Jak założyć blokadę na firmowe pliki? Sposoby na zabezpieczenie folderów

Jak założyć blokadę na firmowe pliki

Zabezpieczanie plików za pomocą hasła to jeden ze sposobów na ochronę informacji. Metodę tę można wykorzystać nie tylko na własnych urządzeniach, lecz także na sprzętach firmowych. Jak założyć blokadę na pliki i jakie jeszcze rozwiązania warto zastosować?

W jakim celu zakłada się blokadę na foldery?

Wiele plików przechowywanych na firmowych laptopach może zawierać wrażliwe informacje – m.in. prywatne dane pracowników i klientów, czy też poufne dokumenty opisujące strategię przedsiębiorstwa, bądź sekrety handlowe. W sytuacji, gdy dostaną się one w niepowołane ręce, możemy spodziewać się licznych problemów. Z tego względu warto skorzystać z różnych sposobów na ochronę plików lub całych nośników przed nieautoryzowanym dostępem. Jednym z nich jest założenie hasła na dokumenty, bądź foldery – cała procedura jest bardzo prosta i nie wymaga żadnych nakładów finansowych, a w wielu przypadkach można ją wykonać z poziomu samego systemu operacyjnego. To szczególnie polecane rozwiązanie, jeśli z jednego urządzenia korzysta więcej osób, podczas pracy w biurze typu open space, czy w kawiarni.

Zobacz też: Czym różni się degustacja whisky od degustacji innych alkoholi? 

Jak założyć blokadę na firmowe pliki?

Założenie blokady na firmowe pliki i foldery jest bardzo prostą procedurą. Jeżeli mamy słabą pamięć do haseł lub obawiamy się, że proces nie przebiegnie po naszej myśli, warto wcześniej zrobić backup danych w chmurze, aby bezproblemowo odzyskać pliki.

Chcąc zabezpieczyć cały folder w systemie Windows 10, należy kliknąć jego ikonę prawym przyciskiem myszy i odnaleźć opcję „Właściwości”, która powinna znajdować się na samym dole menu. Następnie wybieramy opcję „Zaawansowane”, a potem „Szyfruj zawartość”. Operację zatwierdzamy przyciskiem „Zastosuj”. Plik można zabezpieczyć także z poziomu różnych programów – taka opcja jest dostępna m.in. w edytorze tekstu Word, w którym wystarczy przejść do zakładki „Informacje o”, a następnie wybrać opcję „Chroń dokument” i „Szyfruj przy użyciu hasła”. Ostatnim krokiem jest wprowadzenie wybranego hasła i jego zatwierdzenie.

Zobacz również:  Zalety i wady internetu

Procedura szyfrowania przebiega nieco inaczej w przypadku urządzeń z macOS, jednak jest to równie proste zadanie. Odpowiednie opcje znajdziemy w systemowych ustawieniach prywatności; możemy również skorzystać z aplikacji FileVault lub Narzędzia dyskowego, by zaszyfrować cały dysk lub jego część. Na koniec należy wybrać rodzaj szyfrowania i wprowadzić hasło.

Kopia zapasowa danych dla firm, czyli jak jeszcze skuteczniej zabezpieczyć swoje pliki

Szyfrowanie plików i folderów chroni je przed nieautoryzowanym dostępem – warto jednak dowiedzieć się także, jak zabezpieczyć ważne dokumenty przed utratą lub uszkodzeniem. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest backup danych w chmurze, czyli utworzenie kopii zapasowej danychDla firm będzie to przede wszystkim skuteczna ochrona przed cyberatakami, awariami sprzętu i innymi wydarzeniami, w wyniku których dokumenty mogą zostać usunięte z urządzenia. Ponowne pobranie jest bardzo proste i powinno zająć zaledwie parę chwil – jednym z dostawców takich usług jest firma INEA, która oferuje profesjonalny backup danych w chmurze w ramach własnego Data Center.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowarka sieciowa
technologia

Jaką moc powinna mieć ładowarka sieciowa do smartfona?

Nowoczesne smartfony oferują wiele możliwości, w tym między innymi korzystanie z aplikacji mobilnych czy korzystanie z urządzenia w formie routera, a nawet przenośnej ładowarki. To sprawia, że smartfony same dość często muszą korzystać z odpowiednio dobranej ładowarki sieciowej. Na co zwrócić uwagę przy jej doborze i czy moc tego urządzenia ma duże znaczenie? Dlaczego dobór […]

Czytaj więcej
monitoring
technologia

Systemy bezpieczeństwa w Twoim domu

Z zainstalowanym systemem bezpieczeństwa domu, można osiągnąć spokój umysłu wiedząc, że dom jest chroniony. Dzięki nowoczesnym, bezprzewodowym systemom bezpieczeństwa podłączonym do Internetu, możesz również sprawdzić swój system z dowolnego miejsca na świecie. Niezawodny system alarmowy Alarmy Gdańsk działają nawet podczas przerw w dostawie prądu. Wielu właścicieli domów martwi się o to, jak zasilany jest system bezpieczeństwa […]

Czytaj więcej
Na co zwrócić uwagę kupując dla siebie telewizor?
technologia

Na co zwrócić uwagę kupując dla siebie telewizor?

Wybór odpowiedniego telewizora to coś, co zdecydowanie nie należy do najprostszych zadań. W końcu trzeba postawić na taki sprzęt, który będzie nie tylko dobrze, ale i naprawdę długo służył. Bez obaw o to, że szybko się zniszczy i trzeba będzie go wymienić. Sprawdź nasze wskazówki i znajdź telewizor, który zagwarantuje Ci duży komfort codziennego oglądania […]

Czytaj więcej