Kredyt samochodowy to forma zobowiązania finansowego, która staje się coraz popularniejsza wśród Polaków, którzy mają w planach zakup nowego pojazdu. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, musisz wiedzieć o kilku istotnych kwestiach. Jakich? O tym opowiemy w niniejszym artykule.
Czym jest kredyt samochodowy i jakich pojazdów dotyczy?
Decydując się na kredyt samochodowy, otrzymasz możliwość nabycia pojazdów takich jak samochody osobowe i dostawcze. Otrzymane w ramach kredytu środki można również przeznaczyć na zakup skuterów czy quadów, motocykli, przyczep, kamperów, traktorów, a nawet maszyn budowlanych. Kredyt może być udzielony zarówno przez bank, jak i inną upoważnioną do tego instytucję, wchodzącą w skład administracji państwowej. Dotyczy on samochodów nowych, poleasingowych i używanych, a konkretne modele czy marki ustalane są indywidualnie przez daną instytucję udzielającą kredytu.
Jakie czynniki wpływają na wysokość kredytu samochodowego?
Wybierając kredyt samochodowy, należy liczyć się z tym, iż generuje on dodatkowe koszty. Koszty poniesione za podjęcie się tego rodzaju świadczenia są zależne przede wszystkim od wysokości oprocentowania. To z kolei jest ściśle uzależnione od stopy referencyjnej, powiązanej z wysokościami stóp procentowych NBP i marżą danego banku. Co więcej, bank pobiera również prowizję za udzielenie kredytu samochodowego, który w większości przypadków wynosi około kilku procent. Warto jednak mieć na uwadze jedną istotną kwestię – instytucje, które oferują niskie prowizje, często rekompensują to wyższą marżą. Należy także pamiętać o dodatkowych opłatach czy ubezpieczeniach, które również przekładają się na ostateczną cenę kredytu.
Rodzaje kredytów samochodowych
Kredyt samochodowy nie jest jednorodnym podjęciem, gdyż wyróżniamy kilka rodzajów tego świadczenia finansowego. Do najpopularniejszych należy standardowy kredyt samochodowy, gdzie kredytobiorca spłaca ratę w formie kapitałowo-odsetkowej w przeciągu czasu od sześciu, do nawet stu dwudziestu miesięcy. Powszechnością cieszy się również kredyt jednoratowy, którego koszt zazwyczaj wynosi od 50% do 60% całkowitej wartości zakupionego auta. Klienci cenią go przede wszystkim za brak oprocentowania, co oczywiście przekłada się na niższą cenę (nawet do kilku razy w porównaniu do kredytu standardowego). Istnieje również trzecia forma kredytu w postaci kredytu balonowego, która oferuje możliwość wymiany kredytowanego auta na nowe już po upływie 3 lat.
Oferta kredytu samochodowego – gdzie szukać?
Jeśli chcesz kredytem sfinansować zakup nowego samochodu sprawdź ofertę iBemo. Na stronie https://ibemo.pl/kredyt-samochodowy znajdziesz najważniejsze informacje o tej formie finansowania. Możesz także zapoznać się z ofertą leasingu i wynajmu długoterminowego.