Uzyskanie recepty na środki antykoncepcyjne jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u ginekologa. Mogą one zostać przepisane również podczas telewizyty lub konsultacji online. Sprawdź, jak można zdobyć taką receptę i ile to trwa?
Niektóre środki antykoncepcyjne są w Polsce wydawane jedynie z przepisu lekarza. Warto regularnie odbywać wizyty stacjonarne i wykonywać badania profilaktyczne, jednak czasami wygodniejszą formą konsultacji jest porada online. Jakie preparaty może przepisać lekarz podczas telewizyty?
Spis treści
Antykoncepcja awaryjna – czy można ją przepisać na receptę online?
Grupa preparatów określanych jako antykoncepcja awaryjna to bardzo specyficzne środki. Ich skuteczność jest silnie związana z czasem, w którym zostaną przyjęte. Ich sprzedaż jest jednak ograniczona – wydaje się je tylko z przepisu lekarza. Receptę można uzyskać zarówno podczas stacjonarnej wizyty w gabinecie, jak i przez telefon lub internet. Długie kolejki do ginekologów sprawiają, że recepta online jest dużo szybszą drogą do uzyskania takich preparatów. Dzięki temu, że jest dostępna niemal od ręki, możliwe jest przyjęcie preparatu w zalecanym czasie.
E-recepta na tabletki antykoncepcyjne – kiedy można ją otrzymać?
Kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, wiedzą, że uzyskanie recepty może wiązać się z różnymi trudnościami. Dotyczy to np. oczekiwania na wizytę u lekarza i konieczności kontrolowania, kiedy potrzebne będzie nowe opakowanie preparatu. Jednak dzięki rozwojowi telemedycyny, można bardzo szybko otrzymać receptę na tabletki antykoncepcyjne. Może ją wystawić lekarz ginekolog online podczas e-konsultacji. Aby ją otrzymać, wystarczy udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące stanu zdrowia i ewentualnych przeciwwskazań.
Pieczenie pochwy. Z jakimi chorobami jest związane?
Czy lekarz może odmówić wystawienia recepty na środki antykoncepcyjne?
Chociaż niektóre środki antykoncepcyjne mogą być stosowane w celach terapeutycznych, to, co do zasady, takie preparaty są przepisywane na życzenie pacjentki i nie muszą mieć na celu leczenia żadnych schorzeń. Jednak w niektórych przypadkach lekarz może odmówić wystawienia recepty na takie leki. Powodem odmowy wystawienia recepty na środki antykoncepcyjne może być stan zdrowia pacjentki i obecność przeciwwskazań. Należy do nich np. podejrzenie ciąży i karmienie piersią.
Chociaż takie środki uważane są za bezpieczne, to ich stosowanie może być niewskazane u pacjentek ze zwiększonym ryzykiem choroby naczyniowej, przy żylakach, chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczym. Przeciwwskazaniem może być także kamica żółciowa, choroby wątroby, czy porfiria. Ta metoda antykoncepcji nie jest też zalecana u kobiet, które przebyły chorobę zatorowo-zakrzepową. U osób poniżej 18 roku życia konieczna może być też zgoda rodziców.
Lekarz może też odmówić wystawienia recepty na środki antykoncepcyjne ze względu na własne przekonania etyczne – to prawo nazywane jest klauzulą sumienia. Jednak takie przypadki zdarzają się stosunkowo rzadko.
artykuł sponosorowany