Zastosowanie robotów w przemyśle motoryzacyjnym – najczęściej spotykane przykłady

Zastosowanie robotów w przemyśle motoryzacyjnym

Branża motoryzacyjna to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Pomimo wielu przeszkód związanych ze wzrostem cen surowców i brakiem w ich dostępności, fabryki przemysłowe wciąż znajdują alternatywne rozwiązania i sposoby zwiększające produktywność. Na przestrzeni lat, branża automotive zdążyła mocno się zautomatyzować. Stosowanie nowoczesnych technologii w procesie produkcji przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników oraz poprawy jakości.

Człowiek i robot jako dwa współpracujące ze sobą organy

Żaden robot czy sztuczna inteligencja nie jest w stanie zastąpić umysłu ludzkiego. Taka pomoc może natomiast przydać się w wielu czynnościach, przy których istnieje ryzyko potencjalnego niebezpieczeństwa bądź konieczne jest użycie nadmiernej precyzji. Roboty są zawsze projektowane w sposób ułatwiający pracę człowiekowi – nigdy na odwrót. Ich występowanie może zapobiegać poparzeniom, zatruciom oraz przede wszystkim konsekwencjom wynikającym z nieprawidłowej ergonomii pracy. Automaty produkcyjne wykorzystuje się na każdym etapie prac, począwszy od produkcji pojedynczych elementów, aż po ich montaż całościowy. Z ich pomocą możliwe jest dokładne i estetyczne wykonanie wszystkich czynności, co przekłada się na końcowy efekt wizualny.

Przykłady zastosowań robotów w motoryzacji

Przyglądając się bliżej procesowi produkcji chociażby samochodów osobowych zauważamy, że roboty w przemyśle motoryzacyjnym mogą występować na każdym jej etapie. Ich zastosowanie jest niezwykle potrzebne chociażby na odcinku montażowym linii produkcyjnej. Zadaniem automatów tam osadzonych jest wykonywanie powtarzalnych czynności, takich jak mocowanie części wyposażenia, klamek czy nawet cięższych i kłopotliwych elementów. Dzięki temu, pracownicy fabryk mogą skupić się na bardziej urozmaiconych i mniej obciążających zadaniach.

Roboty doskonale spisują się również w różnorakich pracach lakierniczych. Równomierne rozkładanie  warstw lakieru na karoserii zapobiegnie pojawianiu się odprysków i zaoszczędzi sporo zdrowia u pracowników. Automaty radzą sobie także w spawalnictwie, gdzie ich praca odznacza się szczególną precyzją, zarówno w spawaniu laserowym, jak i łukowym.

Zobacz również:  Jak stworzyć atmosferę świąt w swoim otoczeniu biznesowym?

Ważnym zadaniem robotów w przemyśle motoryzacyjnym jest kontrola jakości. Ma to na celu poprawę efektywności oraz przede wszystkim zmniejszenie liczby odrzuceń produktów przez kupujących.

Czy roboty w pełni zrewolucjonizują rynek?

Wiele osób martwi się, że wraz z postępem technologicznym dotyczącym wprowadzania robotów do przemysłu, ludzka część pracownicza całkowicie straci pracę. Na to pytanie należy odpowiedzieć krótko. Pierwszy robot do branży automotive trafił już w latach 60 ubiegłego wieku. Od tej pory ich liczba stale się powiększa, a na świecie nie słyszy się o nieustannej redukcji pracowników w fabrykach. Konieczne jest zrozumienie, że wszystkie systemy i roboty nie mają na celu zastąpienia człowieka, ale jego wspomaganie. Połączenie dwóch tak ważnych ogniw przyczyni się do niesamowitego rozwoju technologicznego i z pewnością uczyni świat lepszym miejscem.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ABS w samochodzie
Ogólne

Co to jest system ABS w samochodzie?

Obecnie kierowcy nie wyobrażają sobie jazdy bez systemu ABS, zwłaszcza w warunkach zimowych. Pochodzący z angielskiego Anti-Lock Breaking System jest elementem układu hamulcowego. Instalowany jest on już w każdym aucie, gdyż zapewnia, że zagrożenie wpadnięcia w nieokiełznany poślizg jest zminimalizowane. Na jakiej zasadzie operuje ten układ? Sprawdź, jak zbudowany jest ABS i dowiedz się więcej […]

Czytaj więcej
Jak skutecznie nauczyć dziecko ortografii
blog Ogólne

Jak skutecznie nauczyć dziecko ortografii? Cenne porady

Wielu rodziców pragnie wesprzeć swoje dziecko w nauce ortografii. Zdają sobie sprawę, że zarówno samo uczenie się poprawnego pisania, jak i pomoc w nim to trudne wyzwania. Niekiedy maluch może być już zniechęcony do nauki ortografii, co bywa kolejną przeszkodą. Jak skutecznie wesprzeć dziecko w tym zadaniu? Już teraz poznaj nasze cenne porady dedykowane temu […]

Czytaj więcej
Jak uzyskać receptę przez Internet?
Ogólne

Jak uzyskać receptę przez Internet?

Nie masz czasu stać w kolejce do lekarza tylko po to, aby wypisał Ci receptę? Już dziś możesz dostać receptę online! Jak uzyskać receptę przez Internet? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie. Co to jest recepta online? Jak uzyskać recepty online? Potrzebujesz wykupić lek, który jest dostępny na receptę i zależy Ci na […]

Czytaj więcej