Jak dbać o pościel?

Regularna zmiana bielizny pościelowej to nie tylko kwestia estetyki. Skurzona i brudna pościel może być źródłem problemów zdrowotnych. Kołdry i poduszki to idealne środowisko dla roztoczy, bakterii i grzybów. Dzięki systematycznemu praniu kołdry oraz poduszek, a także zmianie pościeli można się ich szybko pozbyć albo w ogóle uniknąć tego, że się pojawią. Poniżej dowiesz się, jak dbać o pościel w domu, by cieszyć się zdrowym i regenerującym organizm snem.

Wietrzenie pościeli – hit, czy kit?

Wietrzenie pościeli to obok prania jeden ze sposobów na to, by pozbyć się mikroorganizmów, które w niej bytują. Dzięki temu nie trzeba jej tak często prać, co może być uciążliwe z uwagi na problem z suszeniem.

Pościel można rozwiesić na balkonie lub rozłożyć na otwartym oknie o każdej porze roku. Zimą, gdy powietrze jest mroźne, wietrzenie przynosi jeszcze lepsze efekty niż w okresie letnim. Trzeba jedynie zwracać uwagę na jakość powietrza. W sezonie grzewczym musisz uważać na szkodliwy dla zdrowia smog. Najlepszą pogodą na przewietrzenie kołdry i poduszki jest wietrzny i niekoniecznie ciepły dzień.

Jak często pościel?

Poszewki na kołdry i poduszki najlepiej zmieniać raz w tygodniu. To może być świetna okazja do zmiany wystroju w sypialni. Wystarczy wkomponować kolorystycznie pościel do zasłon i dodatków, by odmienić nieco wnętrze. W sklepach online znajdziesz tanią pościel, którą dopasujesz do wnętrza, pory roku, a nawet własnego nastroju! Zdecydowanie najlepszym wyborem jest pościel z bawełny lub satynowej bawełny zapinana na zamek. To nie tylko najwygodniejsze, ale jednocześnie najtrwalsze rozwiązanie.

Podczas prania stosuj się do wskazówek producenta. Z uwagi na to, że większość pościeli można prać w temperaturze do 40 stopni, wybierz dłuższy program. Jeśli twoja pralka ma specjalny program do prania pościeli lub program antyalergiczny, skorzystaj z nich.

Pranie kołdry i poduszki krok po kroku

Poza praniem bielizny pościelowej konieczne jest również pranie samej kołdry i poduszek. Najlepiej robić to raz w roku przy dobrej pogodzie, by suszenie przebiegło sprawnie. Pościel ze sztucznym wypełnieniem schnie bardzo szybko. Ta z pierza potrzebuje nawet 8 godzin.

Prawie każdy nowszy model pralki posiada odpowiedni program do prania pościeli zarówno tych ze sztucznym, jak i naturalnym wypełnieniem. Wybierz delikatne detergenty i nie dodawaj środków zmiękczających. Te mogą spowodować, że struktura kołdry i poduszek się zniszczy.

Przed praniem sprawdź, czy poszycie nie jest dziurawe. Wybierz program do delikatnych tkanin z temperaturą maksymalnie 40 stopni. Ogranicz obroty wirowania.

Zadbana pościel i bielizna pościelowa będą służyć ci dłużej. Ty zaś jednocześnie będziesz zasypiać i budzić się w środowisku wolnym od szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Zalety serwisowania Volvo w autoryzowanym serwisie

Każdy samochód Volvo, bez względu na model, wymaga regularnego serwisowania. To kluczowy element dbania o jego sprawność, bezpieczeństwo i trwałość. Decydując się na serwisowanie, warto wybrać autoryzowany serwis. Dlaczego? Poznaj najważniejsze powody serwisowania Volvo w autoryzowanym serwisie. 5 powodów, dla których warto serwisować Volvo w autoryzowanym serwisie Serwisowanie Volvo w autoryzowanym serwisie to gwarancja najwyższej […]

Czytaj więcej
Ogólne

Plakat personalizowany na 18. urodziny – wyjątkowa pamiątka na lata!

Zbliżają się 18. urodziny przyjaciela, znajomego lub członka Twojej rodziny? Nie masz pomysłu na prezent, ale wiesz, że musi to być coś ekstra, co zachwyci solenizanta i sprawi, że długo będzie wspominał dzień swoich urodzin? Szukasz upominku, który będzie oryginalny, unikatowy, ale przy tym będzie stanowił również wartościową pamiątkę? Plakat personalizowany to doskonały pomysł na […]

Czytaj więcej
Ogólne

Ile kosztuje zabawa na strzelnicy? Zobacz, jakie są ceny strzelania w Krakowie

Wypad na strzelnicę to dobry pomysł dla tych, którzy lubią adrenalinę i ekstremalną rozrywkę. Każdy, kto chce poczuć dreszczyk emocji związany z oddawaniem strzałów może spróbować swoich sił w takiej formie aktywności. W Krakowie jest kilka całkiem nieźle wyposażonych obiektów strzeleckich, gdzie można spełnić marzenia o strzelaniu z prawdziwej broni – palnej lub pneumatycznej. Gdzie […]

Czytaj więcej