Jakie zalety ma czytanie dzieciom książek? Sprawdź, dlaczego warto wdrożyć ten cenny rytuał

praweksiazki.pl

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zacząć czytać swojemu dziecku? A może masz wątpliwości co do tego, czy w ogóle warto to robić? Chcemy więc je rozwiać i pokazać Ci, dlaczego nawyk ten może być bardzo cenny. Poniżej przedstawimy więc najważniejsze zalety czytania książek dzieciom. Podpowiemy Ci również, po jakie pozycje warto sięgać oraz od jakiego wieku najlepiej wprowadzić ten rytuał.

Zalety czytania dzieciom książek

Mówi się, że dobre nawyki wpojone w dzieciństwie procentują przez całe życie. To właśnie dlatego poniżej chcemy przedstawić Ci zalety czytania dzieciom książek. W dobie powszechnej cyfryzacji młode pokolenie bardzo chętnie sięga po tablet czy też telefon. Niestety nie można powiedzieć tego samego o ciekawej lekturze. Okazuje się jednak, że jest to głównie wina rodziców, którzy nie wpoili im tej wartości. Nawyk czytania kształtowany jest bowiem już w dzieciństwie. Udowodniono, że dzieci, które czytają wraz z rodzicem, w przyszłości chętniej kontynuują ten rytuał. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto to robić, gdyż czytanie dzieciom ma naprawdę liczne zalety. Wśród tych najważniejszych wymienia się:

 • pozytywny wpływ na rozwój na wielu płaszczyznach,
 • stymulację rozwoju mózgu,
 • możliwość poznawania otaczającego świata,
 • stymulację rozwoju mowy,
 • wzbogacanie słownictwa,
 • kształtowanie wyobraźni,
 • ćwiczenie koncentracji i pamięci,
 • naukę empatii,
 • poszerzanie wiedzy z różnych zakresów,
 • rozwój wrażliwości moralnej,
 • naukę myślenia m.in. logicznego oraz przyczynowo-skutkowego,
 • przygotowanie do samodzielnego czytania.

Co najważniejsze, czytanie dziecku może także stać się świetną formą wspólnego spędzania czasu. Wystarczy jedynie, że wybierzecie wartościowe książki, dopasowane do potrzeb i zainteresowań Twojego malucha. Bogaty asortyment wartościowych pozycji dla najmłodszych znaleźć można np. w e-sklepie https://praweksiazki.pl/. Oferta składa się wyłącznie z książek, które niosą za sobą ogromną wartość edukacyjną.

Zobacz również:  Stylowe meble, czyli jakie? Dowiedz się, w jakich aranżacjach prezentują się najlepiej!

Warto przy tym wspomnieć, że wspólne czytanie nie musi odbywać się godzinami – co czasami w natłoku obowiązków bywa nierealne. Wystarczy każdego dnia poświęcić zaledwie kilka minut, aby uzyskać stosowne korzyści. Z czasem stanie się to Waszym codziennym rytuałem, co doprowadzi do wzmocnienia więzi między Tobą a dzieckiem.

Kiedy jest najlepszy czas na to, aby rozpocząć wspólne czytanie?

Wiesz już, jak ważne jest czytanie dzieciom. Pora więc wyjaśnić jeszcze, kiedy najlepiej zacząć wdrażać ten nawyk?

Otóż okazuje się, że nie trzeba czekać, aż dziecko zacznie wypowiadać swoje pierwsze słowa. Wręcz przeciwnie, pierwszą książkę możecie przeczytać jeszcze zanim Twój maluch zacznie mówić, co pozytywnie przełoży się na rozwój jego mowy. Im wcześniej zaczniecie, tym lepiej – śmiało możesz sięgać po książki już od pierwszych dni życia maluszka, a nawet i wtedy, kiedy Twoja pociecha jest jeszcze w brzuchu.

Pamiętaj jednak, że pierwsza książka czytana wspólnie powinna mieć raczej wiele ilustracji, a mało treści. Najlepiej też, aby przyjmowała postać prostych rymowanek.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozrywka

Dowiedz się, jak nosić i z czym zestawiać bransoletki męskie

Męska biżuteria już dawno przestała być czymś, co budzi zdziwienie. Obecnie po różnego rodzaju ozdoby niemal równie chętnie sięgają zarówno panie, jak i panowie. Stylizacje mężczyzn doskonale uzupełnia m.in. męska bransoletka. Nie wiesz, jak ją nosić i z czym zestawiać? Wyjaśniamy w poniższym artykule! Do czego pasują męskie bransoletki? Zastanawiasz się, kiedy założyć męską bransoletkę? […]

Czytaj więcej
Ogólne

Czym charakteryzują się meble w stylu industrialnym? Wyjaśniamy

Styl industrialny narodził się w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Panowała wtedy recesja. Duże obiekty przemysłowe, np. magazyny, fabryki i hale, zaczęły pustoszeć. Zaczęto je więc wykorzystywać jako przestrzenie mieszkalne. Tak powstał industrializm, który do Polski dotarł w latach 90. XX wieku. Szybko jednak zdobył sporą popularność. Czym się charakteryzuje? Jak wyglądają meble […]

Czytaj więcej
Ogólne

Modna chusta na głowę dla dziewczynki – co wybrać dla swojego dziecka?

Małe dzieci trzeba zabierać na wspólne spacery. Powinny one spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w cieplejsze dni należy zadbać o odpowiednią ochronę główki malucha. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem jest chusta na głowę dla dziewczynki. Na jaki model warto się zdecydować? W poniższym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepszy! Chusta […]

Czytaj więcej