Jaka jest kolejność robót podczas budowy domu?

budowa domu

Budowa domu to złożone przedsięwzięcie, które – w zależności od wykorzystanej technologii – może zająć miesiące, a nawet lata. Odpowiednie zaplanowanie prac pozwala znacznie usprawnić cały proces, przyspieszyć wykonywanie poszczególnych etapów i maksymalnie wykorzystać sprzyjające warunki atmosferyczne. W jakiej kolejności przebiegają roboty, które kończą się osiągnięciem stanu surowego otwartego?

Przygotowanie i oznaczenie terenu

Zanim na teren budowy wjedzie ciężki sprzęt, należy zadbać o prace wstępne, czyli ogrodzenie działki oraz należyte oznaczenie placu budowy. Pomoże to uniknąć wypadków związanych z wejściem osób postronnych na działkę, co może skończyć się wypadkiem w wykopie lub innymi urazami. Jednocześnie następuje zdjęcie wierzchniej warstwy ziemi, która zostaje zgromadzona w jednym miejscu. Może być ona użyteczna podczas późniejszych etapów budowy lub w celu urządzenia ogrodu.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela dla gracza?

Przeprowadzenie wykopów

Podczas tego etapu na plac budowy wjeżdża ciężki sprzęt, który wykonuje wykopy dla fundamentów oraz ewentualnej piwnicy. Zakres prac jest uzależniony od projektu budynku – oczywiście im większa płyta fundamentowa, tym później potrzeba więcej czasu, aby beton uległ właściwemu związaniu. Trzeba też nadmienić, że wykonanie podpiwniczenia jest czasochłonne ze względu na fakt, iż część podziemna musi być gotowa, zanim będzie można przejść do sfinalizowania prac na poziomie gruntu.

Wylewanie fundamentów

O tym, że dobre fundamenty stanowią podstawę budynku, nie trzeba nikogo przekonywać. Aby zapewnić odpowiednią stabilność, należy zadbać o odpowiednią izolację i poziomowanie fundamentów, a także wykorzystać materiały wysokiej jakości – https://www.gorazdze.pl/pl/Cement. W przypadku wylewania fundamentów ważne jest, aby wykonać prace przed nadejściem mrozów. Co prawda na rynku są dostępne mieszanki, które można wylewać w zimie, jednakże w większości przypadków właściwe związanie betonu musi nastąpić przed chłodnymi miesiącami.

Zobacz również:  Tajemnice Przygotowania Stoisk Targowych

Podkład podłogi

Po wylaniu fundamentów następuje wykonanie betonowego podkładu podłogi. Zapewnia to ochronę przed wilgocią i chroni konstrukcję przed szkodliwymi czynnikami od strony gleby.

Budowa ścian

Mając przygotowane fundamenty, można przystąpić do wznoszenia ścian. Ze względu na różnorodne technologie wykorzystywane podczas budowy, możemy mieć do czynienia m.in. ze ścianami drewnianymi, murowanymi, wykonanymi z prefabrykatów. Jeżeli budynek będzie piętrowy, ściany piętra wykonywane są dopiero po ukończeniu następnego etapu.

Stropy

W przypadku murowanych domów jednorodzinnych zazwyczaj stosowane są żelbetowe stropy z prefabrykatów, które na czas budowy zostają podstemplowane. Alternatywą jest wykorzystanie stropu z użyciem monolitycznej płyty, co wymaga jednakże pełnego deskowania.

Schody i kominy

Budowa tych elementów – raz jeszcze – zależy od projektu budynku. Rozmiar przewodu kominowego zależy od planowanej instalacji grzewczej. W przypadku pompy ciepła i systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła projekt może nie zakładać komina, jednakże zwykle w domu będzie przynajmniej jeden takie przewód – zazwyczaj budowany z elementów prefabrykowanych. Wzniesienie betonowych schodów znacznie ułatwia prace na pierwszym piętrze, jednakże w przypadku domów, które mają otrzymać drewnianą klatkę schodową, konieczne jest wzniesienie schodów tymczasowych. Pozwala to na łatwą komunikację między kondygnacjami i nie naraża drewnianych elementów na uszkodzenia.

Dach

Ostatnim etapem prac do stanu surowego otwartego jest konstrukcja dachu. W przypadku wariantu stromego więźba jest zwykle wykonana z drewnianych belek, na której ułożone zostaje pokrycie docelowe lub prowizoryczne – aby zabezpieczyć dom przed opadami. Jeżeli projekt przewiduje dach płaski, koniecznie jest zabezpieczenie powierzchni przed pogodą i zapewnienie odwodnienia. W przeciwnym razie zbierającą się woda może uszkodzić konstrukcję dachu.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Jak radzić sobie w biurze w upały?

Lato potrafi być uciążliwe, zwłaszcza gdy wysokie temperatury przenikają do przestrzeni biurowej. Praca w upały może wpływać na naszą produktywność, samopoczucie i zdrowie. Jak więc skutecznie radzić sobie z gorącem w biurze? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą przetrwać upalne dni w miejscu pracy. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w biurze Klimatyzacja i wentylatory Najskuteczniejszym sposobem na […]

Czytaj więcej
Ogólne

Poczta z kwiatami – idealny sposób na prezent

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyrazić swoje uczucia lub podziękowania, gdy z różnych przyczyn nie możesz być na miejscu? Czas, odległość, a nawet nieoczekiwane okoliczności często utrudniają osobiste wręczanie prezentów. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi nowoczesne rozwiązanie – wysyłka kwiatów i prezentów przez internet. Korzystający z elegancji i prostoty, ten sposób pozwala na sprawienie radości […]

Czytaj więcej
Ogólne

Jak radzić sobie z wyzwaniami życia jako DDA? Gdynia

DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to osoby, które dorastały w rodzinach z problemem alkoholowym. Takie doświadczenia mogą znacząco wpłynąć na ich życie emocjonalne i społeczne, prowadząc do szeregu wyzwań. Niemniej jednak, istnieją skuteczne strategie, które mogą pomóc DDA radzić sobie z trudnościami i prowadzić zdrowe, satysfakcjonujące życie. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z wyzwaniami […]

Czytaj więcej