Ciekły azot ma wyjątkowe właściwości. Niegdyś wykorzystywany był jedynie w medycynie – obecnie jego potencjał dostrzega coraz więcej branż. Chcesz odkryć jego zalety w swoim biznesie? Zatem musisz pamiętać o tym, że substancja ta wymaga specjalnego traktowania w obszarze transportu i przechowywania. Służą do tego profesjonalne zbiorniki, czyli naczynia Dewara. Jednym z często wybieranych rozwiązań jest zakup dewara o pojemności 15 l. Gdzie taki pojemnik znajdzie zastosowanie? Czytaj dalej – wyjaśniamy.
Czym jest dewar?
Azot w skroplonej formie jest substancją nietoksyczną i niepalną. Należy jednak obchodzić się z nią ostrożnie. Wynika to z ekstremalnie niskiej temperatury, która wynosi -196℃. To oznacza, że bezpośredni kontakt z ciekłym azotem mógłby skończyć się dotkliwymi odmrożeniami. Właśnie dlatego musi być przechowywany w odpowiednich warunkach, które może zapewnić mu naczynie Dewara. To dość prosty zbiornik przypominający termos – zbudowany jest z dwóch ścianek oddzielonych od siebie próżnią techniczną. Ścianki zbiegają się ku górze i są zakończone szczelnym korkiem. Dzięki odpowiedniej izolacji przechowywany w pojemniku ciekły azot może zachować niską temperaturę, a tym samym – swoje wyjątkowe właściwości.
Jakie zastosowanie ma dewar o pojemności 15 l?
Ciekły azot wykorzystywany jest w wielu branżach. Znajduje zastosowanie w medycynie, kosmetologii, przemyśle, a nawet w gastronomii. Dziedziny te łączy jedno – każda z nich, chcąc czerpać z jego niesamowitych właściwości, musi użytkować naczynie Dewara. Pojemnik powinien być dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa, szczególnie w zakresie pojemności. Rozsądnym rozwiązaniem zarówno dla małych, jak i dużych firm jest dewar o pojemności 15 l. Naczynie, które wyróżnia się doskonałymi parametrami technicznymi, znajdziesz np. u jednego z czołowych dystrybutorów, czyli Cryogen – https://www.cryogenshop.pl/transportowe/naczynie-dewara-yds-15l. Ze względu na kompaktowe wymiary zajmuje niedużo miejsca, dzięki czemu mogą z niego korzystać nawet małe firmy. Dewar ma odpowiednie certyfikaty i atesty – możesz mieć więc pewność, że jest absolutnie bezpieczny w użytkowaniu.
O czym należy pamiętać podczas użytkowania dewara?
Dewar o pojemności 15 l – tak samo, jak inne naczynia do przechowywania i transportowania ciekłego azotu – musi być odpowiednio przygotowany do pracy. Zanim wypełnisz go po brzegi, umieść w środku niewielką ilość azotu w skroplonej formie i pozostaw go do całkowitego ostygnięcia. Po wykonaniu tej czynności możesz całkowicie napełnić zbiornik.
Nie lekceważ też kwestii bezpieczeństwa. Pamiętaj o konieczności przestrzegania przepisów BHP. Każda osoba pracująca z ciekłym azotem jest zobowiązana do noszenia fartucha, rękawic ochronnych i gogli, których celem jest zabezpieczenie wrażliwych tkanek.