Popularne systemy operacyjne

Kacper

System operacyjny – definicja

System operacyjny to oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, które służy do tworzenia środowisk do uruchamiania i kontroli zadań. Do najpopularniejszych systemów operacyjnych możemy zaliczyć: Microsoft Windows (np. Windows 7 lub Windows 10), Linux, Android oraz Apple iOS

Microsoft Windows

System operacyjny stworzony przez przedsiębiorstwo Microsoft w listopadzie 1985 roku. Pierwsza wersja to Windows 1.0, obecnie na rynku dostępna jest wersja Windows 11. W naszym kraju jest to jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych, oferuje on proste aplikacje takie jak Notatnik, Wordpad lub znany wszystkim Paint lub Internet Explorer.

Zobacz też: Jak sprawdzić jaki mam procesor?

Linux

Linux to system operacyjny, który został stworzony pod serwery. Linux jest projektem open source co oznacza, że kod może być zmieniany, rozpowszechniany oraz modyfikowany przez użytkowników. Najczęściej z tym systemem można spotkać się w różnych instytucjach finansowych m.in. banki, giełdy oraz również w instytucjach medycznych.

Android oraz Chrome OS

System operacyjny Android stworzony przez przedsiębiorstwo Google. Głównie spotykamy się z nim na urządzeniach mobilnych, umożliwia korzystanie z aplikacji stworzonych przez Google takich jak: dokumenty Google, Google Maps, Youtube i inne dedykowane aplikacji innych firm np. Brawl Stars. Drugim systemem oferowanym przez Google jest Chrome OS, spotykany jest w netbookach takich jak Chromebook, system operacyjny posiada otwarty kod źródłowy i korzysta z przeglądarki Chrome.

Zobacz też: Jak sprawdzić ile wydało się w League of Legends?

Apple iOS

System operacyjny stworzony przez Apple inc. który pojawia się na wyłącznie na urządzeniach firmy Apple takich jak Iphone, Ipad oraz Ipad Touch. System Apple iOS bazuje na jądrze Darwin. Do zalet tego systemu można zaliczyć duże wsparcie producenta, każdy sprzęt posiada kilkuletnią gwarancję.

Zobacz również:  Ile wynosi koszt pozwolenia na budowę?

Rekomendujemy przetestować każdy z powyższych systemów, dzięki temu poznasz wszelkie wady i zalety, dobierzesz go idealnie do swoich potrzeb!

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *