Zastosowanie robotów w przemyśle motoryzacyjnym – najczęściej spotykane przykłady

Zastosowanie robotów w przemyśle motoryzacyjnym

Branża motoryzacyjna to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Pomimo wielu przeszkód związanych ze wzrostem cen surowców i brakiem w ich dostępności, fabryki przemysłowe wciąż znajdują alternatywne rozwiązania i sposoby zwiększające produktywność. Na przestrzeni lat, branża automotive zdążyła mocno się zautomatyzować. Stosowanie nowoczesnych technologii w procesie produkcji przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników oraz poprawy jakości.

Człowiek i robot jako dwa współpracujące ze sobą organy

Żaden robot czy sztuczna inteligencja nie jest w stanie zastąpić umysłu ludzkiego. Taka pomoc może natomiast przydać się w wielu czynnościach, przy których istnieje ryzyko potencjalnego niebezpieczeństwa bądź konieczne jest użycie nadmiernej precyzji. Roboty są zawsze projektowane w sposób ułatwiający pracę człowiekowi – nigdy na odwrót. Ich występowanie może zapobiegać poparzeniom, zatruciom oraz przede wszystkim konsekwencjom wynikającym z nieprawidłowej ergonomii pracy. Automaty produkcyjne wykorzystuje się na każdym etapie prac, począwszy od produkcji pojedynczych elementów, aż po ich montaż całościowy. Z ich pomocą możliwe jest dokładne i estetyczne wykonanie wszystkich czynności, co przekłada się na końcowy efekt wizualny.

Przykłady zastosowań robotów w motoryzacji

Przyglądając się bliżej procesowi produkcji chociażby samochodów osobowych zauważamy, że roboty w przemyśle motoryzacyjnym mogą występować na każdym jej etapie. Ich zastosowanie jest niezwykle potrzebne chociażby na odcinku montażowym linii produkcyjnej. Zadaniem automatów tam osadzonych jest wykonywanie powtarzalnych czynności, takich jak mocowanie części wyposażenia, klamek czy nawet cięższych i kłopotliwych elementów. Dzięki temu, pracownicy fabryk mogą skupić się na bardziej urozmaiconych i mniej obciążających zadaniach.

Roboty doskonale spisują się również w różnorakich pracach lakierniczych. Równomierne rozkładanie  warstw lakieru na karoserii zapobiegnie pojawianiu się odprysków i zaoszczędzi sporo zdrowia u pracowników. Automaty radzą sobie także w spawalnictwie, gdzie ich praca odznacza się szczególną precyzją, zarówno w spawaniu laserowym, jak i łukowym.

Zobacz również:  Volkswagen a środowisko naturalne – jak niemiecka marka dba o ekologię

Ważnym zadaniem robotów w przemyśle motoryzacyjnym jest kontrola jakości. Ma to na celu poprawę efektywności oraz przede wszystkim zmniejszenie liczby odrzuceń produktów przez kupujących.

Czy roboty w pełni zrewolucjonizują rynek?

Wiele osób martwi się, że wraz z postępem technologicznym dotyczącym wprowadzania robotów do przemysłu, ludzka część pracownicza całkowicie straci pracę. Na to pytanie należy odpowiedzieć krótko. Pierwszy robot do branży automotive trafił już w latach 60 ubiegłego wieku. Od tej pory ich liczba stale się powiększa, a na świecie nie słyszy się o nieustannej redukcji pracowników w fabrykach. Konieczne jest zrozumienie, że wszystkie systemy i roboty nie mają na celu zastąpienia człowieka, ale jego wspomaganie. Połączenie dwóch tak ważnych ogniw przyczyni się do niesamowitego rozwoju technologicznego i z pewnością uczyni świat lepszym miejscem.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Czym charakteryzują się meble w stylu industrialnym? Wyjaśniamy

Styl industrialny narodził się w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Panowała wtedy recesja. Duże obiekty przemysłowe, np. magazyny, fabryki i hale, zaczęły pustoszeć. Zaczęto je więc wykorzystywać jako przestrzenie mieszkalne. Tak powstał industrializm, który do Polski dotarł w latach 90. XX wieku. Szybko jednak zdobył sporą popularność. Czym się charakteryzuje? Jak wyglądają meble […]

Czytaj więcej
Ogólne

Modna chusta na głowę dla dziewczynki – co wybrać dla swojego dziecka?

Małe dzieci trzeba zabierać na wspólne spacery. Powinny one spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w cieplejsze dni należy zadbać o odpowiednią ochronę główki malucha. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem jest chusta na głowę dla dziewczynki. Na jaki model warto się zdecydować? W poniższym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepszy! Chusta […]

Czytaj więcej
Ogólne

Meble pokojowe do salonu – jakie warto uwzględnić i gdzie ich szukać? Podpowiadamy

Niedawno stałeś się posiadaczem nowej nieruchomości? Już nie możesz się doczekać, kiedy wprowadzisz się do wymarzonego mieszkania i planujesz remont? Pamiętaj, że bardzo ważny jest nie tylko dobór farb, paneli itp., ale również mebli. Wiele osób ma z nimi problem, szczególnie jeśli decyzja dotyczy wielofunkcyjnego salonu. Zastanawiasz się, jakie meble pokojowe są absolutnie niezbędne do […]

Czytaj więcej