Trwała sztukateria w łazience – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Trwała sztukateria w łazience

Sztukateria stanowi efektowną dekorację, która dostarcza wnętrzu unikalnego charakteru. Często można zobaczyć ją w wystroju salonu czy sypialni w postaci dekoracyjnych ramek ściennych, co jednak z łazienką? Oczywiście, że można ja w niej zastosować! Dokonując jednak wyboru, powinniśmy kierować się kilkoma czynnikami. O tym dowiesz się czytając ten artykuł.

Czym kierować się wybierając sztukaterię do łazienki?

Sztukateria w łazience powinna przede wszystkim być odporna na działanie wilgoci. Nawet najmodniejsze ozdoby dekoracyjne, niesprzyjające tak trudnemu pomieszczeniu najczęściej poddają się odpadaniu i deformacji, niwecząc tym samym efekt całej aranżacji. W tym przypadku wymagana jest wymiana listew na nowe, co zawiera się nie tylko z kolejnymi kosztami, a także poświęceniem na zmienienie starych dodatków, odświeżenie wystroju oraz zamontowanie nowej sztukaterii. Właśnie dlatego do łazienki nie nadają się listwy stworzone z drewna o właściwościach higroskopijnych i dekoracje z niskobudżetowego karton-gipsu.
Ogromną odpornością na parę, wodę oraz temperaturę wyróżniają się wyroby utworzone z aluminium lub tworzyw sztucznych, jak polimer, styropian lub PCV. Ta opcja znana jest z wysokiej trwałości, lecz może być uciążliwa w aranżacji, jeśli pragniemy zachować pomieszczenie w ustalonej aranżacji. Listwy Mardom Decor to produkty stworzone z wodoodpornego polimeru, które sprawdzą się we wnętrzach o zawartości wilgotności — łazience, pralni, a nawet kuchni. Przeprowadzone badania potwierdzają wytrzymałość sztukaterii na wodę nawet po jej całkowitym zanurzeniu, a rozmaite wzory oraz formaty dają możliwość na dostosowanie listew do dowolnej stylistyki wnętrza.

Sztukateria styropianowa czy polimerowa? Najlepszy wybór do łazienki

Biorąc pod uwagę estetykę, sztukateria zrobiona z tworzyw sztucznych to najpopularniejszy wybór w projektowaniu łazienki. Najczęstszą popularnością lubują się listwy styropianowe oraz te z polimeru. Materiały te cechują się nadzwyczajną lekkością. Z racji tego są przyjemne w montażu, a także nie potrzebują przy tej czynności pomocy specjalisty. Są również wytrwałe na wilgoć i wpasują się do nowoczesnej łazienki. Którą zatem wybrać do wymarzonej?
W nowoczesnym pomieszczeniu elementy sztukaterii mają obowiązek nie tylko pięknie się eksponować, ale także być wspaniałej jakości. Najważniejszą, zauważalną różnicą pomiędzy tymi materiałami jest wytrwałość na powstałe uszkodzenia. Decydując o wyborze sztukaterii styropianowej, musimy liczyć się z tym, że jest podatna na wgniecenia — uderzenia podczas codziennego użytkowania lub sprzątania zostawią jawne ślady. Nie powinno się praktykować tego materiału w postaci listew ściennych jak i przypodłogowych, a także gdy dom zamieszkują małe dzieci. Polimer cechuje się większą wytrzymałością na uszkodzenia. Sztukateria Mardom Decor stworzona jest z opatentowanego tworzywa PolyForce, która jest odporna na wgniecenia, a nowoczesna technologia ScratchShield® polegająca na zagęszczeniu materiału związkami polimerowymi umacnia go, czyniąc odpornym nawet na zarysowania ostrym narzędziem.

Zobacz również:  Dlaczego powinieneś zostać influencerem?

