Szkoda całkowita w leasingu konsumenckim. Czym jest i jakie rodzi skutki?

leasing samochodu

Chociaż leasing konsumencki nie jest tak popularny, jak leasing dla firm, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Decydując się na taką formę finansowania, warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty, ale również sytuacje nieprzewidziane, np. szkodę całkowitą. Sprawdź, co wtedy dzieje się z umową leasingową.

Trudno jest przewidzieć niektóre zdarzenia losowe, ale warto je mieć na uwadze – aby móc poradzić sobie z ich ewentualnymi konsekwencjami. Tak jest w przypadku m.in. szkody całkowitej, która może dotknąć także pojazdy wzięte w leasing konsumencki.

Szkoda całkowita, czyli co?

Mianem szkody całkowitej określa się sytuację, w której koszty naprawy uszkodzonego pojazdu przekraczają 60-80% wartości samochodu. Nie zawsze jest to więc kompletne zniszczenie auta czy jego kradzież. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdzi, że naprawa pojazdu jest finansowo nieopłacalna, orzeknie szkodę całkowitą.

W przypadku samochodów wziętych w leasing konsumencki nawet nieco bardziej poważna stłuczka rzadko kiedy prowadzi do szkody całkowitej. Zwykle ma to miejsce wówczas, gdy dojdzie do kradzieży auta albo doszczętnego zniszczenia pojazdu, np. na skutek pożaru. 

Leasing konsumencki a szkoda całkowita – jak wygląda rozliczenie?

Zgodnie z przepisami, szkoda całkowita powoduje wygaśnięcie umowy leasingowej. Nie oznacza to jednak, że leasingobiorca staje się wolny od miesięcznego zobowiązania. Wręcz przeciwnie, ma obowiązek uregulować pozostałe do spłaty raty. 

Warto jednak pamiętać, że każdy samochód wzięty w leasing musi mieć wykupione nie tylko OC, ale również AC. W przypadku szkody całkowitej polisa autocasco okazuje się być zbawienna. Dlaczego? W razie wystąpienia zdarzenia, towarzystwo ubezpieczeniowe zobligowane jest do wypłaty odszkodowania w wysokości odpowiadającej wartości leasingowanego pojazdu. W zależności od zapisów w umowie ubezpieczeniowej, może to być wartość auta w dniu wykupywania polisy lub wartość szacowana na dzień wystąpienia szkody. 

Zobacz również:  Czy warto zabrać ze sobą parawan na plażę? Sprawdzamy

Co wypłata odszkodowania AC oznacza dla leasingobiorcy? Otrzymane świadczenie zostanie wliczone w poczet zobowiązania na rzecz firmy leasingowej. Jeśli powstanie:

  • nadpłata – różnicę otrzyma leasingobiorca,
  • niedopłata – leasingobiorca będzie musiał dopłacić brakującą kwotę. 

 Wybierz korzystny leasing i wykup ubezpieczenie GAP

O nieprzewidzianych zdarzeniach losowych warto pomyśleć jeszcze na etapie wyboru firmy leasingowej. Zapoznanie się z zasadami postępowania w przypadku szkody całkowitej pozwoli bowiem dobrze przygotować się na takie zajście. Z pomocą przychodzi m.in. ubezpieczenie GAP, które możesz wykupić w ramach Leasingu konsumenckiego KINTO ONE dostępnego w Toyota Leasing. To finansowanie, które charakteryzuje się niską miesięczną ratą, a dzięki opcji dodatkowego ubezpieczenia – nie wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów w razie szkody całkowitej.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozrywka

Kiedy na treningu zaczynają się schody  

Nie zawsze w życiu bywa z górki. Nie zapomnij o tym podczas kompletowania sprzętu sportowego do domu. Schody treningowe to rozwiązanie dla tych, którzy mierzą wysoko i cenią kompleksowe działanie. Odkryj, dlaczego warto umieścić je w swojej domowej siłowni, jaki model wybrać, a także jak zdobywać szczyty najwyższych budynków, nie opuszczając swoich czterech ścian.      Jak […]

Czytaj więcej
Rozrywka

List-Minecraft – Lista Serwerów Minecraft

Zapraszamy na List-Minecraft.pl – Twoje centrum najlepszych serwerów Minecraft w Polsce! Nasza platforma to klucz do świata, w którym każdy gracz znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy szukasz ekscytujących przygód survivalowych, rywalizacji PvP, czy przestrzeni do kreatywnego wyrażania siebie. Dla właścicieli serwerów, List-Minecraft.pl staje się mostem łączącym ich unikalne światy z aktywną i […]

Czytaj więcej
Rozrywka

Poznaj proste drinki bezalkoholowe na karnawał i zaskocz swoich gości!

Okres karnawału trwa w najlepsze. To czas hucznych zabaw, balów maskowych i wesołych domówek. Choć tego rodzaju imprezy przez lata kojarzyły się z alkoholem, dziś coraz więcej osób z niego rezygnuje. Wbrew pozorom wcale nie musi oznaczać to konieczności delektowania się wodą mineralną – warto sięgnąć wówczas po bezalkoholowe drinki. Czytaj dalej i poznaj proste, […]

Czytaj więcej