Spis treści
Co to jest procesor? Do czego służy procesor?
Procesor jest układem, który odpowiada za przetwarzanie procesów obsługiwanych przez komputer, jest to jeden z najważniejszych podzespołów znajdujących się w naszym sprzęcie, bez niego nie jest możliwe przeprowadzenie jakiegokolwiek procesu. Często procesor nazywany jest również jako „CPU„, znajduje się również w innych sprzętach, które posiadamy np. tablety, smartfony lub nawet konsole. Procesor jest w kształcie prostopadłościaniu, pod spodem posiada piny, które służą do montażu na płycie głównej. Planując instalacje jakiegokolwiek programu w komputerze, warto zapoznać się z tym jaki mamy procesor, w innym wypadku może powstać sytuacja, że mamy zbyt słabe podzespoły na dany program. W dalszej części dowiesz się jak sprawdzić jaki masz procesor.
Jak sprawdzić parametry i model procesora?
Istnieje wiele sposobów, aby zapoznać się z parametrami i modelem procesora, jednak rekomendujemy skorzystanie z najprostszego.
Jak sprawdzić procesor w Windows 10?
Podążaj za podanymi poniżej instrukcjami dla Windows 10:
- Wejdź do eksploratora plików, w menu znajdź „Ten komputer„
- Prawym przyciskiem myszy naciśnij na ikonę i wybierz „Właściwości„
- Zobaczysz okno z informacjami o podzespołach znajdujących się w komputerze, także o modelu i parametrach procesora.
Posiadając wskazane powyżej parametry procesora, możesz poszukać w Internecie więcej dokładniejszych danych o posiadanym procesorze.
Jak widać proces sprawdzania modelu i parametrów procesora nie jest trudny i nie trwa dużo czasu. Jeśli jednak chcesz skorzystać z innej metody sprawdzania, możesz skorzystać z zewnętrznych programów np. Speccy. Pokazuje on szczegółowe informacje o naszym komputerze, istnieje wiele różnych programów, jednak Speccy jest jednym z najpopularniejszym.
Jak poznać czy procesor jest szybki?
Po otrzymaniu informacji o tym jaki procesor posiadamy u siebie w komputerze, kolejną myślą jest sprawdzenie, czy nasz CPU jest szybki. Na jakie parametry zwrócić uwagę? Istnieję cztery podstawowe, które charakteryzują każdy procesor, między innymi są to:
- ilość rdzeni i wątków – ilość wątków, które posiadamy, jest bardzo ważna w aspekcie wydajności sprzętu. Obecnie aplikacje w pełni wykorzystują wielowątkowość architektury. Im więcej rdzeni oraz wątków posiadamy tym lepiej.
- pamięć podręczna (cache) – bardzo ważny element komputera, dzieki odczytowi z pamięci podręcznej, nasz sprzęt ładuje się o wiele szybciej, niż działo się to w przypadku korzystania jedynie z RAM. W pamięci podręcznej ładowane są wszelkie niezbędne dane dla procesora, im więcej pamięci posiadamy, tym procesor lepiej wykonuje zadania.
- socket (CPU socket) – gniazdo procesora odpowiedzialne za przebieg kluczowych procesów komputera, nie ma wpływu na bezpośrednią wydajność procesora, jednak również jest istotny. Przy zakupie nowego sprzętu rekomendujemy zapoznać się czy socket procesora i płyty głównej jest taki sam. Jeśli się będzie różnił nie będzie możliwa instalacja na płycie głównej
- taktowanie – określa ilość informacji, która wykonywana jest na sekundę. W podanej powyżej specyfikacji procesora jest to – 3.10 GHz. W dzisiejszych czasach taktowanie podawane jest w gigahercach, zo oznacza, że procesor jest w stanie w ciągu sekundy przetworzyć kilka miliardów operacji.
Jak sprawdzić jaki mam procesor? – Podsumowanie
Jak widać po powyższym opisie sprawdzenie jaki mamy procesor w komputerze jest banalnie proste i każdy z naszą instrukcją powinien sobie poradzić. Jeśli będziesz miał jakiś problem, podziel się z nami w komentarzu, a my postaramy go rozwiązać.