Zużyty sprzęt AGD – jak się go legalnie pozbyć?

Wywóz smieci

Kupując nową lodówkę czy zmywarkę, zwykle chcemy natychmiast pozbyć się starego sprzętu. Okazuje się jednak, że nie można go po prostu wyrzucić do śmietnika. Jest to zakazane przepisami prawa. Zatem jak zorganizować wywóz odpadów tego typu, aby nie narazić się na mandat?

Dlaczego ważny jest właściwy wywóz odpadów AGD?

Być może zastanawiasz się, dlaczego w ogóle wywóz odpadów AGD musi być przeprowadzany na określonych zasadach. Czemu nie można tego typu odpadów zostawić na śmietniku czy też wywieźć na wysypisko? Po pierwsze zwykle są to odpady wielkogabarytowe, które zagracają śmietniki. Wywóz bezpośrednio na wysypisko też nie jest dopuszczalny, głównie ze względu na środowisko. Otóż każdy sprzęt AGD posiada akumulator, którego rozkład trwa latami i przyczynia się do wzrostu globalnego ocieplenia oraz poszerzania dziury ozonowej. Podobnie jak szkodliwe materiały obecne w sprzęcie starszego typu.

Co więcej, wiele materiałów wykorzystywanych do produkcji urządzeń AGD nadaje się do recyklingu. Warto pamiętać, że wywóz odpadów tego typu jest obligatoryjny pod rygorem mandatu, który może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Wywóz odpadów do sklepu lub PSZOK-u

Chcąc pozbyć się lodówki w legalny sposób, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza to oddanie jej do sklepu. Jeśli kupujemy nowy sprzęt, sklep ma obowiązek przyjąć stare urządzenia tej samej kategorii, ponieważ zapłaciliśmy za tę usługę przy zakupie. W cenę każdego urządzenia AGD i RTV wliczone jest bowiem KGO, czyli opłata recyklingowa. Niemniej sklep ma obowiązek przyjęcia sprzętu jedynie wtedy, kiedy kupujemy nowe urządzenie, a stare jest kompletne.

W innych wypadkach pozostaje nam PSZOK – Punkt Odbioru Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ani sklep ani PSZOK nie są zobowiązane do przetransportowania urządzenia z naszego domu do swojego magazynu. Niektóre podmioty oferują jednak taką usługę bezpłatnie. W przeciwnym razie najlepiej zatrudnić profesjonalną firmę, oferującą wywóz odpadów. Dostępne są przedsiębiorstwa, które świadczą tego typu usługi w całkiem przystępnych cenach.

Zobacz również:  Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych (SEO)?

Nie wiesz co zrobić ze starym sprzętem AGD? Zgłoś się do Usuń Gruz – wywóz odpadów Mosina

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog Ogólne

Prowadzenie działalności nierejestrowanej w 2024: Kompletny przewodnik

W 2024 roku, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, dzięki możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej. Ta forma przedsiębiorczości oferuje unikalne korzyści, ale wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Co to jest działalność nierejestrowana? Działalność nierejestrowana, często postrzegana jako prostsza ścieżka do przedsiębiorczości, otwiera przed osobami fizycznymi możliwość angażowania się w aktywność gospodarczą bez wpisywania […]

Czytaj więcej
Ogólne

Piłki do siatkówki – dobry wybór na lato!

Wiele osób lubi czynnie spędzać wolny czas. Zwłaszcza w cieplejsze miesiące mamy ochotę na to, by zająć się amatorsko sportem albo pospacerować po lesie. Dużą popularnością cieszy się obecnie piłka siatkowa, zwłaszcza w jej plażowej odmianie. By grać w siatkówkę plażową, nie musimy wydawać wielkich pieniędzy. Wystarczy nam solidna piłka do siatkówki, a także równa […]

Czytaj więcej
Ogólne

4 sposoby na oszczędności przy zarządzaniu flotą pojazdów

Odkryj 4 skuteczne sposobów na obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności zarządzania flotą pojazdów. Zarządzanie flotą pojazdów jest kluczowym elementem dla wielu firm, które codziennie starają się zwiększać swoją efektywność operacyjną i obniżać koszty. W dobie cyfryzacji i rozwoju technologii telematycznych, właściciele flot coraz częściej sięgają po zaawansowane systemy monitoringu. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędności, […]

Czytaj więcej