Zużyty sprzęt AGD – jak się go legalnie pozbyć?

Wywóz smieci

Kupując nową lodówkę czy zmywarkę, zwykle chcemy natychmiast pozbyć się starego sprzętu. Okazuje się jednak, że nie można go po prostu wyrzucić do śmietnika. Jest to zakazane przepisami prawa. Zatem jak zorganizować wywóz odpadów tego typu, aby nie narazić się na mandat?

Dlaczego ważny jest właściwy wywóz odpadów AGD?

Być może zastanawiasz się, dlaczego w ogóle wywóz odpadów AGD musi być przeprowadzany na określonych zasadach. Czemu nie można tego typu odpadów zostawić na śmietniku czy też wywieźć na wysypisko? Po pierwsze zwykle są to odpady wielkogabarytowe, które zagracają śmietniki. Wywóz bezpośrednio na wysypisko też nie jest dopuszczalny, głównie ze względu na środowisko. Otóż każdy sprzęt AGD posiada akumulator, którego rozkład trwa latami i przyczynia się do wzrostu globalnego ocieplenia oraz poszerzania dziury ozonowej. Podobnie jak szkodliwe materiały obecne w sprzęcie starszego typu.

Co więcej, wiele materiałów wykorzystywanych do produkcji urządzeń AGD nadaje się do recyklingu. Warto pamiętać, że wywóz odpadów tego typu jest obligatoryjny pod rygorem mandatu, który może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Wywóz odpadów do sklepu lub PSZOK-u

Chcąc pozbyć się lodówki w legalny sposób, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza to oddanie jej do sklepu. Jeśli kupujemy nowy sprzęt, sklep ma obowiązek przyjąć stare urządzenia tej samej kategorii, ponieważ zapłaciliśmy za tę usługę przy zakupie. W cenę każdego urządzenia AGD i RTV wliczone jest bowiem KGO, czyli opłata recyklingowa. Niemniej sklep ma obowiązek przyjęcia sprzętu jedynie wtedy, kiedy kupujemy nowe urządzenie, a stare jest kompletne.

W innych wypadkach pozostaje nam PSZOK – Punkt Odbioru Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ani sklep ani PSZOK nie są zobowiązane do przetransportowania urządzenia z naszego domu do swojego magazynu. Niektóre podmioty oferują jednak taką usługę bezpłatnie. W przeciwnym razie najlepiej zatrudnić profesjonalną firmę, oferującą wywóz odpadów. Dostępne są przedsiębiorstwa, które świadczą tego typu usługi w całkiem przystępnych cenach.

Zobacz również:  Plakat personalizowany na 18. urodziny - wyjątkowa pamiątka na lata!

Nie wiesz co zrobić ze starym sprzętem AGD? Zgłoś się do Usuń Gruz – wywóz odpadów Mosina

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Czym charakteryzują się meble w stylu industrialnym? Wyjaśniamy

Styl industrialny narodził się w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Panowała wtedy recesja. Duże obiekty przemysłowe, np. magazyny, fabryki i hale, zaczęły pustoszeć. Zaczęto je więc wykorzystywać jako przestrzenie mieszkalne. Tak powstał industrializm, który do Polski dotarł w latach 90. XX wieku. Szybko jednak zdobył sporą popularność. Czym się charakteryzuje? Jak wyglądają meble […]

Czytaj więcej
Ogólne

Modna chusta na głowę dla dziewczynki – co wybrać dla swojego dziecka?

Małe dzieci trzeba zabierać na wspólne spacery. Powinny one spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w cieplejsze dni należy zadbać o odpowiednią ochronę główki malucha. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem jest chusta na głowę dla dziewczynki. Na jaki model warto się zdecydować? W poniższym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepszy! Chusta […]

Czytaj więcej
Ogólne

Meble pokojowe do salonu – jakie warto uwzględnić i gdzie ich szukać? Podpowiadamy

Niedawno stałeś się posiadaczem nowej nieruchomości? Już nie możesz się doczekać, kiedy wprowadzisz się do wymarzonego mieszkania i planujesz remont? Pamiętaj, że bardzo ważny jest nie tylko dobór farb, paneli itp., ale również mebli. Wiele osób ma z nimi problem, szczególnie jeśli decyzja dotyczy wielofunkcyjnego salonu. Zastanawiasz się, jakie meble pokojowe są absolutnie niezbędne do […]

Czytaj więcej