Jakie warunki musi spełnić pojazd pomocy drogowej i w co musi być wyposażony?

pomoc-drogowa

Transportowanie lub holowanie niesprawnego samochodu to wymagające zadanie. Dlatego od pojazdów pomocy drogowej wymaga się więcej. Muszą one spełniać określone warunki i być odpowiednio wyposażone. Czego nie może zabraknąć w pojeździe pomocy drogowej?

Zobacz też: Sposoby czyszczenia dywanów w zależności od rodzaju materiału

Pomoc drogowa – Poznań. Warunki techniczne pojazdu i niezbędne wyposażenie

Kiedy samochód odmawia posłuszeństwa, czasem jedynym wyjściem jest profesjonalna pomoc drogowa. Poznań jako największe miasto Wielkopolski wyróżnia się bogatym katalogiem firm świadczących usługi holowania. Żeby jednak podmiot prowadził działalność legalnie, musi spełnić szereg warunków. Dotyczą one m.in. wykorzystywanych pojazdów.

Zgodnie z polskim prawem, pojazd pomocy drogowej uznaje się za pojazd specjalny. Żeby służył do przewozu i holowania uszkodzonych samochodów, musi spełniać określone wymogi. Nie uzyska on homologacji, a tym samym nie będzie mógł poruszać się po drogach, jeśli nie będzie wyposażony w:

  • żółtą kabinę kierowcy,
  • żółty sygnalizator świetlny widoczny ze wszystkich stron pojazdu na odległość co najmniej 150 metrów,
  • hol giętki (dla motocykli),
  • hol sztywny (do holowania samochodów),
  • zestaw świateł do oznaczenia holowanego pojazdu, jeśli wykorzystanie jego własnych nie będzie możliwe,
  • biało-czerwone oznaczenie transportowanego samochodu, jeśli wystaje on poza obręb lawety.

Na tym jednak nie koniec. Pojazd pomocy drogowej musi być sprawny technicznie. Nie może poruszać się po drodze bez ważnego badania technicznego przeprowadzonego w stacji kontroli pojazdów. Musi także mieć zezwolenie na montaż urządzeń do komunikacji radiowej.

Co więcej, powinien być wyposażony w podnośnik, skrzynkę narzędziową z zestawem akcesoriów czy też kompresor. Elementy te mogą okazać się niezbędne do załadowania samochodu na lawetę. W pojeździe nie może zabraknąć także wygodnych miejsc dla pasażerów niesprawnego samochodu. Nie mogą oni bowiem podróżować w transportowanym aucie.

Zobacz również:  Kłopotliwy problem na głowie? Zobacz, jak poradzić sobie z łupieżem

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

„Trylogia Mocy i Szału” – wszystko, co musisz wiedzieć o każdym z tomów

„Trylogia Mocy i Szału” to fascynująca seria powieści fantastycznych autorstwa Anny Lewickiej, która zyskała uznanie czytelników dzięki oryginalnej fabule i malowniczej scenerii Bieszczadów. Jeśli interesujesz się literaturą fantasy pełną magii, romansu oraz baśniowych elementów, ta seria jest dla Ciebie. W tym artykule przybliżymy wszystkie kluczowe informacje o trylogii, o których warto wiedzieć przed jej przeczytaniem. […]

Czytaj więcej
Ogólne

Zostały Ci ścinki z pianki tapicerskiej? Oto pomysły na ich wykorzystanie!

Chciałeś poprawić wygląd swoich mebli i została Ci pianka tapicerska? Wydaje Ci się, że jest to kolejny problem do rozwiązania? Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że kreatywność nie zna granic. Te ścinki mogą stać się niezwykle użyteczne. Zastanawiasz się, jak możesz je wykorzystać w swoich projektach? A może nie masz pewności, czy w ogóle możesz z […]

Czytaj więcej
Ogólne

Kluczowe elementy udanych wydarzeń firmowych

Wydarzenia firmowe pełnią dziś wiele funkcji. Wspierają działania marketingowe, pomagają zbudować wizerunek specjalisty w branży, integrują pracowników i podnoszą ich kwalifikacje zawodowe. Jedynie nieliczne korporacje zatrudniają na stałe event managerów. Większość przedsiębiorstw i instytucji publicznych korzysta z usług zewnętrznych specjalistów. Branża eventowa wciąż się rozwija i osiąga coraz wyższe obroty. Jak powinna wyglądać profesjonalna organizacja […]

Czytaj więcej