Czym różni się degustacja whisky od degustacji innych alkoholi? 

Kacper

Degustacje alkoholi są często wybierane jako jedna z atrakcji na spotkania biznesowe oraz towarzyskie. Zdecydowanie najczęściej kosztuje się wówczas różnych gatunków win, ale nie tylko. Przedmiotem degustacji bywa także whisky, alkohol preferowany głównie przez mężczyzn, to luksusowa odmiana trunku. Tym, co łączy degustację obu rodzajów alkoholi jest na pewno korzystanie z trzech zmysłów: wzroku, węchu i smaku.

Degustacja wina – główne punkty

Podczas degustacji wina należy pamiętać przede wszystkim o czerpaniu przyjemności z tego faktu. Trzeba zadbać o odpowiednią otoczkę i przygotowanie czystych kieliszków, a także właściwej temperatury trunku. Zaniedbanie obu tych kwestii może zaburzyć smak, a ogólne wrażenia nie są zbyt dobre. Ważną zasadą odnośnie temperatury jest to, że lepiej aby było ono za zimne, niż zbyt ciepłe. W tym drugim przypadku w smaku może być wyczuwalna tanina oraz nadmierna kwasowość, co nie jest dobrym wrażeniem. Butelkę wina przeznaczoną do degustacji najlepiej jest otworzyć jak najwcześniej, trunek nie powinien stracić na smaku, czy aromacie, ale mogą dużo zyskać. Niektóre gatunki wina najlepiej jest wypić w większych kieliszkach, gdyż mogą wtedy ukazać aromaty z jak najlepszej strony. Wyjątkiem są gorszej jakości i tańsze wina, do których lepiej użyć kieliszków o mniejszej pojemności.

Jak wygląda degustacja whisky?

Ogólnie rzecz biorąc do przechowywania whisky nie jest potrzebne specjalnie przygotowane pomieszczenie. Wystarczy tak naprawdę barek, jedynym warunkiem jest właściwie ograniczenie ekspozycji alkoholu na promienie słoneczne i zbyt wysoką temperaturę. Wiele informacji na temat testowania tego rodzaju trunku można znaleźć tutaj, są to między innymi zasady przygotowania się do pierwszej w życiu degustacji whisky, poznania historii pochodzenia whisky. W kwestii przystąpienia do degustacji, jej warunki są podobne do testowania różnych odmian wina. Składa się z trzech etapów, czyli oceny wizualnej, aromatu i na samym końcu smaku. W pierwszym punkcie konieczne jest przechylenie kieliszka z zawartością i podłożyć pod niego białą chusteczkę lub kartkę papieru. W ten sposób można właściwie ocenić barwę alkoholu. Natomiast perlistość whisky rozpoznaje się poprzez potrząsanie butelką, do momentu spienienia.

Zobacz również:  Jak powinny wyglądać sukieneczki dla druhenek? Podpowiadamy, jak ubrać dziecko na ślub

Czy warto degustować wino i whisky?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca, ponieważ to bardzo ciekawe doświadczenie. Osoby początkujące mogą wcześniej zapoznać się podstawowymi zasadami i przy następnej okazji zastosować w praktyce. Należy pamiętać, że zbyt szybkie zniechęcenie przynosi negatywne skutki, a z kolejnym razem będzie zdecydowanie łatwiej o zyskanie wprawy. Oczywiście im więcej trunków do degustacji, tym lepiej, gdyż można pobudzić wszystkie kubki smakowe do wzmożonej pracy. Nauka rozpoznawania wielu aromatów to niezwykle ciekawa sprawa, zwłaszcza dlatego, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że można je wyczuć z jednego rodzaju alkoholu. Dlatego nie warto czekać, aby przekonać się o tym na własnej skórze.

/materiał zewnętrzny

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *