Chociaż leasing konsumencki nie jest tak popularny, jak leasing dla firm, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Decydując się na taką formę finansowania, warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty, ale również sytuacje nieprzewidziane, np. szkodę całkowitą. Sprawdź, co wtedy dzieje się z umową leasingową.
Trudno jest przewidzieć niektóre zdarzenia losowe, ale warto je mieć na uwadze – aby móc poradzić sobie z ich ewentualnymi konsekwencjami. Tak jest w przypadku m.in. szkody całkowitej, która może dotknąć także pojazdy wzięte w leasing konsumencki.
Szkoda całkowita, czyli co?
Mianem szkody całkowitej określa się sytuację, w której koszty naprawy uszkodzonego pojazdu przekraczają 60-80% wartości samochodu. Nie zawsze jest to więc kompletne zniszczenie auta czy jego kradzież. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdzi, że naprawa pojazdu jest finansowo nieopłacalna, orzeknie szkodę całkowitą.
W przypadku samochodów wziętych w leasing konsumencki nawet nieco bardziej poważna stłuczka rzadko kiedy prowadzi do szkody całkowitej. Zwykle ma to miejsce wówczas, gdy dojdzie do kradzieży auta albo doszczętnego zniszczenia pojazdu, np. na skutek pożaru.
Leasing konsumencki a szkoda całkowita – jak wygląda rozliczenie?
Zgodnie z przepisami, szkoda całkowita powoduje wygaśnięcie umowy leasingowej. Nie oznacza to jednak, że leasingobiorca staje się wolny od miesięcznego zobowiązania. Wręcz przeciwnie, ma obowiązek uregulować pozostałe do spłaty raty.
Warto jednak pamiętać, że każdy samochód wzięty w leasing musi mieć wykupione nie tylko OC, ale również AC. W przypadku szkody całkowitej polisa autocasco okazuje się być zbawienna. Dlaczego? W razie wystąpienia zdarzenia, towarzystwo ubezpieczeniowe zobligowane jest do wypłaty odszkodowania w wysokości odpowiadającej wartości leasingowanego pojazdu. W zależności od zapisów w umowie ubezpieczeniowej, może to być wartość auta w dniu wykupywania polisy lub wartość szacowana na dzień wystąpienia szkody.
Co wypłata odszkodowania AC oznacza dla leasingobiorcy? Otrzymane świadczenie zostanie wliczone w poczet zobowiązania na rzecz firmy leasingowej. Jeśli powstanie:
- nadpłata – różnicę otrzyma leasingobiorca,
- niedopłata – leasingobiorca będzie musiał dopłacić brakującą kwotę.
Wybierz korzystny leasing i wykup ubezpieczenie GAP
O nieprzewidzianych zdarzeniach losowych warto pomyśleć jeszcze na etapie wyboru firmy leasingowej. Zapoznanie się z zasadami postępowania w przypadku szkody całkowitej pozwoli bowiem dobrze przygotować się na takie zajście. Z pomocą przychodzi m.in. ubezpieczenie GAP, które możesz wykupić w ramach Leasingu konsumenckiego KINTO ONE dostępnego w Toyota Leasing. To finansowanie, które charakteryzuje się niską miesięczną ratą, a dzięki opcji dodatkowego ubezpieczenia – nie wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów w razie szkody całkowitej.