Zużyty sprzęt AGD – jak się go legalnie pozbyć?

Wywóz smieci

Kupując nową lodówkę czy zmywarkę, zwykle chcemy natychmiast pozbyć się starego sprzętu. Okazuje się jednak, że nie można go po prostu wyrzucić do śmietnika. Jest to zakazane przepisami prawa. Zatem jak zorganizować wywóz odpadów tego typu, aby nie narazić się na mandat?

Dlaczego ważny jest właściwy wywóz odpadów AGD?

Być może zastanawiasz się, dlaczego w ogóle wywóz odpadów AGD musi być przeprowadzany na określonych zasadach. Czemu nie można tego typu odpadów zostawić na śmietniku czy też wywieźć na wysypisko? Po pierwsze zwykle są to odpady wielkogabarytowe, które zagracają śmietniki. Wywóz bezpośrednio na wysypisko też nie jest dopuszczalny, głównie ze względu na środowisko. Otóż każdy sprzęt AGD posiada akumulator, którego rozkład trwa latami i przyczynia się do wzrostu globalnego ocieplenia oraz poszerzania dziury ozonowej. Podobnie jak szkodliwe materiały obecne w sprzęcie starszego typu.

Co więcej, wiele materiałów wykorzystywanych do produkcji urządzeń AGD nadaje się do recyklingu. Warto pamiętać, że wywóz odpadów tego typu jest obligatoryjny pod rygorem mandatu, który może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Wywóz odpadów do sklepu lub PSZOK-u

Chcąc pozbyć się lodówki w legalny sposób, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza to oddanie jej do sklepu. Jeśli kupujemy nowy sprzęt, sklep ma obowiązek przyjąć stare urządzenia tej samej kategorii, ponieważ zapłaciliśmy za tę usługę przy zakupie. W cenę każdego urządzenia AGD i RTV wliczone jest bowiem KGO, czyli opłata recyklingowa. Niemniej sklep ma obowiązek przyjęcia sprzętu jedynie wtedy, kiedy kupujemy nowe urządzenie, a stare jest kompletne.

W innych wypadkach pozostaje nam PSZOK – Punkt Odbioru Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ani sklep ani PSZOK nie są zobowiązane do przetransportowania urządzenia z naszego domu do swojego magazynu. Niektóre podmioty oferują jednak taką usługę bezpłatnie. W przeciwnym razie najlepiej zatrudnić profesjonalną firmę, oferującą wywóz odpadów. Dostępne są przedsiębiorstwa, które świadczą tego typu usługi w całkiem przystępnych cenach.

Nie wiesz co zrobić ze starym sprzętem AGD? Zgłoś się do Usuń Gruz – wywóz odpadów Mosina

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ubezpieczenie komunikacyjne Szczecin
Ogólne

Ubezpieczenie komunikacyjne – co obejmuje?

Właściciele samochodów, motocykli, motorowerów i innych pojazdów są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej). Jednak na rynku są jeszcze inne ubezpieczenie, które dodatkowo zabezpieczają kierowcę. Ubezpieczenia komunikacyjne, bo o nich tutaj mowa, to grupa ubezpieczeń, która obejmuje różne obszary. Co warto nich wiedzieć i kiedy zdecydować się na zakup? Ubezpieczenie komunikacyjne – najważniejsze informacje […]

Czytaj więcej
Ogólne Rozrywka

Jak zorganizować wieczór panieński? 

Organizacja wieczoru panieńskiego to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed druhną. Wieczór ten powinien być niezapomniany i pełen zabawy, a jednocześnie odpowiadać gustom i preferencjom przyszłej panny młodej. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w przygotowaniach. Zaczynając od początku: wybór miejsca na wieczór panieński Wybór miejsca, gdzie odbędzie sie wieczór panieński to pierwszy i […]

Czytaj więcej
Badanie PR
Ogólne

Działania PR

Zarządzanie wizerunkiem firmy, wsparcie komunikacji i marketingu to tylko część szerokiego obszaru, którym zajmuje się public relations. Czy faktycznie każdy przedsiębiorca albo właściciel małego biznesu musi się na tym znać? Oczywiście, że nie. Ale to nie znaczy, że może bez nich działać. Świadomie, w sposób profesjonalny bądź intuicyjnie, z różnym skutkiem wszyscy wykorzystują działania PR. […]

Czytaj więcej