Jak sprawdzić jaki mam procesor?

Jak sprawdzić jaki mam procesor

Co to jest procesor? Do czego służy procesor?

Procesor jest układem, który odpowiada za przetwarzanie procesów obsługiwanych przez komputer, jest to jeden z najważniejszych podzespołów znajdujących się w naszym sprzęcie, bez niego nie jest możliwe przeprowadzenie jakiegokolwiek procesu. Często procesor nazywany jest również jako „CPU„, znajduje się również w innych sprzętach, które posiadamy np. tablety, smartfony lub nawet konsole. Procesor jest w kształcie prostopadłościaniu, pod spodem posiada piny, które służą do montażu na płycie głównej. Planując instalacje jakiegokolwiek programu w komputerze, warto zapoznać się z tym jaki mamy procesor, w innym wypadku może powstać sytuacja, że mamy zbyt słabe podzespoły na dany program. W dalszej części dowiesz się jak sprawdzić jaki masz procesor.

Jak sprawdzić parametry i model procesora?

Istnieje wiele sposobów, aby zapoznać się z parametrami i modelem procesora, jednak rekomendujemy skorzystanie z najprostszego.

Jak sprawdzić procesor w Windows 10?

Podążaj za podanymi poniżej instrukcjami dla Windows 10:

  • Wejdź do eksploratora plików, w menu znajdź „Ten komputer
  • Prawym przyciskiem myszy naciśnij na ikonę i wybierz „Właściwości
  • Zobaczysz okno z informacjami o podzespołach znajdujących się w komputerze, także o modelu i parametrach procesora.
Jak sprawdzić jaki mam procesor?

Posiadając wskazane powyżej parametry procesora, możesz poszukać w Internecie więcej dokładniejszych danych o posiadanym procesorze.

Jak widać proces sprawdzania modelu i parametrów procesora nie jest trudny i nie trwa dużo czasu. Jeśli jednak chcesz skorzystać z innej metody sprawdzania, możesz skorzystać z zewnętrznych programów np. Speccy. Pokazuje on szczegółowe informacje o naszym komputerze, istnieje wiele różnych programów, jednak Speccy jest jednym z najpopularniejszym.

Jak poznać czy procesor jest szybki?

Po otrzymaniu informacji o tym jaki procesor posiadamy u siebie w komputerze, kolejną myślą jest sprawdzenie, czy nasz CPU jest szybki. Na jakie parametry zwrócić uwagę? Istnieję cztery podstawowe, które charakteryzują każdy procesor, między innymi są to:

ilość rdzeni i wątków – ilość wątków, które posiadamy, jest bardzo ważna w aspekcie wydajności sprzętu. Obecnie aplikacje w pełni wykorzystują wielowątkowość architektury. Im więcej rdzeni oraz wątków posiadamy tym lepiej.

pamięć podręczna (cache) – bardzo ważny element komputera, dzieki odczytowi z pamięci podręcznej, nasz sprzęt ładuje się o wiele szybciej, niż działo się to w przypadku korzystania jedynie z RAM. W pamięci podręcznej ładowane są wszelkie niezbędne dane dla procesora, im więcej pamięci posiadamy, tym procesor lepiej wykonuje zadania.

socket (CPU socket) – gniazdo procesora odpowiedzialne za przebieg kluczowych procesów komputera, nie ma wpływu na bezpośrednią wydajność procesora, jednak również jest istotny. Przy zakupie nowego sprzętu rekomendujemy zapoznać się czy socket procesora i płyty głównej jest taki sam. Jeśli się będzie różnił nie będzie możliwa instalacja na płycie głównej

taktowanie – określa ilość informacji, która wykonywana jest na sekundę. W podanej powyżej specyfikacji procesora jest to – 3.10 GHz. W dzisiejszych czasach taktowanie podawane jest w gigahercach, zo oznacza, że procesor jest w stanie w ciągu sekundy przetworzyć kilka miliardów operacji.

Jak sprawdzić jaki mam procesor? – Podsumowanie

Jak widać po powyższym opisie sprawdzenie jaki mamy procesor w komputerze jest banalnie proste i każdy z naszą instrukcją powinien sobie poradzić. Jeśli będziesz miał jakiś problem, podziel się z nami w komentarzu, a my postaramy go rozwiązać.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

android jak ukryć aplikacje
Poradniki

Jak ukryć aplikacje w telefonie?

Ukrywanie aplikacji na urządzeniu z systemem Android może wydawać się nieco podstępne, ale tak naprawdę jest to świetny sposób na zapewnienie, że jeśli urządzenie zostanie zgubione lub skradzione, Twoje dane osobowe i prywatne będą bezpieczne. System operacyjny Android nie ułatwia ukrywania wrażliwych aplikacji, ale jest kilka sposobów na usunięcie zbędnego oprogramowania i zabezpieczenie swoich danych […]

Read More
Konto na tinderze bez numeru telefonu
Poradniki

Jak założyć konto na Tinderze bez numeru telefonu

Tinder z ponad 4 milionami użytkowników, jest jedną z najsłynniejszych aplikacji randkowych na świecie i wydaje się, że w najbliższych latach liczba ta będzie rosnąć, biorąc pod uwagę popularność w różnych krajach. Jeśli masz już konto na Tinderze lub właśnie je zakładasz, na pewno natknąłeś się na opcję, która prosi Cię o podanie numeru telefonu […]

Read More
jak sprawdzić czy telefon obsługuje MHL
Poradniki

Jak sprawdzić czy telefon ma MHL?

Co to jest MHL? Technologia Mobile High-Definition Link (MHL) umożliwia przesyłanie cyfrowych sygnałów wideo przez standardowe złącze USB. Aby korzystać z wyjścia MHL z urządzenia mobilnego wyposażonego w złącze micro-USB, wyjście MHL musi zostać przekonwertowane za pomocą adaptera MHL. MHL można dostosować tylko do HDMI. Chociaż wiele urządzeń mobilnych korzysta ze złącza micro-USB, a adaptery […]

Read More