Wypadek w pracy – kiedy należy się odszkodowanie?

Wypadek w pracy

Zapraszamy do lektury naszego artykułu poradnikowego oraz podzielenia się własnymi spostrzeżeniami w temacie.

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia najlepszych warunków w miejscu pracy. Warunki te dotyczą nie tylko komfortu w zakresie realizowanych obowiązków zawodowych, ale również bezpieczeństwa. Kto jest odpowiedzialny za wypadek w pracy, w którym pracownik doznał częściowego, całkowitego uszczerbku na zdrowiu albo poniósł śmierć? W jakich przypadkach można starać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu pracy? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kiedy ma miejsce wypadek w pracy?

O wypadku w miejscu pracy można mówić wtedy, kiedy pracownik doznał nagłego urazu podczas wykonywanych obowiązków zawodowych, realizowanych na zlecenie pracodawcy. Wypadek w pracy może wyniknąć w stałym miejscu zatrudnienia, ale również podczas wyjazdu służbowego, na który pracownik został oddelegowany.

Zobacz też: Szambo betonowe – co warto o nim wiedzieć?

Zgłoszenie wypadku w miejscu pracy

Pracownik, który doznał wypadku w pracy, jest zobligowany do niezwłocznego powiadomienia o zdarzeniu swojego pracodawcę, a jeśli nie może zrobić tego samodzielnie, takie powiadomienie powinno zostać złożone przez świadków wypadku. Informacja o incydencie powinna zostać złożona na piśmie i zawierać szczegółowy opis wypadku, miejsca zdarzenia oraz dokładną datę, w którym do takiego doszło. Właśnie niedopełnienie tych formalności jest najczęstszą przyczyną batalii o odszkodowanie za wypadek w pracy. Bez problemu można to sprawdzić, czytając szereg różnych historii, wpisując frazę typu “wypadek w pracy adwokat częstochowa”.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w pracy?

Poszkodowanemu, który uległ wypadkowi w miejscu pracy, przysługują różne rodzaje świadczenia. To między innymi zasiłek chorobowy, dodatek pielęgnacyjny, renta czy odszkodowanie.

Odszkodowanie należy się z ZUS, ale w licznych przypadkach również od pracodawcy, na przykład w ramach dodatkowego ubezpieczenia. Tego rodzaju świadczenie jest możliwe do uzyskania jedynie wtedy, gdy wypadek nie nastąpił z rażącej winy albo niedbalstwa pracownika.

Zobacz również:  Ulga na zakup kasy fiskalnej – kto może z niej skorzystać?

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog

Ekoskóra pikowana – w jakich projektach warto ją wykorzystać? Podpowiadamy!

Poszukujesz nowych rozwiązań dekoracyjnych do wnętrza? Chcesz zaskoczyć swoich gości nieoczywistymi dodatkami? W takim razie zwróć uwagę na ekoskórę pikowaną. To jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych materiałów. Korzystają z niego osoby, które doceniają przemyślaną aranżację i troszczą się o dobro zwierząt, rezygnując ze skóry naturalnej. Jakie właściwości ma ekoskóra pikowana i jak można ją […]

Czytaj więcej
blog

Pojedyncze łóżka metalowe – poznaj ich zalety i dowiedz się, gdzie pasują

Choć pojedyncze łóżka metalowe nie są jeszcze tak popularne, jak chociażby łóżka drewniane, to trzeba przyznać, że mają sporo zalet. Są przede wszystkim bardzo funkcjonalne – solidne i stabilne. To oczywiście zasługa zastosowania metalu. Co jeszcze warto na ich temat wiedzieć? Czy pojedyncze łóżka metalowe to dobry wybór do sypialni? W poniższym artykule przyglądamy się […]

Czytaj więcej
blog

Czy warto zdecydować się na ozdoby ledowe do ogrodu? Poznaj ich zalety

Ledowe ozdoby do ogrodu z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Są funkcjonalne, wytrzymałe i doskonale prezentują się po zmierzchu. Ich największą zaletą jest jednak energooszczędność. Wybierając ozdoby LED, można spać spokojnie – rachunki za energię elektryczną wcale nie będą wysokie. Chcesz poznać ledowe dekoracje nieco bliżej? Zatem koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, […]

Czytaj więcej