Zużyty sprzęt AGD – jak się go legalnie pozbyć?

Wywóz smieci

Kupując nową lodówkę czy zmywarkę, zwykle chcemy natychmiast pozbyć się starego sprzętu. Okazuje się jednak, że nie można go po prostu wyrzucić do śmietnika. Jest to zakazane przepisami prawa. Zatem jak zorganizować wywóz odpadów tego typu, aby nie narazić się na mandat?

Dlaczego ważny jest właściwy wywóz odpadów AGD?

Być może zastanawiasz się, dlaczego w ogóle wywóz odpadów AGD musi być przeprowadzany na określonych zasadach. Czemu nie można tego typu odpadów zostawić na śmietniku czy też wywieźć na wysypisko? Po pierwsze zwykle są to odpady wielkogabarytowe, które zagracają śmietniki. Wywóz bezpośrednio na wysypisko też nie jest dopuszczalny, głównie ze względu na środowisko. Otóż każdy sprzęt AGD posiada akumulator, którego rozkład trwa latami i przyczynia się do wzrostu globalnego ocieplenia oraz poszerzania dziury ozonowej. Podobnie jak szkodliwe materiały obecne w sprzęcie starszego typu.

Co więcej, wiele materiałów wykorzystywanych do produkcji urządzeń AGD nadaje się do recyklingu. Warto pamiętać, że wywóz odpadów tego typu jest obligatoryjny pod rygorem mandatu, który może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Wywóz odpadów do sklepu lub PSZOK-u

Chcąc pozbyć się lodówki w legalny sposób, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza to oddanie jej do sklepu. Jeśli kupujemy nowy sprzęt, sklep ma obowiązek przyjąć stare urządzenia tej samej kategorii, ponieważ zapłaciliśmy za tę usługę przy zakupie. W cenę każdego urządzenia AGD i RTV wliczone jest bowiem KGO, czyli opłata recyklingowa. Niemniej sklep ma obowiązek przyjęcia sprzętu jedynie wtedy, kiedy kupujemy nowe urządzenie, a stare jest kompletne.

W innych wypadkach pozostaje nam PSZOK – Punkt Odbioru Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ani sklep ani PSZOK nie są zobowiązane do przetransportowania urządzenia z naszego domu do swojego magazynu. Niektóre podmioty oferują jednak taką usługę bezpłatnie. W przeciwnym razie najlepiej zatrudnić profesjonalną firmę, oferującą wywóz odpadów. Dostępne są przedsiębiorstwa, które świadczą tego typu usługi w całkiem przystępnych cenach.

Nie wiesz co zrobić ze starym sprzętem AGD? Zgłoś się do Usuń Gruz – wywóz odpadów Mosina

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Omnitrop hormon wzrostu i kulturystyka
Ogólne

Omnitrop hormon wzrostu i kulturystyka

Lek Omnitrop jest znany w medycynie jako hormon wzrostu i jest często stosowany w leczeniu niewydolności nerek i zespołu wad wrodzonych. W sporcie Omnitrop jest popularny ze względu na możliwość uzyskania beztłuszczowej masy mięśniowej i kontrolowania budowy ciała i organizmu podczas przyjmowania kursu sterydów. Produkt pomaga również odmłodzić organizm, wzmacnia szkielet i kości oraz zwiększa […]

Czytaj więcej
Certyfikat SSL
Ogólne

Szyfrowanie SSL bez tajemnic

Bezpieczeństwu w sieci poświęca się coraz więcej uwagi. Osoby poruszające zagadnienia z nim związane zwykle zwracają uwagę przede wszystkim na zachowanie użytkowników Internetu. Niejednokrotnie podkreślają jednak również, że dbanie o bezpieczeństwo potencjalnych klientów leży także po stronie właścicieli domen. Szczególnie wiele uwagi poświęca się dziś szyfrowaniu danych, w pewnym momencie musi więc pojawić się również […]

Czytaj więcej
biurko gamingowe
Ogólne

Jak zrobić biurko gamingowe? Co będzie Ci potrzebne?

Co zrobić, gdy niekoniecznie chcemy od razu kupować drogie, profesjonalne biurko gamingowe, ale chcemy poczuć ducha gamingu i najpierw samodzielnie zorganizować własne, niskobudżetowe stanowisko gamingowe? Dobrym pomysłem jest na przykład zakup zwykłego, wytrzymałego biurka i samodzielny montaż potrzebnych dodatków niezbędnych dla gracza. Można też pokusić się o kupno niedrogiego, a jednak niezawodnego biurka gamingowego od […]

Czytaj więcej