W chłodnych miesiącach roku utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu staje się jednym z najważniejszych elementów naszego codziennego życia. Wiemy, że znaczący wpływ na komfort termiczny ma zastosowany system grzewczy. Dla większości osób priorytetami są: oszczędność, funkcjonalność oraz komfortowa eksploatacja tego systemu. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają optymalizację pracy instalacji służącej do rozprowadzania ciepła w budynku. Jednym z ciekawszych urządzeń, które może nam w tym pomóc, jest sterownik do pieca CO.
Spis treści
Sterownik do pieca centralnego ogrzewania – co to takiego?
Różnego typu sterowniki już od dawna znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwie domowym. Są to skuteczne rozwiązania technologiczne, które pozwalają na zarządzanie automatyką posiadanych urządzeń i instalacji. Wśród nich można wymienić specjalne sterowniki do kotłów co, wykorzystywane we wspomaganiu działania domowej instalacji centralnego ogrzewania. Regulator kotła CO pozwala na wygodne sterowanie ogrzewaniem, zapewniając precyzyjną kontrolę nad pracą urządzenia grzewczego. Obecność sterownika c.o. ma duże znaczenie dla wydajności i oszczędności pracy instalacji grzewczej, a także dla komfortu użytkowania urządzenia.
Jak działa sterownik centralnego ogrzewania?
Sterownik pieca co jest niewielkim urządzeniem, które najczęściej umieszcza się na kotle lub obok niego. Regulator działa na zasadzie monitorowania temperatury otoczenia i dostosowywania pracy kotła w celu utrzymania żądanej temperatury. Każdy sterownik CO wyposażony jest w czujniki kontrolujące temperaturę układu i w zależności od jej poziomu, powodujące określoną reakcję. Sposób działania sterowników c.o. może różnić się w zależności od wybranego modelu urządzenia. Podstawowym wariantem są regulatory zarządzające pracą pompy oraz wentylatora. Jeśli temperatura jest zbyt niska, wówczas sterownik włączy wentylator, który dostarczy do kotła więcej powietrza. Wpłynie to oczywiście na tempo spalania, co z kolei wpływa na temperaturę. W przypadku bardziej zaawansowanych konstrukcji, np. takich współpracujących z termostatami pokojowymi, sterownik pieca co zbiera informacje z termostatu zamontowanego w danym pomieszczeniu i na ich podstawie steruje wentylatorem oraz pompą. Następnie, gdy temperatura w układzie osiągnie określony pułap, urządzenie sterujące wyłącza wentylator.
Jakie są rodzaje sterowników centralnego ogrzewania?
Na rynku dostępne są różne rodzaje sterowników CO. W praktyce można je podzielić ze względu na dwie podstawowe kategorie: przewodowe i bezprzewodowe. Różnica między nimi tkwi oczywiście w obecności kabli. Regulatory przewodowe podłącza się bezpośrednio do sieci. W tym przypadku sterownik pieca instalowany jest zwykle bezpośrednio przy kotle, a czujnik znajduje się w innym pomieszczeniu. Obydwa elementy połączone są ze sobą odpowiednio poprowadzonym układem okablowania. Ponieważ ten wariant instalacji wiąże się z koniecznością montażu pod tynkiem, jest to rozwiązanie dedykowane dla osób, które jeszcze nie wykończyły mieszkania lub prowadzą prace budowlano-remontowe. O tym, jak podłączyć sterownik do pieca co, pisaliśmy już kiedyś na naszym blogu. Natomiast w każdej innej sytuacji dla lepszej wygody i komfortu warto zainwestować w bezprzewodowe sterowniki do pieców centralnego ogrzewania.
Wersja bezprzewodowa nie wymaga kucia w ścianach, a informacje pomiędzy poszczególnymi elementami układu przekazywane są dzięki komunikacji radiowej lub poprzez łączność Wi-Fi. Należy przy tym podkreślić, że oba typy akcesoriów odznaczają się taką samą skutecznością. Sterowniki do pieca c.o. można też dobierać pod kątem pełnionych funkcji. Jak już powiedzieliśmy, najbardziej podstawowe warianty zarządzają pompą obiegową CO oraz wentylatorem. Dostępne są także modele wieloczynnościowe, umożliwiające sterowanie ciepłą wodą, siłownikiem zaworu mieszającego oraz pompami dodatkowymi. Dużą popularnością cieszą się wspomniane już wersje współpracujące z regulatorami pokojowymi. Nowe, zaawansowane modele modą podtrzymywać stały poziom temperatury pod nieobecność domowników. Ten wariant pozwala na zdalne sterowanie domowym ogrzewaniem oraz kontrolę temperatury w domu. Monitorowanie możliwe jest dzięki dedykowanej aplikacji, którą można pobrać na tablet lub smartfon. W niektórych przypadkach warto więc zainwestować nieco więcej środków, aby cieszyć się maksymalną wygodą.