Zapraszamy do lektury naszego artykułu poradnikowego oraz podzielenia się własnymi spostrzeżeniami w temacie.
Zgodnie z przepisami polskiego prawa, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia najlepszych warunków w miejscu pracy. Warunki te dotyczą nie tylko komfortu w zakresie realizowanych obowiązków zawodowych, ale również bezpieczeństwa. Kto jest odpowiedzialny za wypadek w pracy, w którym pracownik doznał częściowego, całkowitego uszczerbku na zdrowiu albo poniósł śmierć? W jakich przypadkach można starać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu pracy? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Kiedy ma miejsce wypadek w pracy?
O wypadku w miejscu pracy można mówić wtedy, kiedy pracownik doznał nagłego urazu podczas wykonywanych obowiązków zawodowych, realizowanych na zlecenie pracodawcy. Wypadek w pracy może wyniknąć w stałym miejscu zatrudnienia, ale również podczas wyjazdu służbowego, na który pracownik został oddelegowany.
Zobacz też: Szambo betonowe – co warto o nim wiedzieć?
Zgłoszenie wypadku w miejscu pracy
Pracownik, który doznał wypadku w pracy, jest zobligowany do niezwłocznego powiadomienia o zdarzeniu swojego pracodawcę, a jeśli nie może zrobić tego samodzielnie, takie powiadomienie powinno zostać złożone przez świadków wypadku. Informacja o incydencie powinna zostać złożona na piśmie i zawierać szczegółowy opis wypadku, miejsca zdarzenia oraz dokładną datę, w którym do takiego doszło. Właśnie niedopełnienie tych formalności jest najczęstszą przyczyną batalii o odszkodowanie za wypadek w pracy. Bez problemu można to sprawdzić, czytając szereg różnych historii, wpisując frazę typu “wypadek w pracy adwokat częstochowa”.
Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w pracy?
Poszkodowanemu, który uległ wypadkowi w miejscu pracy, przysługują różne rodzaje świadczenia. To między innymi zasiłek chorobowy, dodatek pielęgnacyjny, renta czy odszkodowanie.
Odszkodowanie należy się z ZUS, ale w licznych przypadkach również od pracodawcy, na przykład w ramach dodatkowego ubezpieczenia. Tego rodzaju świadczenie jest możliwe do uzyskania jedynie wtedy, gdy wypadek nie nastąpił z rażącej winy albo niedbalstwa pracownika.
Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.