Niewielkie pomieszczenie? Sztukateria sufitowa i listwy przypodłogowe „powiększą” Twoją łazienkę

Jak wiemy listwy dekoracyjne wysokiej jakości odnajdą się w każdym wnętrzu. O czym jeszcze pomyśleć kiedy pragniemy ozdobić sztukaterią łazienkę? Zdecydowanie o wymiarze listew, które musimy dobrać do wielkości i wysokości planowanego wnętrza. Małe pomieszczenia wymagają szczególnej uwagi podczas doboru wymarzonej sztukaterii. Za wysokie listwy przysufitowe, a także podłogowe mogą zaburzyć proporcje w wnętrzu, jeszcze bardziej je zmniejszając. Do niewielkiego metrażu polecamy listwy do wysokości 6-7 cm. Umieszczając taki rozmiar sztukaterii uzupełnimy aranżację, ale jej nie przeciążymy.
Co jednak jeśli spodobały nam się trochę wyższe listwy, jednak nie skłaniamy się zaburzać proporcji we wnętrzu? Można wizualnie zwiększyć pokój, malując listwy kolorem ściany. Te same kolory sprawią, że zaplanowana łazienka doda kilku cm na wysokości. Sztukateria Mardom Decor pokryta jest dodatkowym primerem, który ułatwia pomalowanie sztukaterii następnymi warstwami farby. Umożliwia również bezproblemowe przemalowanie, gdy zechcemy zmienić barwę na ścianach. Zastosowana farba powinna być na bazie wody, bez rozpuszczalników w składzie.

Sztukateria ścienna — modny dodatek do łazienki

Korzystając ze sztukaterii możesz zmienić całe pomieszczenie. Zamieszczając zdobiące pilastry na ścianę, sumiennie żłobione rozety czy półkolumny z lekkością podkreślimy romantyczną aranżację pomieszczenia nawiązującą do stylu glamour. Czarna listwa przypodłogowa sprawdzi się w charakternej, mocnej łazience o loftowej stylistyce, a ornamentacyjne wykończenia listew przysporzą łazience szykowności.
Sztukateria Mardom Decor jest szybka i łatwa w montażu — wystarczy zamocować ją na odpowiedni klej, dopasowany do naszych umiejętności oraz potrzeb (Mardom Fix Pro lub Mardom Max), aby uzyskać ciekawy efekt wizualny.
Sztukateria jednak nie musi być instalowana jedynie na ścianach w łazienkach — to doskonały produkt dekoracyjny do mebli, a nawet lustra. Dzięki temu w prosty i szybki sposób możemy zmienić wygląd prostej łazienki — należy zastosować szybkoschnący klej o dużej sile wiązania (Mardom Max). Zapewni to wyjątkowy wygląd łazienki oraz wytrzymałość sztukaterii na lata.

Zobacz również:  Poznaj bliżej farby dekoracyjne - rodzaje, malowanie

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tancerz na wieczor panieński z gdańska
blog Ogólne

Czy warto zaprosić tancerza na wieczór panieński?

Czy warto zamówić striptizera na wieczór panieński? To pytanie, które zadaje sobie wiele przyszłych pann młodych. W końcu to jedna z najpopularniejszych atrakcji podczas tego wyjątkowego wieczoru. Jednak jak wybrać odpowiedniego striptizera i jak się na niego przygotować? Czy to jedyna opcja na wieczór panieński? A może istnieje ryzyko, że występ striptizera zepsuje atmosferę imprezy? […]

Czytaj więcej
Szybkozłączki
blog

Szybkozłączki pneumatyczne

Szybkozłączki pneumatyczne są powszechnie stosowane w różnych branżach, zwłaszcza w przemyśle pneumatycznym. Są to elementy, które umożliwiają szybkie i skuteczne połączenie różnych elementów pneumatycznych, takich jak węże, rury i narzędzia. W tym artykule omówimy, czym są szybkozłączki pneumatyczne, jak działają i jakie są ich główne zalety. Szybkozłączki pneumatyczne są często wykorzystywane w przemyśle, ponieważ umożliwiają […]

Czytaj więcej
blog

Zadbaj o środowisko informatyczne w twojej firmie z Teleaudyt.pl

W obecnych czasach nieodłącznym narzędziem pracy biznesowej jest komputer. Bez względu na to, czy jest to działalność jednoosobowa, czy ogromna korporacja, urządzenia elektroniczne służące do przetwarzania informacji to podstawowe wyposażenie praktycznie każdej firmy. Korzysta się z nich nie tylko w biurach – większość przedsiębiorstw prowadzi elektroniczną ewidencję, przechowuje na nich ważną dokumentację itp. Nie ulega […]

Czytaj więcej