Wypadek w pracy – kiedy należy się odszkodowanie?

Wypadek w pracy

Zapraszamy do lektury naszego artykułu poradnikowego oraz podzielenia się własnymi spostrzeżeniami w temacie.

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia najlepszych warunków w miejscu pracy. Warunki te dotyczą nie tylko komfortu w zakresie realizowanych obowiązków zawodowych, ale również bezpieczeństwa. Kto jest odpowiedzialny za wypadek w pracy, w którym pracownik doznał częściowego, całkowitego uszczerbku na zdrowiu albo poniósł śmierć? W jakich przypadkach można starać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu pracy? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kiedy ma miejsce wypadek w pracy?

O wypadku w miejscu pracy można mówić wtedy, kiedy pracownik doznał nagłego urazu podczas wykonywanych obowiązków zawodowych, realizowanych na zlecenie pracodawcy. Wypadek w pracy może wyniknąć w stałym miejscu zatrudnienia, ale również podczas wyjazdu służbowego, na który pracownik został oddelegowany.

Zobacz też: Szambo betonowe – co warto o nim wiedzieć?

Zgłoszenie wypadku w miejscu pracy

Pracownik, który doznał wypadku w pracy, jest zobligowany do niezwłocznego powiadomienia o zdarzeniu swojego pracodawcę, a jeśli nie może zrobić tego samodzielnie, takie powiadomienie powinno zostać złożone przez świadków wypadku. Informacja o incydencie powinna zostać złożona na piśmie i zawierać szczegółowy opis wypadku, miejsca zdarzenia oraz dokładną datę, w którym do takiego doszło. Właśnie niedopełnienie tych formalności jest najczęstszą przyczyną batalii o odszkodowanie za wypadek w pracy. Bez problemu można to sprawdzić, czytając szereg różnych historii, wpisując frazę typu “wypadek w pracy adwokat częstochowa”.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w pracy?

Poszkodowanemu, który uległ wypadkowi w miejscu pracy, przysługują różne rodzaje świadczenia. To między innymi zasiłek chorobowy, dodatek pielęgnacyjny, renta czy odszkodowanie.

Odszkodowanie należy się z ZUS, ale w licznych przypadkach również od pracodawcy, na przykład w ramach dodatkowego ubezpieczenia. Tego rodzaju świadczenie jest możliwe do uzyskania jedynie wtedy, gdy wypadek nie nastąpił z rażącej winy albo niedbalstwa pracownika.

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dlaczego powinieneś zostać influencerem?
blog Ogólne

Dlaczego powinieneś zostać influencerem?

Mówi się, że influencer to zawód przyszłości. Osoby działające w internecie, które gromadzą wokół siebie zaangażowaną społeczność, współpracują z markami. Promują ich wartości, wydarzenia, produkty, usługi, co przynosi korzyści każdej ze stron. Zastanawiasz się, czy warto zostać influencerem? Co zrobić, by nim się stać? Sprawdź! Influencer – kim jest? Influencer to osoba, która wokół siebie […]

Czytaj więcej
Drukowanie może być eko! Dbaj o ekologię!
blog Ogólne

Drukowanie może być eko! Dbaj o ekologię!

Wiele osób zastanawia się, jak troszczyć się o planetę, by posłużyła ona jeszcze przyszłym pokoleniom, i jak powstrzymać niebezpieczne dla ludzkości zmiany klimatu. Dużo mówi się o segregowaniu śmieci, konieczności ograniczenia emisji szkodliwych substancji, czy zużycia papieru. Jak połączyć pracę w drukarni z działaniami mającymi na celu ochronę środowiska naturalnego? Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie papieru […]

Czytaj więcej
predykcyjne utrzymanie ruchu
blog Ogólne

Czym jest predykcyjne utrzymanie ruchu?

Czym jest predykcyjne utrzymanie ruchu? Predykcyjne utrzymanie ruchu – z języka angielskiego predictive maintenance, jest jedną ze strategii utrzymania ruchu, która polega na optymalnym używaniu maszyn. Jest to najmłodsza koncepcja organizacji działań, które dotyczą UR w zakładach produkcyjnych. Strategia ta opiera się na przewidywaniu stanów obiektów w czasie przyszłym oraz podejmowaniu działań konserwujących, naprawczych, a także zapobiegawczych […]

Czytaj więcej