Co spakować do sanatorium?

co wziac do sanatorium

Kilkutygodniowa kuracja wymaga odpowiedniego spakowania walizki, by pod ręką mieć wszystko, co najważniejsze. O czym warto pamiętać wtedy, gdy wyjeżdża się do sanatorium?

Ubrania, buty i dodatki do sanatorium

Warto zabrać przede wszystkim odpowiednią odzież, a także obuwie i dodatki, które będą dopasowane do pory roku i miejsca wypoczynku.

Ubrania do sanatorium powinny być wygodne, najlepiej sportowe, ponieważ wtedy zapewnią komfort podczas ćwiczeń, spacerów. 

Warto pamiętać o zabraniu:

 • przewiewnych koszulek
 • dresu – bluzy i spodni
 • stroju kąpielowego i czepka
 • kurtki wiatrówki lub grubszej kurki na chłodniejszą porę
 • zapasu bielizny
 • szlafroku

Na wyjazd latem warto wybrać lżejsze ubrania, ale nie można zapominać również o czymś cieplejszym, ponieważ także o tej porze mogą zdarzyć się chłodniejsze dni. Zimą z kolei należy skoncentrować się na ubraniach cieplejszych, więc w bagażu nie może zabraknąć swetra, długich spodni.

Dodatkowo w walizce powinno znaleźć się miejsce elegancki strój, który sprawdzi się podczas wyjść do kawiarni, restauracji czy wieczornych potańcówek.

Jako obuwie do sanatorium najlepiej sprawdzą się wygodne, lekkie buty sportowe. Zimą warto też wziąć buty ocieplane, a latem sandały, klapki. Nie można zapominać o klapkach na zabiegi.

Kosmetyki i artykuły higieniczne do sanatorium

Do sanatorium należy zabrać odpowiednie kosmetyki oraz inne artykuły higieniczne potrzebne na co dzień. Warto mieć je pod ręką, ale najczęściej w miejscowościach, w których działają sanatoria, można dokupić ich zapas na miejscu.

Do walizki należy zapakować:

 • ręczniki – duży kąpielowy i mniejszy do rąk
 • kosmetyki do twarzy, ciała i włosów
 • grzebień, szczotkę
 • szczoteczkę do zębów i pastę
 • krem z filtrem UV – zwłaszcza na lato
 • chusteczki higieniczne, waciki

Osoby z problemem nietrzymania moczu powinny też zabrać ze sobą wyroby chłonne. Gdy potrzebne będą wkładki higieniczne Biedronka jest też jednym ze sklepów, gdzie można kupić je łatwo i wygodnie.

Dokumenty medyczne i leki do sanatorium

Przed wyjazdem do sanatorium warto upewnić się, czy w walizce znalazły się również niezbędne dokumenty medyczne oraz leki i inne preparaty, które stosowane są na co dzień.

Warto zabrać ze sobą ostatnie wyniki przeprowadzonych badań, na przykład badań krwi, USG, prześwietleń zależnie od dolegliwości. Również nie można zapomnieć o skierowaniu na leczenie uzdrowiskowe.

Leki i inne preparaty warto zabrać w większej ilości, aby wystarczyły na cały pobyt w sanatorium.

Inne niezbędne i przydatne rzeczy do sanatorium

Poza powyższymi przedmiotami do sanatorium nie można również zapominać o zabraniu ze sobą portfela z dokumentami osobistymi, telefonu komórkowego wraz z ładowarką. 

Należy też wziąć pieniądze, ponieważ pacjent częściowo płaci za zakwaterowanie oraz za wyżywienie w obiektach sanatoryjnych.

W sanatorium przydają się również:

 • płyn odstraszający komary
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem
 • przybory do golenia
 • stopery do uszu
 • opaska na oczy
 • dobra książka

Z tak spakowaną walizką można wybrać się na udany turnus do sanatorium!

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Falowniki do paneli słonecznych
blog Ogólne

Falowniki do paneli słonecznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Falowniki paneli słonecznych są kluczową, ale często pomijaną częścią kompleksowego systemu fotowoltaicznego. Ważne jest, aby wiedzieć o różnych opcjach dostępnych podczas zakupów dla falowników paneli słonecznych i który z nich jest odpowiedni dla Twojej unikalnej sytuacji i budżetu. Inwerter jest urządzeniem elektronicznym, które konwertuje DC (prąd stały) wyjście z paneli słonecznych do standardowego AC (prąd […]

Czytaj więcej
Jak obniżyć koszty podróży do Niemiec?
blog Ogólne

Jak obniżyć koszty podróży do Niemiec?

Większość z nas traktuje podróże jako swoisty sposób na kolekcjonowanie wspomnień i wartościowych przeżyć. Co ciekawe, obecnie podróże nie muszą być dalekie, a także drogie. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas doświadcza dość poważnego kryzysu gospodarczo- ekonomicznego, nie chcemy rezygnować z przyjemności, a jednocześnie musimy uwzględnić własne możliwości finansowe. Wobec tego coraz chętniej wybieramy […]

Czytaj więcej
ekspresy gastronomiczne
Ogólne

Gastronomiczny ekspres do kawy – niezbędny w kawiarniach

Kawa w naszej kulturze jest niezwykle cenionym napojem, nie tylko z racji walorów smakowych czy też pobudzających. To również niezbędny element wielu spotkań towarzyskich czy nawet biznesowych. Często tam, gdzie pojawiają się relacje międzyludzkie, pojawia się również kawa. A wraz chęcią wypicia kawy chociażby przez gości wielu lokali, pojawić się muszą ekspresy. Te gastronomiczne to […]

Czytaj więcej