Ile prądu zużywa komputer?

Ile prądu zużywa komputer

Kiedy myślisz o przedmiotach w domu, które zużywają dużo energii elektrycznej, prawdopodobnie myślisz o klimatyzatorze i grzejniku. I masz rację.

Prawdopodobnie nie myślisz jednak o swoim komputerze, a powinieneś.

W tym artykule wyjaśnimy, ile prądu pobiera komputer. Podzielimy się również kilkoma wskazówkami dotyczącymi oszczędzania energii.

Zobacz też: Elementy budowlane uznanej marki DEFLEX

Ile prądu pobiera komputer?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się: „Ile energii elektrycznej zużywa komputer”, z przykrością stwierdzamy, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Postaramy się jednak jak najlepiej odpowiedzieć na to pytanie.

Większość komputerów jest tak skonstruowana, że zużywają do 400 kilowatów energii elektrycznej na godzinę, ale zazwyczaj zużywają mniej.

Przeciętny procesor zużywa mniej więcej tyle kilowatów na godzinę, co typowa żarówka. Każdy komputer z procesorem typu Pentium zużywa około 100 kWh. To jest przy wyłączonym monitorze. Monitor Twojego komputera zużywa prawdopodobnie więcej energii elektrycznej niż sam procesor.

Po włączeniu monitora wskaźnik zużycia energii elektrycznej wzrasta. Różne komputery będą zużywać różne ilości energii. Głośniki, drukarki, monitory i inne rodzaje sprzętu zużywają pewną ilość energii elektrycznej do pracy. Podłączenie tych urządzeń do komputera również wymaga energii. To wszystko ma wpływ na zużycie energii elektrycznej.

To samo dzieje się, gdy użytkownik otwiera program i zaczyna pracować na komputerze lub laptopie. Ilość prądu zużywanej przez komputer będzie się różnić w zależności od używanego programu. Na przykład program do tworzenia dokumentów tekstowych zużywa mniej energii elektrycznej niż gra komputerowa. Pobieranie, wysyłanie i strumieniowe przesyłanie plików będzie wymagało większej ilości energii niż czytanie pliku pdf lub wykonywanie innych czynności związanych z tekstem.

Jak widać, istnieje niezliczona liczba powodów, dla których zużycie energii elektrycznej może się różnić. Te zmienne sprawiają, że nie da się jednoznacznie określić, ile prądu zużywa komputer.

Zobacz również:  Na co zwrócić uwagę kupując dla siebie telewizor?

Zobacz też: Zalety i wady internetu

Jak obliczyć pobór mocy komputera?

Sprawdź maksymalną wydajność elektryczną swojego sprzętu. Informacje te można znaleźć w instrukcji obsługi, na pudełku, w którym dostarczono sprzęt, lub w wyszukiwarce Google. Po zsumowaniu tych liczb należy sprawdzić, ile kosztuje przeciętna kilowatogodzina w danym stanie. Te liczby będą się różnić w zależności od miasta, ale przynajmniej średnia krajowa da Ci przybliżony szacunek zużycia. Po ustaleniu średniego kosztu dla danego stanu należy pomnożyć zużycie kilowatogodzin przez ten koszt. W ten sposób dowiesz się, ile kosztuje Cię zasilanie komputera przez godzinę. Ta ostateczna kwota zakłada, że komputer jest poddawany ciężkiej próbie.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że użytkownik nie wymaga od komputera aż tak wiele. Prawdopodobnie zużywa on energię elektryczną, a zatem koszty jego użytkowania są znacznie niższe od podanych szacunków. Ale przynajmniej wiadomo, ile maksymalnie może kosztować.

Można nawet pójść o krok dalej i pomnożyć tę wartość przez szacunkową liczbę godzin, w których komputer jest używany każdego dnia, aby uzyskać wyobrażenie o tym, ile energii elektrycznej zużywamy dziennie.

Odrobina pracy domowej pomoże Ci lepiej niż my określić zużycie energii elektrycznej.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

technologia

Karty Graficzne i GPU: Czego Służą i Jak Wybierać Najlepsze Procesory Graficzne?

Co to Jest Karta Graficzna i Procesor Graficzny (GPU)? Karta graficzna to kluczowy podzespół komputera, który służy do przetwarzania informacji graficznych i wysyłania ich na monitor. To, co widzisz na ekranie komputera – od prostych grafik 2D po najbardziej zaawansowane grafiki 3D – to wynik pracy karty graficznej. Procesor graficzny (GPU, skrót od Graphics Processing […]

Czytaj więcej
pozycjonowanie strony
technologia

Jak zacząć pozycjonować stronę – proste kroki dla początkujących

Jeśli zależy nam na wysokiej pozycji w wyszukiwarce Google, musimy nieustannie ścigać się z konkurencją w wyścigu SEO. Wiele firm korzysta z usług agencji SEO, ale pozycjonowanie strony można wykonać także samemu. Dziś podpowiemy, od czego zacząć i jak pozycjonować stronę WWW krok po kroku. Jak przygotować się do samodzielnego pozycjonowania strony? Zanim przystąpimy do […]

Czytaj więcej
technologia

Szybki hosting to znaczy jaki? Co wyróżnia szybki hosting?

Szybki hosting może być podstawą sukcesu działalności internetowej. Jest to jednak hasło, które dość często używane jest do reklamy kolejnych usług, a warto pamiętać, że niesie ono za sobą konkretne znaczenia. W poniższym tekście wyjaśniamy więc, co to znaczy szybki hosting, co go wyróżnia i jak szukać odpowiedniej usługi dla siebie. Szybki dostęp do danych […]

Czytaj więcej