Jak bezpiecznie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi

Jak bezpiecznie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi

Hotspoty Wi-Fi w kawiarniach, bibliotekach, na lotniskach, w hotelach, na uczelniach i w innych miejscach publicznych są wygodne, ale często nie są bezpieczne. Jeśli połączysz się z siecią Wi-Fi i wyślesz informacje za pośrednictwem stron internetowych lub aplikacji mobilnych, ktoś inny może być w stanie je zobaczyć. Oto kilka sposobów na bezpieczne korzystanie z publicznego Wi-Fi, gdy jesteś poza domem.

Publiczna sieć Wi-Fi nie jest bezpieczna

Kiedy jesteś w domu, możesz podjąć kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa domowej sieci bezprzewodowej – na przykład użyć silnego hasła do routera, ograniczyć liczbę urządzeń, które mogą wejść do sieci, i włączyć szyfrowanie, które koduje informacje wysyłane przez Internet w postaci kodu, który nie może być odczytany przez innych. Jeśli jednak korzystasz z sieci Wi-Fi w swojej ulubionej kawiarni, nie możesz zrobić zbyt wiele, aby kontrolować bezpieczeństwo sieci.

Istnieją jednak kroki, które możesz podjąć, aby chronić swoje informacje, nawet w miejscach publicznych.

Sposoby na szyfrowanie informacji

Chociaż nie można zrobić wiele, aby publiczna sieć Wi-Fi była bardziej bezpieczna, można zrobić kilka rzeczy, które pomogą zabezpieczyć twoje dane w publicznej sieci Wi-Fi:

Bezpiecznie łącz się z witrynami internetowymi.

Jeśli widzisz https w adresie internetowym, masz bezpieczne połączenie z witryną. Ale użycie https nie oznacza, że strona jest legalna. Oszuści również wiedzą, jak szyfrować strony. Wiedzą, że ludzie zakładają, że https oznacza, że strona jest bezpieczna – więc zaczęli dodawać go również do swoich stron. Twoje dane są więc szyfrowane w drodze na stronę, ale nie będą bezpieczne przed oszustami obsługującymi tę stronę.

Zobacz również:  Jak przyspieszyć ciążę i wybrać płeć dziecka w The Sims 4

Rozważ użycie aplikacji VPN.

VPN to skrót od „Virtual Private Network”, czyli Wirtualnej Sieci Prywatnej. Kiedy używasz VPN, łączysz się z Internetem za pośrednictwem jednego z serwerów VPN. W ten sposób ruch twojego urządzenia jest szyfrowany, chroniąc cię przed niektórymi zagrożeniami bezpieczeństwa pochodzącymi z publicznych hotspotów wifi. Zachowaj bezpieczeństwo swojego urządzenia i informacji w przystępnej cenie, korzystając z usług niezawodnego dostawcy VPN.

Używaj swoich danych komórkowych.

Twoje dane komórkowe mobilne są zazwyczaj szyfrowane. Jeśli jesteś w podróży, nie masz możliwości korzystania z bezpiecznej strony internetowej i nie masz możliwości szyfrowania VPN, rozważ użycie danych komórkowych zamiast Wi-Fi. Jest to dobra opcja, gdy umieszczasz dane osobowe w aplikacjach, ponieważ czasem trudno stwierdzić, czy są one szyfrowane.

Nie wchodź na swoje dane osobowe i finansowe.

Zawsze zakładaj, że publiczna sieć Wi-Fi nie jest bezpieczna.

Loguj się lub wysyłaj dane osobowe tylko na stronach, o których wiesz, że są w pełni szyfrowane.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, cała twoja wizyta na każdej stronie powinna być szyfrowana (co oznacza, że adres URL zaczyna się od https) – od momentu zalogowania się na stronie do wylogowania. Jeśli wydaje ci się, że jesteś zalogowany na szyfrowanej stronie, ale znajdujesz się na nieszyfrowanej, natychmiast się wyloguj.

Nie pozostawaj ciągle zalogowany na kontach.

Po zakończeniu korzystania z konta, wyloguj się.

Nie używaj tego samego hasła na różnych stronach internetowych.

Może to dać komuś, kto uzyska dostęp do jednego z twoich kont, dostęp do wielu innych.

Zwracaj uwagę na ostrzeżenia.

Wiele przeglądarek internetowych ostrzega przed odwiedzeniem oszukańczej witryny lub pobraniem złośliwego programu. Nie ignoruj tych ostrzeżeń. Dbaj również o aktualizację przeglądarki i oprogramowania zabezpieczającego.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotel dla gracza
Poradniki

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela dla gracza?

Myśląc o fotelu gamingowym, pierwszym co przychodzi do głowy jest wygoda, natomiast drugi w kolejności jest wygląd. Ważnym aspektem jest to, aby podobał się wizualnie, jednak istnieje więcej elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. Czytaj dalej! Najważniejsze parametry fotela gamingowego Najważniejszym parametrem jest wysokość oparcia i siedziska, istotne jest to, aby dostosować fotel do wzrostu […]

Czytaj więcej
paint w cs go
Poradniki

Celownik kropka w CS GO – komendy na celownik

Wartość celownika w CS:GO jest bardzo duża, ponieważ od niego może zależeć wynik gry. Niektórym może być wygodnie grać ze zwykłą lunetą, a inni wręcz przeciwnie – muszą wybierać różne opcje lunety indywidualnie dla siebie. Jedną z tych opcji jest celownik punktowy. Rzadko widywany jest jako celownik profesjonalnych graczy, ale zarza się. Celownik punktowy pozwala […]

Czytaj więcej
jak zrobic gladki kamien
Poradniki

Jak zrobić gładki kamień w Minecraft

Najpopularniejszym blokiem Minecrafta jest prawdopodobnie kamień. Chociaż jest to bardzo ładny blok, niektórzy wolą gładszą, czystszą teksturę. To właśnie tutaj pojawia się jeden z najstarszych bloków w Minecraft, aż z Minecraft Classic, Gładki Kamień. Ten ciekawy blok zmieniał się na przestrzeni lat, wraz z tym jak jest craftowany i jakie jest jego przeznaczenie. To będzie […]

Czytaj więcej