Sposoby czyszczenia dywanów w zależności od rodzaju materiału

wykładzina do biura

Każdy dywan możemy wyprać, musimy tylko dopasować właściwą metodę do rodzaju w materiału, z którego został stworzony. Jest to najważniejszy aspekt, gdyż błędnie dostosowany sposób czyszczenia, może nieodwracalnie zniszczyć dywan.

Na początku przedstawiamy kilka cennych sposobów czyszczenia dopasowanych do rodzaju dywanu.

Najpopularniejsze rodzaje:

  • Dywany wełniane – nie możemy stosować większości detergentów, zwłaszcza tych z aktywnym tlenem. Dywan wełniany polecamy myć ręcznie, gąbką z zimną wodą i szarym mydłem.
  • Dywany polipropylenowe – bardzo popularne dywany. Spokojnie możemy używać detergentów lub ciepłej wody z szarym mydłem.
  • Dywany akrylowe – wyjątkowo trwały dywan, który możemy prać stosując delikatne detergentów lub wody z szamponem lub szarym mydłem.
  • Dywany wiskozowe – bardzo delikatny dywan. Uważamy, aby nie szorować go mocno i nie stosujmy silnych detergentów, które zwyczajnie uszkodzą powierzchnię dywanu.

Przed przystąpieniem do prania dywanu, w pierwszym kroku należy dywan wytrzepać z kurzu i brudu, który znajduje się w głębszych warstwach włókien. Samo odkurzanie nie wyciągnie wszystkich zanieczyszczeń. Trzepanie dywany zalecamy dwa razy w roku.

Utarło się z przeszłości nieformalne powiedzenie – piękny, niezniszczony, nowoczesny dywan, to chluba każdej gospodyni. W jaki sposób utrzymać go jednak w takim stanie? Oto patenty na usuwanie plam z dywanu:

a). olej – przyciśnijmy do runa ręcznik papierowy, aby jak najwięcej tłuszczu w niego wsiąkło. Następnie skropmy plamę płynem do mycia naczyń i wytrzyjmy wilgotną ścierką. Pozostałości usuńmy roztworem wody z octem.

b). kawa – w tym przypadku natychmiast zwilżmy runo gazowaną wodą mineralną, osuszmy ściereczką. Należy wiedzieć, że jeśli mimo to plama pozostała, spryskajmy ją wodą utlenioną przykryjmy wilgotną szmatką frotte i prasujmy gorącym żelazkiem.

c). błoto – poczekajmy aż dobrze wyschnie, a następnie odkurzmy starannie dywan. Kiedy zabrudzenie nadal jest widoczne przygotujmy wówczas roztwór z mydła i amoniaku (20 g mydła, 2 łyżki amoniaku, 1 litr wody). Wyczyśćmy nim dywan, zmyjmy ciepłą, a potem zimną wodą.

Zobacz również:  Jakie suplementy są najczęściej stosowane?

d). mocz zwierzaka – zróbmy dość gęstą papkę z sody oczyszczonej i wody. Nałóżmy na plamę, pozostawmy na 5 minut czasu. Po tym czasie zmyjmy octem. Przemyjmy czystą wodą i osuszmy.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

E recepta przez internet

U niektórych pacjentów z chorobą Hashimoto występują objawy pomimo prawidłowych lub optymalnych wyników badań laboratoryjnych hormonów tarczycy, podczas przyjmowania stałej dawki leków hormonalnych tarczycy. Tutaj z pomocą przychodzi e recepta przez internet, dzięki której pacjent będzie w stanie otrzymać receptę na potrzebne mu leki bez konieczności spędzenia długiego czasu w kolejkach przed gabinetem lekarza. Co […]

Czytaj więcej
Ogólne

Kosmetyki bezpieczne dla skóry wrażliwej – jak je rozpoznać?

Kosmetyki są niezbędnymi elementami w naszej codziennej pielęgnacji skóry, ale gdy mamy wrażliwą skórę, powinniśmy bardziej uważać, jakiego rodzaju produkty wybieramy. Nie wszystkie kosmetyki są stworzone tak samo i czasami zawierają składniki, które mogą naszą skórę podrażnić i powodować uczucie swędzenia i pieczenia. Nietolerancja składników może prowadzić do reakcji alergicznych i postępowania zgodnie z zasadami […]

Czytaj więcej
Ogólne

Volkswagen a środowisko naturalne – jak niemiecka marka dba o ekologię

W obliczu globalnych zmian klimatycznych i rosnącej świadomości ekologicznej, koncerny motoryzacyjne na całym świecie starają się wprowadzać bardziej zrównoważone technologie. Volkswagen, jeden z gigantów branży motoryzacyjnej, od lat dąży do zmniejszenia negatywnego wpływu swoich działań na środowisko naturalne. W jaki sposób? Wyjaśniamy! Volkswagen od 2016 roku prowadzi intensywne i kosztowne działania na rzecz zrównoważonej motoryzacji […]

Czytaj więcej