Historia powstania zawodu kuriera – poznaj najważniejsze fakty!

historia powstania kuriera

Współcześnie coraz częściej nadaje i odbiera się przesyłki kurierskie. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jaka jest historia powstania zawodu kuriera. Krótko omawiamy, jak na przestrzeni wieków przekazywano rozmaite przesyłki i paczki!

Historia powstania zawodu kuriera – jak pracowali pierwsi dostawcy?

Historia powstania zawodu kuriera sięga w zasadzie aż do czasów starożytnego Rzymu. Według danych historycznych już wtedy specjalni posłańcy przekazywali na odległość ważne dokumenty albo informacje. Poruszali się pieszo, przez co dostawa zajmowała często nawet i kilka tygodni. Podobne praktyki wykorzystywano także w m.in. Egipcie, Grecji, czy Asyrii.

W kolejnych epokach odnotowano istnienie podobnych „gońców”, ale za moment rozwoju pierwszych usług kurierskich w formie znanej współcześnie uznaje się początek XX wieku. W 1907 roku w Stanach Zjednoczonych powstała firma American Messenger Company, dzisiaj znana pod nazwą UPS, czyli United Parcel Service. Na początku kurierzy dostarczali przesyłki pieszo lub na rowerze, a dopiero po 6 latach do pracy zaczęto wykorzystywać samochody. Przedsiębiorstwo po opanowaniu rynku USA rozpoczęło ekspansję na cały świat. W Europie pierwsza firma kurierska pojawiła się w Niemczech, dopiero w 1976 roku.

Zobacz też: seriale o zombie

Początki firm kurierskich w Polsce

W Polsce pierwsze wzmianki o usługach tego typu pojawiają się w okresie panowania króla Zygmunta Augusta. W 1558 roku z jego inicjatywy powstało stałe połączenie transportowe między Krakowem a Wenecją, na trasie którego posłańcy konno przewozili listy i towary. W tym samym roku powstała także instytucja Poczty Królewskiej, z której usług mogli korzystać przedstawiciele najwyższych elit.

Do XIX wieku przemianowana Poczta Polska zdominowała nasz rodzimy rynek. Z czasem zaczęto dostrzegać jednak niedoskonałości tego rozwiązania, a klienci zaczęli szukać innych rozwiązań. W 1978 roku powstała pierwsza firma kurierska Servisco. Z czasem na polskim rynku zaczęły pojawiać się też zagraniczne przedsiębiorstwa przewozowe.

W kontekście historii powstania zawodu kuriera warto też wspomnieć o tym, że do 2003 roku zawód ten był definiowany ustawą o łączności z dnia 23 listopada 1990 roku. Po wejściu w życie nowej ustawy o prawie pocztowym z dnia 12 czerwca 2003 roku takie określenia jak kurier i usługa kurierska są uznawane za nazwy potoczne. Co ciekawe, nadal nie ma jednoznacznej definicji, dlatego to, czy paczka jest przesyłką pocztową, czy przewozową zależne jest od jej zawartości. Mimo wszystko określenie kurier widnieje także w oficjalnej klasyfikacji zawodów i specjalności.

Chcesz szybko, łatwo i niedrogo nadać przesyłkę lub paletę? Skorzystaj z usług pośrednika, który pomoże Ci porównać dostępne oferty firm przewozowych, by znaleźć najlepszy wariant. Jednym z liderów na rynku jest kurier palet Apaczka obsługujący przedsiębiorców, a także klientów indywidualnych. Pełną ofertę firmy sprawdzisz na: https://www.apaczka.pl/.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Falowniki do paneli słonecznych
blog Ogólne

Falowniki do paneli słonecznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Falowniki paneli słonecznych są kluczową, ale często pomijaną częścią kompleksowego systemu fotowoltaicznego. Ważne jest, aby wiedzieć o różnych opcjach dostępnych podczas zakupów dla falowników paneli słonecznych i który z nich jest odpowiedni dla Twojej unikalnej sytuacji i budżetu. Inwerter jest urządzeniem elektronicznym, które konwertuje DC (prąd stały) wyjście z paneli słonecznych do standardowego AC (prąd […]

Czytaj więcej
Jak obniżyć koszty podróży do Niemiec?
blog Ogólne

Jak obniżyć koszty podróży do Niemiec?

Większość z nas traktuje podróże jako swoisty sposób na kolekcjonowanie wspomnień i wartościowych przeżyć. Co ciekawe, obecnie podróże nie muszą być dalekie, a także drogie. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas doświadcza dość poważnego kryzysu gospodarczo- ekonomicznego, nie chcemy rezygnować z przyjemności, a jednocześnie musimy uwzględnić własne możliwości finansowe. Wobec tego coraz chętniej wybieramy […]

Czytaj więcej
ekspresy gastronomiczne
Ogólne

Gastronomiczny ekspres do kawy – niezbędny w kawiarniach

Kawa w naszej kulturze jest niezwykle cenionym napojem, nie tylko z racji walorów smakowych czy też pobudzających. To również niezbędny element wielu spotkań towarzyskich czy nawet biznesowych. Często tam, gdzie pojawiają się relacje międzyludzkie, pojawia się również kawa. A wraz chęcią wypicia kawy chociażby przez gości wielu lokali, pojawić się muszą ekspresy. Te gastronomiczne to […]

Czytaj więcej