Jakie warunki musi spełnić pojazd pomocy drogowej i w co musi być wyposażony?

pomoc-drogowa

Transportowanie lub holowanie niesprawnego samochodu to wymagające zadanie. Dlatego od pojazdów pomocy drogowej wymaga się więcej. Muszą one spełniać określone warunki i być odpowiednio wyposażone. Czego nie może zabraknąć w pojeździe pomocy drogowej?

Zobacz też: Sposoby czyszczenia dywanów w zależności od rodzaju materiału

Pomoc drogowa – Poznań. Warunki techniczne pojazdu i niezbędne wyposażenie

Kiedy samochód odmawia posłuszeństwa, czasem jedynym wyjściem jest profesjonalna pomoc drogowa. Poznań jako największe miasto Wielkopolski wyróżnia się bogatym katalogiem firm świadczących usługi holowania. Żeby jednak podmiot prowadził działalność legalnie, musi spełnić szereg warunków. Dotyczą one m.in. wykorzystywanych pojazdów.

Zgodnie z polskim prawem, pojazd pomocy drogowej uznaje się za pojazd specjalny. Żeby służył do przewozu i holowania uszkodzonych samochodów, musi spełniać określone wymogi. Nie uzyska on homologacji, a tym samym nie będzie mógł poruszać się po drogach, jeśli nie będzie wyposażony w:

  • żółtą kabinę kierowcy,
  • żółty sygnalizator świetlny widoczny ze wszystkich stron pojazdu na odległość co najmniej 150 metrów,
  • hol giętki (dla motocykli),
  • hol sztywny (do holowania samochodów),
  • zestaw świateł do oznaczenia holowanego pojazdu, jeśli wykorzystanie jego własnych nie będzie możliwe,
  • biało-czerwone oznaczenie transportowanego samochodu, jeśli wystaje on poza obręb lawety.

Na tym jednak nie koniec. Pojazd pomocy drogowej musi być sprawny technicznie. Nie może poruszać się po drodze bez ważnego badania technicznego przeprowadzonego w stacji kontroli pojazdów. Musi także mieć zezwolenie na montaż urządzeń do komunikacji radiowej.

Co więcej, powinien być wyposażony w podnośnik, skrzynkę narzędziową z zestawem akcesoriów czy też kompresor. Elementy te mogą okazać się niezbędne do załadowania samochodu na lawetę. W pojeździe nie może zabraknąć także wygodnych miejsc dla pasażerów niesprawnego samochodu. Nie mogą oni bowiem podróżować w transportowanym aucie.

Zobacz również:  Szybkie i tanie etykiety samoprzylepne

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ABS w samochodzie
Ogólne

Co to jest system ABS w samochodzie?

Obecnie kierowcy nie wyobrażają sobie jazdy bez systemu ABS, zwłaszcza w warunkach zimowych. Pochodzący z angielskiego Anti-Lock Breaking System jest elementem układu hamulcowego. Instalowany jest on już w każdym aucie, gdyż zapewnia, że zagrożenie wpadnięcia w nieokiełznany poślizg jest zminimalizowane. Na jakiej zasadzie operuje ten układ? Sprawdź, jak zbudowany jest ABS i dowiedz się więcej […]

Czytaj więcej
Jak skutecznie nauczyć dziecko ortografii
blog Ogólne

Jak skutecznie nauczyć dziecko ortografii? Cenne porady

Wielu rodziców pragnie wesprzeć swoje dziecko w nauce ortografii. Zdają sobie sprawę, że zarówno samo uczenie się poprawnego pisania, jak i pomoc w nim to trudne wyzwania. Niekiedy maluch może być już zniechęcony do nauki ortografii, co bywa kolejną przeszkodą. Jak skutecznie wesprzeć dziecko w tym zadaniu? Już teraz poznaj nasze cenne porady dedykowane temu […]

Czytaj więcej
Jak uzyskać receptę przez Internet?
Ogólne

Jak uzyskać receptę przez Internet?

Nie masz czasu stać w kolejce do lekarza tylko po to, aby wypisał Ci receptę? Już dziś możesz dostać receptę online! Jak uzyskać receptę przez Internet? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie. Co to jest recepta online? Jak uzyskać recepty online? Potrzebujesz wykupić lek, który jest dostępny na receptę i zależy Ci na […]

Czytaj więcej