Czym żywić sukę w okresie ciąży i karmienia?

Karma dla suk karmiacych

Jak wygląda żywienie suk w okresie krycia i ciąży?

Prawidłowe żywienie ma kluczowe znaczenie dla przebiegu ciąży, zarówno w przypadku niedoboru, jak i nadmiaru składników pokarmowych. Aby zapewnić zdrowe płody, ważne jest również właściwe żywienie przed okresem krycia. Pokarm powinien być łatwo przyswajalny i zawierać odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin. W celu zapewnienia najlepszej jakości żywienia w okresie ciąży, zaleca się stosowanie specjalnych karm komercyjnych.

Przed okresem krycia zaleca się zwiększenie spożycia witaminy A oraz witamin z grupy B (B1 i B12), aby zwiększyć szanse na zapłodnienie, rozwój i przeżycie płodów. Zapotrzebowanie na energię w okresie ciąży zależy od masy ciała i może zwiększyć się od 12% u ras małych do 35% u psów ras dużych. Ważne jest również, aby karma zawierała odpowiednie proporcje składników, w tym węglowodanów, których powinno być około 20% w diecie. Przykładowe karmy dla suk karmiących znajdują się w sklepie AnimalZoone.

Po połowie ciąży zapotrzebowanie na wapń i fosfor stopniowo wzrasta, ze względu na szybki rozwój układu kostnego u płodów. Ponadto, odpowiednia zawartość cynku, żelaza oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych jest niezbędna w diecie psów w okresie ciąży.

Czy podawać psu witaminy i inne suplementy w tym okresie?

Jeśli suka była żywiona odpowiednio zbilansowaną i wysokiej jakości karmą przed okresem krycia i w okresie ciąży, warto rozważyć suplementację wapnia na tydzień przed porodem, aby zapobiec niedoborowi tego składnika po porodzie. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem prowadzącym i badanie poziomu cynku, żelaza i nienasyconych kwasów tłuszczowych przed decyzją o suplementacji.

Zobacz również:  Choroba Alzheimera - przyczyny i objawy

Czy istnieją produkty, których pies nie powinien jeść?

Podczas okresu ciąży ważne jest, aby dieta uwzględniała specjalne potrzeby żywieniowe. Należy unikać karm zawierających podroby zwierzęce, w szczególności narządy płciowe, głowy, mózgi, nadnercza i tarczyce, ponieważ zawierają one hormony, które mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży. Dodatkowo, psy w ciąży powinny unikać produktów, które na co dzień nie są zalecane w ich diecie, takich jak czosnek, czekolada, rodzynki, buraki, kakao i słodziki.

Czy pies powinien zmniejszyć aktywność fizyczną podczas ciąży i laktacji?

Wielkość aktywności fizycznej, jaką powinien wykazywać pies w trakcie ciąży i laktacji, zależy od wielu czynników, takich jak poziom aktywności przed ciążą i w czasie ciąży. W pierwszym miesiącu ciąży należy zmniejszyć intensywność i czas trwania spacerów oraz wyeliminować ćwiczenia wymagające skoków lub intensywnego biegania. W drugiej połowie ciąży należy stopniowo zmniejszać aktywność. Po porodzie zaleca się krótkie spacery trwające około 10 minut. Około tygodnia po porodzie można nieznacznie zwiększyć ilość i długość spacerów. Po zakończeniu laktacji można stopniowo zwiększać aktywność fizyczną pod warunkiem, że kondycja psa jest dobra i masa ciała nie zmniejszyła się w porównaniu do stanu przed ciążą.

Jakie są konsekwencje laktacji dla organizmu psa?

Podczas laktacji u suk trwa około 6-7 tygodni, a organizm suki ma wtedy olbrzymie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i mineralne. W szczycie laktacji, czyli około 3-4 tygodniu, produkcja mleka jest największa. W ciągu jednego dnia, produkcja mleka może osiągnąć poziom około 3,5% masy ciała suki, co oznacza, że na przykład suka dużej rasy produkuje około 3 litrów mleka dziennie. W związku z tym zapotrzebowanie bytowe na energię zwiększa się kilkukrotnie, w zależności od masy ciała suki, wielkości i liczebności miotu.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Lodówki side-by-side – którą wybrać do kuchni?

Urządzasz przestronną kuchnię? Przyjrzyj się lodówkom side-by-side! To sprzęt, który przyda się zapalonym działkowcom i ogrodnikom, licznym rodzinom oraz osobom, które wolą robić większe zakupy spożywcze, ale rzadziej. Zobacz, czym się kierować, wybierając odpowiedni model i zdecyduj, które z polecanych urządzeń najlepiej spełnia twoje potrzeby. Lodówka side-by-side – czy warto? Zastanawiasz się, czy lodówka side-by-side […]

Czytaj więcej
blog Ogólne

Moda Budżetowa – Twoja strategia na elegancję w każdej sytuacji

Czy wiesz, że wyrafinowany styl nie musi oznaczać astronomicznych kwot wydawanych na ubrania? Moda Budżetowa to nowa filozofia zakupowa, która umożliwia kreowanie niepowtarzalnych stylizacji bez nadwyrężania portfela. Od letnich sukienek, przez jesienne płaszcze, po stroje na specjalne okazje – wszystko to może znaleźć się w Twojej garderobie w przemyślany i ekonomiczny sposób. Odkryj, jak modna […]

Czytaj więcej
blog Ogólne

Elektroniczne wnioski urlopowe – jakie korzyści przyniesie ich wdrożenie do firmy?

W dzisiejszym szybkim świecie biznesowym efektywność i optymalizacja procesów stają się kluczowe dla każdej organizacji. Zarządzanie urlopami nie jest wyjątkiem. Tradycyjne, papierowe metody składania wniosków urlopowych często prowadzą do nieefektywności, błędów i frustracji zarówno wśród pracowników, jak i kadry zarządzającej. Wdrożenie elektronicznych wniosków urlopowych stanowi nowoczesne rozwiązanie, które oferuje znaczne usprawnienia. Przejście na systemy cyfrowe […]

Czytaj więcej