Wypadek w pracy – kiedy należy się odszkodowanie?

Wypadek w pracy

Zapraszamy do lektury naszego artykułu poradnikowego oraz podzielenia się własnymi spostrzeżeniami w temacie.

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia najlepszych warunków w miejscu pracy. Warunki te dotyczą nie tylko komfortu w zakresie realizowanych obowiązków zawodowych, ale również bezpieczeństwa. Kto jest odpowiedzialny za wypadek w pracy, w którym pracownik doznał częściowego, całkowitego uszczerbku na zdrowiu albo poniósł śmierć? W jakich przypadkach można starać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu pracy? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kiedy ma miejsce wypadek w pracy?

O wypadku w miejscu pracy można mówić wtedy, kiedy pracownik doznał nagłego urazu podczas wykonywanych obowiązków zawodowych, realizowanych na zlecenie pracodawcy. Wypadek w pracy może wyniknąć w stałym miejscu zatrudnienia, ale również podczas wyjazdu służbowego, na który pracownik został oddelegowany.

Zobacz też: Szambo betonowe – co warto o nim wiedzieć?

Zgłoszenie wypadku w miejscu pracy

Pracownik, który doznał wypadku w pracy, jest zobligowany do niezwłocznego powiadomienia o zdarzeniu swojego pracodawcę, a jeśli nie może zrobić tego samodzielnie, takie powiadomienie powinno zostać złożone przez świadków wypadku. Informacja o incydencie powinna zostać złożona na piśmie i zawierać szczegółowy opis wypadku, miejsca zdarzenia oraz dokładną datę, w którym do takiego doszło. Właśnie niedopełnienie tych formalności jest najczęstszą przyczyną batalii o odszkodowanie za wypadek w pracy. Bez problemu można to sprawdzić, czytając szereg różnych historii, wpisując frazę typu “wypadek w pracy adwokat częstochowa”.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w pracy?

Poszkodowanemu, który uległ wypadkowi w miejscu pracy, przysługują różne rodzaje świadczenia. To między innymi zasiłek chorobowy, dodatek pielęgnacyjny, renta czy odszkodowanie.

Odszkodowanie należy się z ZUS, ale w licznych przypadkach również od pracodawcy, na przykład w ramach dodatkowego ubezpieczenia. Tego rodzaju świadczenie jest możliwe do uzyskania jedynie wtedy, gdy wypadek nie nastąpił z rażącej winy albo niedbalstwa pracownika.

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Falowniki do paneli słonecznych
blog Ogólne

Falowniki do paneli słonecznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Falowniki paneli słonecznych są kluczową, ale często pomijaną częścią kompleksowego systemu fotowoltaicznego. Ważne jest, aby wiedzieć o różnych opcjach dostępnych podczas zakupów dla falowników paneli słonecznych i który z nich jest odpowiedni dla Twojej unikalnej sytuacji i budżetu. Inwerter jest urządzeniem elektronicznym, które konwertuje DC (prąd stały) wyjście z paneli słonecznych do standardowego AC (prąd […]

Czytaj więcej
Jak obniżyć koszty podróży do Niemiec?
blog Ogólne

Jak obniżyć koszty podróży do Niemiec?

Większość z nas traktuje podróże jako swoisty sposób na kolekcjonowanie wspomnień i wartościowych przeżyć. Co ciekawe, obecnie podróże nie muszą być dalekie, a także drogie. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas doświadcza dość poważnego kryzysu gospodarczo- ekonomicznego, nie chcemy rezygnować z przyjemności, a jednocześnie musimy uwzględnić własne możliwości finansowe. Wobec tego coraz chętniej wybieramy […]

Czytaj więcej
Zakup butów na lato.
blog Rozrywka

Zakup butów na lato. Na co zwrócić uwagę?

Latem można zapomnieć o ciężkich i ocieplanych butach. Jest to czas na założenie czegoś przewiewnego, co pozwoli stopom swobodnie oddychać, poczuć komfort. Istotne jest to, aby obuwie było wykonane z naturalnych materiałów, co zapobiegnie obtarciom, ślizganiu się stóp, bolesnym odparzeniom, nadmiernemu poceniu. Lato kojarzy się głównie z sandałami, ale wybór jest oczywiście znacznie większy. Trudno […]

Czytaj więcej