Wypadek w pracy – kiedy należy się odszkodowanie?

Wypadek w pracy

Zapraszamy do lektury naszego artykułu poradnikowego oraz podzielenia się własnymi spostrzeżeniami w temacie.

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia najlepszych warunków w miejscu pracy. Warunki te dotyczą nie tylko komfortu w zakresie realizowanych obowiązków zawodowych, ale również bezpieczeństwa. Kto jest odpowiedzialny za wypadek w pracy, w którym pracownik doznał częściowego, całkowitego uszczerbku na zdrowiu albo poniósł śmierć? W jakich przypadkach można starać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu pracy? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kiedy ma miejsce wypadek w pracy?

O wypadku w miejscu pracy można mówić wtedy, kiedy pracownik doznał nagłego urazu podczas wykonywanych obowiązków zawodowych, realizowanych na zlecenie pracodawcy. Wypadek w pracy może wyniknąć w stałym miejscu zatrudnienia, ale również podczas wyjazdu służbowego, na który pracownik został oddelegowany.

Zobacz też: Szambo betonowe – co warto o nim wiedzieć?

Zgłoszenie wypadku w miejscu pracy

Pracownik, który doznał wypadku w pracy, jest zobligowany do niezwłocznego powiadomienia o zdarzeniu swojego pracodawcę, a jeśli nie może zrobić tego samodzielnie, takie powiadomienie powinno zostać złożone przez świadków wypadku. Informacja o incydencie powinna zostać złożona na piśmie i zawierać szczegółowy opis wypadku, miejsca zdarzenia oraz dokładną datę, w którym do takiego doszło. Właśnie niedopełnienie tych formalności jest najczęstszą przyczyną batalii o odszkodowanie za wypadek w pracy. Bez problemu można to sprawdzić, czytając szereg różnych historii, wpisując frazę typu “wypadek w pracy adwokat częstochowa”.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w pracy?

Poszkodowanemu, który uległ wypadkowi w miejscu pracy, przysługują różne rodzaje świadczenia. To między innymi zasiłek chorobowy, dodatek pielęgnacyjny, renta czy odszkodowanie.

Odszkodowanie należy się z ZUS, ale w licznych przypadkach również od pracodawcy, na przykład w ramach dodatkowego ubezpieczenia. Tego rodzaju świadczenie jest możliwe do uzyskania jedynie wtedy, gdy wypadek nie nastąpił z rażącej winy albo niedbalstwa pracownika.

Zobacz również:  Jak skutecznie nauczyć dziecko ortografii? Cenne porady

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak skutecznie nauczyć dziecko ortografii
blog Ogólne

Jak skutecznie nauczyć dziecko ortografii? Cenne porady

Wielu rodziców pragnie wesprzeć swoje dziecko w nauce ortografii. Zdają sobie sprawę, że zarówno samo uczenie się poprawnego pisania, jak i pomoc w nim to trudne wyzwania. Niekiedy maluch może być już zniechęcony do nauki ortografii, co bywa kolejną przeszkodą. Jak skutecznie wesprzeć dziecko w tym zadaniu? Już teraz poznaj nasze cenne porady dedykowane temu […]

Czytaj więcej
profesjonalne środki czystości
blog

Czy profesjonalne środki czystości mogą być niebezpieczne?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że profesjonalne środki czystości są niezastąpione podczas mycia i czyszczenia powierzchni. Pomagają szybko i skutecznie pozbyć się zabrudzeń, a często pielęgnują również mytą przestrzeń. Czy jednak te preparaty mogą być niebezpieczne? Postanowiliśmy to sprawdzić! Jakie są profesjonalne środki czystości? Zanim przejdziemy do omawiania głównego zagadnienia, czyli bezpieczeństwa preparatów do czyszczenia, warto […]

Czytaj więcej
Ekologiczne USB reklamowe
blog

Ekologiczne USB reklamowe – sposób na naturalną promocję firmy

Ekologia dla wielu z nas jest już filozofią życia. To widać także w codziennych działaniach marketingowych, ale czy warto zainwestować w ekologiczne USB z nadrukiem? Jak skutecznie wypromować dzięki temu firmę? I jak dużo to kosztuje? Zainwestuj w ekologiczną reklamę, bo warto! Zmniejszenie emisji CO2 i ilości odpadów, ograniczenie zanieczyszczenia mórz i oceanów, czy choćby […]

Czytaj więcej