Jakie warunki musi spełnić pojazd pomocy drogowej i w co musi być wyposażony?

pomoc-drogowa

Transportowanie lub holowanie niesprawnego samochodu to wymagające zadanie. Dlatego od pojazdów pomocy drogowej wymaga się więcej. Muszą one spełniać określone warunki i być odpowiednio wyposażone. Czego nie może zabraknąć w pojeździe pomocy drogowej?

Zobacz też: Sposoby czyszczenia dywanów w zależności od rodzaju materiału

Pomoc drogowa – Poznań. Warunki techniczne pojazdu i niezbędne wyposażenie

Kiedy samochód odmawia posłuszeństwa, czasem jedynym wyjściem jest profesjonalna pomoc drogowa. Poznań jako największe miasto Wielkopolski wyróżnia się bogatym katalogiem firm świadczących usługi holowania. Żeby jednak podmiot prowadził działalność legalnie, musi spełnić szereg warunków. Dotyczą one m.in. wykorzystywanych pojazdów.

Zgodnie z polskim prawem, pojazd pomocy drogowej uznaje się za pojazd specjalny. Żeby służył do przewozu i holowania uszkodzonych samochodów, musi spełniać określone wymogi. Nie uzyska on homologacji, a tym samym nie będzie mógł poruszać się po drogach, jeśli nie będzie wyposażony w:

  • żółtą kabinę kierowcy,
  • żółty sygnalizator świetlny widoczny ze wszystkich stron pojazdu na odległość co najmniej 150 metrów,
  • hol giętki (dla motocykli),
  • hol sztywny (do holowania samochodów),
  • zestaw świateł do oznaczenia holowanego pojazdu, jeśli wykorzystanie jego własnych nie będzie możliwe,
  • biało-czerwone oznaczenie transportowanego samochodu, jeśli wystaje on poza obręb lawety.

Na tym jednak nie koniec. Pojazd pomocy drogowej musi być sprawny technicznie. Nie może poruszać się po drodze bez ważnego badania technicznego przeprowadzonego w stacji kontroli pojazdów. Musi także mieć zezwolenie na montaż urządzeń do komunikacji radiowej.

Co więcej, powinien być wyposażony w podnośnik, skrzynkę narzędziową z zestawem akcesoriów czy też kompresor. Elementy te mogą okazać się niezbędne do załadowania samochodu na lawetę. W pojeździe nie może zabraknąć także wygodnych miejsc dla pasażerów niesprawnego samochodu. Nie mogą oni bowiem podróżować w transportowanym aucie.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

umywalka do lazienki
Ogólne

Znaczenie wygodnej umywalki w łazience

Umywalka łazienkowa to rodzaj umywalki, która jest instalowana w łazienkach. Może być wykonany z porcelany lub metalu. Wielkość umywalki różni się w zależności od wielkości łazienki i jej stylu. Dobierz optymalną umywalkę dla swoich potrzeb Umywalka do łazienki to rodzaj umywalki, który został zaprojektowany z myślą o mniejszych przestrzeniach. Umywalka łazienkowa jest ważną częścią łazienki. To […]

Czytaj więcej
budowa domu
Ogólne

Jaka jest kolejność robót podczas budowy domu?

Budowa domu to złożone przedsięwzięcie, które – w zależności od wykorzystanej technologii – może zająć miesiące, a nawet lata. Odpowiednie zaplanowanie prac pozwala znacznie usprawnić cały proces, przyspieszyć wykonywanie poszczególnych etapów i maksymalnie wykorzystać sprzyjające warunki atmosferyczne. W jakiej kolejności przebiegają roboty, które kończą się osiągnięciem stanu surowego otwartego? Przygotowanie i oznaczenie terenu Zanim na […]

Czytaj więcej
skup aut
Ogólne

Sprzedaj samochód błyskawicznie w auto skupie Bydgoszcz AutoDave!

Skupy aut kuszą ofertą i zachęcają coraz szersze grono klientów do skorzystania z ich usług. Stale rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi generuje wzrost zainteresowania społeczeństwa ofertami, wysuwanymi przed dobre skupy. To otworzyło drogę do otwierania się większej liczby placówek, które starają się zabiegać o nowych klientów, którzy determinują ich utrzymanie się na rynku motoryzacyjnym. […]

Czytaj więcej