Jak sprawdzić jaki mam procesor?

Jak sprawdzić jaki mam procesor

Co to jest procesor? Do czego służy procesor?

Procesor jest układem, który odpowiada za przetwarzanie procesów obsługiwanych przez komputer, jest to jeden z najważniejszych podzespołów znajdujących się w naszym sprzęcie, bez niego nie jest możliwe przeprowadzenie jakiegokolwiek procesu. Często procesor nazywany jest również jako „CPU„, znajduje się również w innych sprzętach, które posiadamy np. tablety, smartfony lub nawet konsole. Procesor jest w kształcie prostopadłościaniu, pod spodem posiada piny, które służą do montażu na płycie głównej. Planując instalacje jakiegokolwiek programu w komputerze, warto zapoznać się z tym jaki mamy procesor, w innym wypadku może powstać sytuacja, że mamy zbyt słabe podzespoły na dany program. W dalszej części dowiesz się jak sprawdzić jaki masz procesor.

Jak sprawdzić parametry i model procesora?

Istnieje wiele sposobów, aby zapoznać się z parametrami i modelem procesora, jednak rekomendujemy skorzystanie z najprostszego.

Jak sprawdzić procesor w Windows 10?

Podążaj za podanymi poniżej instrukcjami dla Windows 10:

  • Wejdź do eksploratora plików, w menu znajdź „Ten komputer
  • Prawym przyciskiem myszy naciśnij na ikonę i wybierz „Właściwości
  • Zobaczysz okno z informacjami o podzespołach znajdujących się w komputerze, także o modelu i parametrach procesora.
Jak sprawdzić jaki mam procesor?

Posiadając wskazane powyżej parametry procesora, możesz poszukać w Internecie więcej dokładniejszych danych o posiadanym procesorze.

Jak widać proces sprawdzania modelu i parametrów procesora nie jest trudny i nie trwa dużo czasu. Jeśli jednak chcesz skorzystać z innej metody sprawdzania, możesz skorzystać z zewnętrznych programów np. Speccy. Pokazuje on szczegółowe informacje o naszym komputerze, istnieje wiele różnych programów, jednak Speccy jest jednym z najpopularniejszym.

Zobacz również:  Jak ukryć aplikacje w telefonie?

Jak poznać czy procesor jest szybki?

Po otrzymaniu informacji o tym jaki procesor posiadamy u siebie w komputerze, kolejną myślą jest sprawdzenie, czy nasz CPU jest szybki. Na jakie parametry zwrócić uwagę? Istnieję cztery podstawowe, które charakteryzują każdy procesor, między innymi są to:

  • ilość rdzeni i wątków – ilość wątków, które posiadamy, jest bardzo ważna w aspekcie wydajności sprzętu. Obecnie aplikacje w pełni wykorzystują wielowątkowość architektury. Im więcej rdzeni oraz wątków posiadamy tym lepiej.
  • pamięć podręczna (cache) – bardzo ważny element komputera, dzieki odczytowi z pamięci podręcznej, nasz sprzęt ładuje się o wiele szybciej, niż działo się to w przypadku korzystania jedynie z RAM. W pamięci podręcznej ładowane są wszelkie niezbędne dane dla procesora, im więcej pamięci posiadamy, tym procesor lepiej wykonuje zadania.
  • socket (CPU socket) – gniazdo procesora odpowiedzialne za przebieg kluczowych procesów komputera, nie ma wpływu na bezpośrednią wydajność procesora, jednak również jest istotny. Przy zakupie nowego sprzętu rekomendujemy zapoznać się czy socket procesora i płyty głównej jest taki sam. Jeśli się będzie różnił nie będzie możliwa instalacja na płycie głównej
  • taktowanie – określa ilość informacji, która wykonywana jest na sekundę. W podanej powyżej specyfikacji procesora jest to – 3.10 GHz. W dzisiejszych czasach taktowanie podawane jest w gigahercach, zo oznacza, że procesor jest w stanie w ciągu sekundy przetworzyć kilka miliardów operacji.

Jak sprawdzić jaki mam procesor? – Podsumowanie

Jak widać po powyższym opisie sprawdzenie jaki mamy procesor w komputerze jest banalnie proste i każdy z naszą instrukcją powinien sobie poradzić. Jeśli będziesz miał jakiś problem, podziel się z nami w komentarzu, a my postaramy go rozwiązać.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotel dla gracza
Poradniki

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela dla gracza?

Myśląc o fotelu gamingowym, pierwszym co przychodzi do głowy jest wygoda, natomiast drugi w kolejności jest wygląd. Ważnym aspektem jest to, aby podobał się wizualnie, jednak istnieje więcej elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. Czytaj dalej! Najważniejsze parametry fotela gamingowego Najważniejszym parametrem jest wysokość oparcia i siedziska, istotne jest to, aby dostosować fotel do wzrostu […]

Czytaj więcej
paint w cs go
Poradniki

Celownik kropka w CS GO – komendy na celownik

Wartość celownika w CS:GO jest bardzo duża, ponieważ od niego może zależeć wynik gry. Niektórym może być wygodnie grać ze zwykłą lunetą, a inni wręcz przeciwnie – muszą wybierać różne opcje lunety indywidualnie dla siebie. Jedną z tych opcji jest celownik punktowy. Rzadko widywany jest jako celownik profesjonalnych graczy, ale zarza się. Celownik punktowy pozwala […]

Czytaj więcej
Jak bezpiecznie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi
Poradniki

Jak bezpiecznie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi

Hotspoty Wi-Fi w kawiarniach, bibliotekach, na lotniskach, w hotelach, na uczelniach i w innych miejscach publicznych są wygodne, ale często nie są bezpieczne. Jeśli połączysz się z siecią Wi-Fi i wyślesz informacje za pośrednictwem stron internetowych lub aplikacji mobilnych, ktoś inny może być w stanie je zobaczyć. Oto kilka sposobów na bezpieczne korzystanie z publicznego […]

Czytaj więcej