Czym są i do czego służą kontrłaty dachowe? Wyjaśniamy

Kacper

Przygotowujesz się do łacenia dachu? Zatem z pewnością wiesz, że jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych są kontrłaty dachowe. Ich głównych zadaniem jest zapewnienie optymalnej cyrkulacji powietrza między więźbą dachową a dachówką. Nie jest to jednak ich jedyna funkcja. Co sprawia, że kontrłaty są tak cennymi elementami konstrukcyjnymi? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Jakie funkcje pełnią kontrłaty dachowe?

Kontrłata dachowa to jeden z elementów więźby dachowej. Wykorzystuje się ją do łacenia w dachach spadowych. Proces ten polega na zamocowaniu kontrłat na krokwi. Następnie prostopadle do nich zakłada się łaty dachowe. Całość wymaga uszczelnienia, do czego najczęściej stosuje się folię wstępnego krycia.

Kontrłaty dachowe pełnią wiele niezwykle ważnych funkcji. Ich zadaniem jest oddzielenie pokrycia dachowego od powłoki wstępnej i konstrukcji nośnej. Dzięki nim możliwe jest utworzenie niezbędnej szczeliny wentylacyjnej. Tym samym zapobiegają gromadzeniu się wilgoci, która mogłaby wnikać do budynku. Za pomocą kontrłat dachowych można regulować ewentualne nierówności dachu. To oznacza, że bez ich wykorzystania nie byłoby możliwe poprawne ułożenie innych elementów jego konstrukcji.

Czym powinny wyróżniać się kontrłaty dachowe?

Kontrłaty dachowe najczęściej produkuje się z sosnowego drewna. Dzięki temu są twarde i trwałe. Warto pamiętać o tym, że elementy te powinny mieć równą długość – dzięki temu można zminimalizować ryzyko powstawania ewentualnych nierówności w pokryciu. Zastanawiasz się, gdzie można kupić wysokiej jakości kontrłaty dachowe? Obecnie możesz zamówić je nawet przez internet. Taką możliwość oferuje m.in. Woodrive – tartak online. W asortymencie tego punktu znajdziesz kontrłaty w różnych wymiarach. Warto dodać, że istnieje możliwość wybrania zarówno surowych, jak i impregnowanych elementów. Impregnacja stanowi barierę ochronną przed wilgocią, grzybami i owadami. Jest konieczna w przypadku drewna, które ma być zamontowane na zewnątrz.

Zobacz również:  Obrus z gipiurą – dlaczego warto go wybrać? Podpowiadamy, jak dopasować odpowiedni
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *