E-recepta na środki antykoncepcyjne – jak ją otrzymać?

Uzyskanie recepty na środki antykoncepcyjne jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u ginekologa. Mogą one zostać przepisane również podczas telewizyty lub konsultacji online. Sprawdź, jak można zdobyć taką receptę i ile to trwa?

Niektóre środki antykoncepcyjne są w Polsce wydawane jedynie z przepisu lekarza. Warto regularnie odbywać wizyty stacjonarne i wykonywać badania profilaktyczne, jednak czasami wygodniejszą formą konsultacji jest porada online. Jakie preparaty może przepisać lekarz podczas telewizyty?

Antykoncepcja awaryjna – czy można ją przepisać na receptę online?

Grupa preparatów określanych jako antykoncepcja awaryjna to bardzo specyficzne środki. Ich skuteczność jest silnie związana z czasem, w którym zostaną przyjęte. Ich sprzedaż jest jednak ograniczona – wydaje się je tylko z przepisu lekarza. Receptę można uzyskać zarówno podczas stacjonarnej wizyty w gabinecie, jak i przez telefon lub internet. Długie kolejki do ginekologów sprawiają, że recepta online jest dużo szybszą drogą do uzyskania takich preparatów. Dzięki temu, że jest dostępna niemal od ręki, możliwe jest przyjęcie preparatu w zalecanym czasie.

E-recepta na tabletki antykoncepcyjne – kiedy można ją otrzymać?

Kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, wiedzą, że uzyskanie recepty może wiązać się z różnymi trudnościami. Dotyczy to np. oczekiwania na wizytę u lekarza i konieczności kontrolowania, kiedy potrzebne będzie nowe opakowanie preparatu. Jednak dzięki rozwojowi telemedycyny, można bardzo szybko otrzymać receptę na tabletki antykoncepcyjne. Może ją wystawić lekarz ginekolog online podczas e-konsultacji. Aby ją otrzymać, wystarczy udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące stanu zdrowia i ewentualnych przeciwwskazań.

Pieczenie pochwy. Z jakimi chorobami jest związane?

Zobacz również:  Kiedy należy zmienić opony na letnie?

Czy lekarz może odmówić wystawienia recepty na środki antykoncepcyjne?

Chociaż niektóre środki antykoncepcyjne mogą być stosowane w celach terapeutycznych, to, co do zasady, takie preparaty są przepisywane na życzenie pacjentki i nie muszą mieć na celu leczenia żadnych schorzeń. Jednak w niektórych przypadkach lekarz może odmówić wystawienia recepty na takie leki. Powodem odmowy wystawienia recepty na środki antykoncepcyjne może być stan zdrowia pacjentki i obecność przeciwwskazań. Należy do nich np. podejrzenie ciąży i karmienie piersią.

Chociaż takie środki uważane są za bezpieczne, to ich stosowanie może być niewskazane u pacjentek ze zwiększonym ryzykiem choroby naczyniowej, przy żylakach, chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczym. Przeciwwskazaniem może być także kamica żółciowa, choroby wątroby, czy porfiria. Ta metoda antykoncepcji nie jest też zalecana u kobiet, które przebyły chorobę zatorowo-zakrzepową. U osób poniżej 18 roku życia konieczna może być też zgoda rodziców.

Lekarz może też odmówić wystawienia recepty na środki antykoncepcyjne ze względu na własne przekonania etyczne – to prawo nazywane jest klauzulą sumienia. Jednak takie przypadki zdarzają się stosunkowo rzadko.

artykuł sponosorowany

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog Ogólne

Prowadzenie działalności nierejestrowanej w 2024: Kompletny przewodnik

W 2024 roku, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, dzięki możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej. Ta forma przedsiębiorczości oferuje unikalne korzyści, ale wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Co to jest działalność nierejestrowana? Działalność nierejestrowana, często postrzegana jako prostsza ścieżka do przedsiębiorczości, otwiera przed osobami fizycznymi możliwość angażowania się w aktywność gospodarczą bez wpisywania […]

Czytaj więcej
Ogólne

Piłki do siatkówki – dobry wybór na lato!

Wiele osób lubi czynnie spędzać wolny czas. Zwłaszcza w cieplejsze miesiące mamy ochotę na to, by zająć się amatorsko sportem albo pospacerować po lesie. Dużą popularnością cieszy się obecnie piłka siatkowa, zwłaszcza w jej plażowej odmianie. By grać w siatkówkę plażową, nie musimy wydawać wielkich pieniędzy. Wystarczy nam solidna piłka do siatkówki, a także równa […]

Czytaj więcej
Ogólne

4 sposoby na oszczędności przy zarządzaniu flotą pojazdów

Odkryj 4 skuteczne sposobów na obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności zarządzania flotą pojazdów. Zarządzanie flotą pojazdów jest kluczowym elementem dla wielu firm, które codziennie starają się zwiększać swoją efektywność operacyjną i obniżać koszty. W dobie cyfryzacji i rozwoju technologii telematycznych, właściciele flot coraz częściej sięgają po zaawansowane systemy monitoringu. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędności, […]

Czytaj więcej