umożliwiają oszacowanie ryzyka związanego z wadami rozwojowymi płodu, kiedy jeszcze ten znajduje się w łonie matki. Badania prenatalne – bo to o nich mowa – jeszcze do niedawna należały do rzadkości, dziś jednak rekomenduje się ich wykonywanie u każdej ciężarnej.

Dlaczego warto zdecydować się na badania prenatalne?

Każda ciężarna powinna zdawać sobie sprawę z tego, że oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia wad wrodzonych u płodu jest bardzo ważne. Niektóre schorzenia da się bowiem skutecznie leczyć jeszcze w trakcie ciąży, kiedy maluch znajduje się w macicy. Uzyskane dzięki badaniom prenatalnym informacje pozwalają przygotować się do narodzin malucha, a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, zawczasu opracować plan leczenia.

Warto mieć świadomość tego, że badania prenatalne dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze stosowane są jedynie w przypadku, kiedy u płodu zachodzi bardzo duże ryzyko występowania różnego rodzaju wad wrodzonych. Wszystko dlatego, że inwazyjne badania prenatalne wiążą się z bardzo niewielkim ryzykiem utraty ciąży. Dlatego też wykonuje się je w ostateczności.

Kiedy wykonuje się badania prenatalne?

Lekarze specjaliści zalecają, aby pierwsze badania prenatalne były wykonywane już w pierwszym trymestrze ciąży pomiędzy 10. a 14. tygodniem. Oznacza to, że większość przyszłych mam na badania prenatalne powinna zapisać się już w momencie potwierdzenia stanu błogosławionego. 

Bardzo istotne są również drugie badania prenatalne, które zazwyczaj wykonuje się około 20 tygodnia ciąży, stąd też ich potoczna nazwa – USG połówkowe.

Ostatnimi czasy zaleca się również, by badania prenatalne wykonać w 30. tygodniu ciąży w przypadku ciąży fizjologicznej. Niemniej jednak, badania trzeciego trymestru wciąż należą do mało popularnych i nie wszyscy lekarze ginekolodzy je zalecają. 

Zobacz również:  Sprawdzanie używanego samochodu przed kupnem – jak można to zrobić?

Wskazania do badań prenatalnych

W obecnych czasach uznaje się, że nieinwazyjne badania prenatalne powinna przeprowadzić każda przyszła mama. W niektórych sytuacjach jednak ich wykonanie jest bardzo istotne i wręcz wskazane.

Na badania prenatalne powinna zdecydować się każda ciężarna, u której wyniki badania USG bądź też innych przeprowadzonych badań mogą wskazywać na pewne nieprawidłowości. Jeśli w rodzinie ciężarnej występowały w przeszłości choroby genetyczne, przyszła mama również powinna zdecydować się na przeprowadzenie badań prenatalnych. Bezwzględnie wykonuje się je także u kobiet, które zaszły w ciążę po 35. roku życia, a także urodziły już dziecko obciążone wadą rozwojową bądź też genetyczną.

Przeprowadzenie badań prenatalnych bezwzględnie zaleca się także w przypadku, kiedy jedno z rodziców dotknięte jest aberracją chromosomową.

Podsumowując, badania prenatalne nieinwazyjne to całkowicie bezpieczna metoda badania zdrowia dziecka jeszcze w łonie matki. Przyszłe mamy muszą wiedzieć o tym, że z reguły badania prenatalne są płatne, chociaż przy spełnieniu pewnych warunków niektóre ciężarne mogą liczyć na ich refundację.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zobacz więcej tutaj: http://mediprint.pl/

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog Ogólne

Prowadzenie działalności nierejestrowanej w 2024: Kompletny przewodnik

W 2024 roku, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, dzięki możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej. Ta forma przedsiębiorczości oferuje unikalne korzyści, ale wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Co to jest działalność nierejestrowana? Działalność nierejestrowana, często postrzegana jako prostsza ścieżka do przedsiębiorczości, otwiera przed osobami fizycznymi możliwość angażowania się w aktywność gospodarczą bez wpisywania […]

Czytaj więcej
Ogólne

Piłki do siatkówki – dobry wybór na lato!

Wiele osób lubi czynnie spędzać wolny czas. Zwłaszcza w cieplejsze miesiące mamy ochotę na to, by zająć się amatorsko sportem albo pospacerować po lesie. Dużą popularnością cieszy się obecnie piłka siatkowa, zwłaszcza w jej plażowej odmianie. By grać w siatkówkę plażową, nie musimy wydawać wielkich pieniędzy. Wystarczy nam solidna piłka do siatkówki, a także równa […]

Czytaj więcej
Ogólne

4 sposoby na oszczędności przy zarządzaniu flotą pojazdów

Odkryj 4 skuteczne sposobów na obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności zarządzania flotą pojazdów. Zarządzanie flotą pojazdów jest kluczowym elementem dla wielu firm, które codziennie starają się zwiększać swoją efektywność operacyjną i obniżać koszty. W dobie cyfryzacji i rozwoju technologii telematycznych, właściciele flot coraz częściej sięgają po zaawansowane systemy monitoringu. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędności, […]

Czytaj więcej