Jakie warunki musi spełnić pojazd pomocy drogowej i w co musi być wyposażony?

pomoc-drogowa

Transportowanie lub holowanie niesprawnego samochodu to wymagające zadanie. Dlatego od pojazdów pomocy drogowej wymaga się więcej. Muszą one spełniać określone warunki i być odpowiednio wyposażone. Czego nie może zabraknąć w pojeździe pomocy drogowej?

Zobacz też: Sposoby czyszczenia dywanów w zależności od rodzaju materiału

Pomoc drogowa – Poznań. Warunki techniczne pojazdu i niezbędne wyposażenie

Kiedy samochód odmawia posłuszeństwa, czasem jedynym wyjściem jest profesjonalna pomoc drogowa. Poznań jako największe miasto Wielkopolski wyróżnia się bogatym katalogiem firm świadczących usługi holowania. Żeby jednak podmiot prowadził działalność legalnie, musi spełnić szereg warunków. Dotyczą one m.in. wykorzystywanych pojazdów.

Zgodnie z polskim prawem, pojazd pomocy drogowej uznaje się za pojazd specjalny. Żeby służył do przewozu i holowania uszkodzonych samochodów, musi spełniać określone wymogi. Nie uzyska on homologacji, a tym samym nie będzie mógł poruszać się po drogach, jeśli nie będzie wyposażony w:

  • żółtą kabinę kierowcy,
  • żółty sygnalizator świetlny widoczny ze wszystkich stron pojazdu na odległość co najmniej 150 metrów,
  • hol giętki (dla motocykli),
  • hol sztywny (do holowania samochodów),
  • zestaw świateł do oznaczenia holowanego pojazdu, jeśli wykorzystanie jego własnych nie będzie możliwe,
  • biało-czerwone oznaczenie transportowanego samochodu, jeśli wystaje on poza obręb lawety.

Na tym jednak nie koniec. Pojazd pomocy drogowej musi być sprawny technicznie. Nie może poruszać się po drodze bez ważnego badania technicznego przeprowadzonego w stacji kontroli pojazdów. Musi także mieć zezwolenie na montaż urządzeń do komunikacji radiowej.

Co więcej, powinien być wyposażony w podnośnik, skrzynkę narzędziową z zestawem akcesoriów czy też kompresor. Elementy te mogą okazać się niezbędne do załadowania samochodu na lawetę. W pojeździe nie może zabraknąć także wygodnych miejsc dla pasażerów niesprawnego samochodu. Nie mogą oni bowiem podróżować w transportowanym aucie.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

gry podobne do clash royale
Ogólne

TOP 10 gry podobne do Clash Royale w 2022 roku

Jeśli szukasz gier takich jak Clash Royale, to zdecydowanie trafiłeś we właściwe miejsce. Wśród wielu bardzo wciągających gier dostępnych na urządzenia mobilne, Clash Royale wyróżnia się niekończącą się karcianą strategią czasu rzeczywistego. Gra jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS, a jej twórcą jest Supercell, czyli ta sama firma, która dała […]

Read More
prezent dla mamy
blog Ogólne

Nie wiesz jaki prezent dla mamy wybrać? Oto rozwiązanie

Nie możesz znaleźć pomysłu na prezent dla mamy? Oto rozwiązanie! Nie zawsze pomysł na prezent dla mamy „sam” przychodzi do głowy. Są oczywiście sytuacje, w których to się zdarza, niemniej jednak zazwczyaj trzeba się solidnie nomen omen nagłowić. A gdyby tak nieco… uprościć zadanie? Są bowiem takie prezenty, które sprawdzą się niezależnie od osoby i […]

Read More
Jumpthrow bind cs go
Ogólne

Bind na jumpthrow ⭐ Rzucaj granaty podczas skoku!

Jumpthrow bind to komenda pozwalająca na rzucanie granatów podczas skoku z idealną synchronizacją. Bind na jumpthrow działa w następujący sposób. Naciskamy przycisk na naszej klawiaturze, nasza postać jednocześnie wykona komendę skoku oraz rzucenia granatu. Jumpthrow bind cs go – po co go stosujemy? Bind pozwala na wrzucenie strategicznych smoke do dalekich miejsc na mapie. Idealna […]

Read More