Jakie zalety ma czytanie dzieciom książek? Sprawdź, dlaczego warto wdrożyć ten cenny rytuał

praweksiazki.pl

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zacząć czytać swojemu dziecku? A może masz wątpliwości co do tego, czy w ogóle warto to robić? Chcemy więc je rozwiać i pokazać Ci, dlaczego nawyk ten może być bardzo cenny. Poniżej przedstawimy więc najważniejsze zalety czytania książek dzieciom. Podpowiemy Ci również, po jakie pozycje warto sięgać oraz od jakiego wieku najlepiej wprowadzić ten rytuał.

Zalety czytania dzieciom książek

Mówi się, że dobre nawyki wpojone w dzieciństwie procentują przez całe życie. To właśnie dlatego poniżej chcemy przedstawić Ci zalety czytania dzieciom książek. W dobie powszechnej cyfryzacji młode pokolenie bardzo chętnie sięga po tablet czy też telefon. Niestety nie można powiedzieć tego samego o ciekawej lekturze. Okazuje się jednak, że jest to głównie wina rodziców, którzy nie wpoili im tej wartości. Nawyk czytania kształtowany jest bowiem już w dzieciństwie. Udowodniono, że dzieci, które czytają wraz z rodzicem, w przyszłości chętniej kontynuują ten rytuał. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto to robić, gdyż czytanie dzieciom ma naprawdę liczne zalety. Wśród tych najważniejszych wymienia się:

 • pozytywny wpływ na rozwój na wielu płaszczyznach,
 • stymulację rozwoju mózgu,
 • możliwość poznawania otaczającego świata,
 • stymulację rozwoju mowy,
 • wzbogacanie słownictwa,
 • kształtowanie wyobraźni,
 • ćwiczenie koncentracji i pamięci,
 • naukę empatii,
 • poszerzanie wiedzy z różnych zakresów,
 • rozwój wrażliwości moralnej,
 • naukę myślenia m.in. logicznego oraz przyczynowo-skutkowego,
 • przygotowanie do samodzielnego czytania.

Co najważniejsze, czytanie dziecku może także stać się świetną formą wspólnego spędzania czasu. Wystarczy jedynie, że wybierzecie wartościowe książki, dopasowane do potrzeb i zainteresowań Twojego malucha. Bogaty asortyment wartościowych pozycji dla najmłodszych znaleźć można np. w e-sklepie https://praweksiazki.pl/. Oferta składa się wyłącznie z książek, które niosą za sobą ogromną wartość edukacyjną.

Zobacz również:  Czym żywić sukę w okresie ciąży i karmienia?

Warto przy tym wspomnieć, że wspólne czytanie nie musi odbywać się godzinami – co czasami w natłoku obowiązków bywa nierealne. Wystarczy każdego dnia poświęcić zaledwie kilka minut, aby uzyskać stosowne korzyści. Z czasem stanie się to Waszym codziennym rytuałem, co doprowadzi do wzmocnienia więzi między Tobą a dzieckiem.

Kiedy jest najlepszy czas na to, aby rozpocząć wspólne czytanie?

Wiesz już, jak ważne jest czytanie dzieciom. Pora więc wyjaśnić jeszcze, kiedy najlepiej zacząć wdrażać ten nawyk?

Otóż okazuje się, że nie trzeba czekać, aż dziecko zacznie wypowiadać swoje pierwsze słowa. Wręcz przeciwnie, pierwszą książkę możecie przeczytać jeszcze zanim Twój maluch zacznie mówić, co pozytywnie przełoży się na rozwój jego mowy. Im wcześniej zaczniecie, tym lepiej – śmiało możesz sięgać po książki już od pierwszych dni życia maluszka, a nawet i wtedy, kiedy Twoja pociecha jest jeszcze w brzuchu.

Pamiętaj jednak, że pierwsza książka czytana wspólnie powinna mieć raczej wiele ilustracji, a mało treści. Najlepiej też, aby przyjmowała postać prostych rymowanek.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Jak radzić sobie w biurze w upały?

Lato potrafi być uciążliwe, zwłaszcza gdy wysokie temperatury przenikają do przestrzeni biurowej. Praca w upały może wpływać na naszą produktywność, samopoczucie i zdrowie. Jak więc skutecznie radzić sobie z gorącem w biurze? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą przetrwać upalne dni w miejscu pracy. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w biurze Klimatyzacja i wentylatory Najskuteczniejszym sposobem na […]

Czytaj więcej
Ogólne

Poczta z kwiatami – idealny sposób na prezent

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyrazić swoje uczucia lub podziękowania, gdy z różnych przyczyn nie możesz być na miejscu? Czas, odległość, a nawet nieoczekiwane okoliczności często utrudniają osobiste wręczanie prezentów. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi nowoczesne rozwiązanie – wysyłka kwiatów i prezentów przez internet. Korzystający z elegancji i prostoty, ten sposób pozwala na sprawienie radości […]

Czytaj więcej
Ogólne

Jak radzić sobie z wyzwaniami życia jako DDA? Gdynia

DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to osoby, które dorastały w rodzinach z problemem alkoholowym. Takie doświadczenia mogą znacząco wpłynąć na ich życie emocjonalne i społeczne, prowadząc do szeregu wyzwań. Niemniej jednak, istnieją skuteczne strategie, które mogą pomóc DDA radzić sobie z trudnościami i prowadzić zdrowe, satysfakcjonujące życie. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z wyzwaniami […]

Czytaj więcej