Jak skutecznie nauczyć dziecko ortografii? Cenne porady

Jak skutecznie nauczyć dziecko ortografii

Wielu rodziców pragnie wesprzeć swoje dziecko w nauce ortografii. Zdają sobie sprawę, że zarówno samo uczenie się poprawnego pisania, jak i pomoc w nim to trudne wyzwania. Niekiedy maluch może być już zniechęcony do nauki ortografii, co bywa kolejną przeszkodą. Jak skutecznie wesprzeć dziecko w tym zadaniu? Już teraz poznaj nasze cenne porady dedykowane temu tematowi!

Czy jedynie pamięciowa nauka ortografii daje rezultaty?

Nauka ortografii na pamięć w przypadku niektórych dzieci daje odpowiednie rezultaty. Jednak należy pamiętać, że każdy maluch jest inny. Najczęściej potrzebuje odpowiedniej zachęty do nauki. Zasady ortograficzne podane w bezpośredni sposób mogą wydawać się dziecku nudne, niezrozumiałe i zbyt trudne jak na jego możliwości. Dlatego świetnym sposobem jest urozmaicenie ćwiczeń z dziedziny ortografii. Jak to skutecznie zrobić?

Pierwszą i jedną z najlepszych metod jest wprowadzenie dziecka w świat ortografii. W tym celu wielu rodziców korzysta z dodatkowych pomocy dydaktycznych. Gorąco zachęcamy cię do zakupu programu edukacyjnego dla dzieci mTalent. Dotyczy on nie tylko zasad poprawnej pisowni, ale również poprawnego czytania, nauki podstaw matematyki czy wymowy słów. 

Dzięki mTalent w przystępny i ciekawy sposób przedstawisz dziecku skomplikowany i trudny dla niego świat języka polskiego, w tym ortografii. Każdy program edukacyjny dotyczy innego zagadnienia dydaktycznego. Masz szansę skupienia się na jednym z nich albo wybrania paru tematów, które sprawiają największą trudność twojemu podopiecznemu w przyswojeniu ich.

Jakie metody nauki poprawnego pisania są najskuteczniejsze?

Jak skutecznie nauczyć dziecko ortografii

Podczas uczenia swojego malucha poprawnego pisania najważniejsze jest to, abyś dostosował formę edukacji do potrzeb i preferencji dziecka. Im bardziej świat ortografii będzie mu przypominał jego dobrze znane gry, zabawy czy inne formy rozrywki, tym chętniej zabierze się za to działanie. Aby to skutecznie zrobić, niemal każdy sposób jest dobry. Nawet zakup wymarzonego zeszytu z postacią z kreskówki ma duży sens, jeżeli choć odrobinę zachęci dziecko do nauki i sprawi, że stanie się ona przyjemniejszym zadaniem na popołudnia z rodzicem.

Zobacz również:  Jakie są najlepsze ostrza do maszynki? Przetestuj markę WAHL

W nauce ortografii najlepiej sprawdzają się rysunki, rymowanki, gry skojarzeń czy absurdalne opowiadania. Co ważne, człowiek uczy się najskuteczniej poprzez uruchamianie obu półkul jednocześnie. Wniosek jest taki, że w każdym praktycznym i analitycznym zadaniu należy zawrzeć element kreatywny i spontaniczny. Ta zasada działa w dwie strony.

Najlepsze pomysły na naukę ortografii, czyli jakie?

Wystrzegaj się stosowania do nauki ortografii jedynie słowników ortograficznych bez żadnych dodatkowych pomocy dydaktycznych. Takie działanie przyniesie pozytywny rezultat jedynie w przypadku osób dorosłych. Dzieci ponad wszystko cenią zabawę. Dlatego też najchętniej uczą się właśnie poprzez tę czynność. Jeżeli coś jest ciekawe i nietypowe, łatwiej to zapamiętać, prawda? 

Dlatego wybieraj książki dedykowane nauce ortografii dla dzieci. Zazwyczaj są barwne i zabawne. Stwórz także odpowiednią atmosferę. Zaplanujcie chociaż jedną lekcję poprawnego pisania w przydomowym ogrodzie albo pobliskim parku. Zabierzcie ze sobą ulubione przedmioty malucha. Nazwanie ich i poprawne zapisanie to dobry początek przygody z ortografią. Następnie opiszcie na kartkach wspólnie wasze otoczenie. 

Życzymy ci wyłącznie sukcesów w nauce ortografii z maluchem! Kto wie, może i ciebie coś zaskoczy w tej dziedzinie? Powodzenia!

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Gdzie zamówić pierścionek zaręczynowy w Krakowie?

Biżuteria wykonana na indywidualne zamówienie przez doświadczonego złotnika to marzenie wielu osób. Jest to również idealny wybór, jeśli szukasz pierścionka zaręczynowego dla ukochanej. Taka biżuteria jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Dlaczego warto zamówić pierścionek zaręczynowy u złotnika? Czym się kierować podczas zakupu takiej biżuterii? Oto kilka cennych wskazówek. Idealny pierścionek zaręczynowy, czyli jaki? […]

Czytaj więcej
Ogólne

Oświetlenie zewnętrzne domu – jak wybrać najlepsze lampy? Wyjaśniamy!

Oświetlenie pełni niezwykle ważne funkcje zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Odpowiednio dobrane lampy nie tylko ułatwiają poruszanie się po zielonej przestrzeni, ale także wpływają na efekt wizualny. Zastanawiasz się, jakie lampy zewnętrzne warto wybrać? Czym należy się kierować podczas ich zakupu? Czytaj dalej – podpowiadamy. Dlaczego oświetlenie zewnętrzne domu jest ważne? Prawidłowo zaplanowane […]

Czytaj więcej
Ogólne

Sukienki na co dzień – sprawdź ciekawe modele!

Wielu kobietom sukienki kojarzą się tylko z oficjalnymi wyjściami i uroczystościami. Tymczasem warto zakładać je częściej, aby wyglądać pięknie nie tylko od święta. Przedstawiamy modne sukienki na co dzień, o które warto uzupełnić swoją szafę!  Letnie sukienki na co dzień Ciepłe, letnie dni to idealna pora, by nie rozstawać się z sukienkami. Wbrew pozorom, zapewnią […]

Czytaj więcej