Amplituner to urządzenie do wzmacniania dźwięku, które może być dwukanałowe lub wielokanałowe. Dziś częściej wybiera się te drugie, gdyż umożliwiają stworzenie rozbudowanego kina domowego. Są jednak osoby, dla których amplituner stereo będzie wystarczający. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat i wybrać model przedwzmacniacza, przekazującego dźwięk do głośników, który spełni wszystkie oczekiwania. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?
Dla kogo odpowiedni będzie amplituner stereo?
Dwukanałowy amplituner wbrew pozorom wybierany jest jeszcze przez wiele osób. Na pewno sprawdzi się dla melomanów, którzy cenią dźwięk stereo. Można go połączyć z subwooferem, by odczuwać także moc niskich tonów, co sprawdza się w przypadku muzyki, ale i oglądania filmów. Nie mamy tu jednak do czynienia z dźwiękiem otaczającym nas z każdej strony. Amplituner stereo na pewno gwarantuje najwyższą jakość dźwięku, a tę cenią audiofile. Jeśli dodatkowo chcesz podłączyć gramofon, to zwykle takie urządzenie gwarantuje taką opcję. Ważne by w amplitunerze dostępne były funkcje sieciowe. Dzięki temu będzie można odtwarzać muzykę ze smartfona, tabletu, a nawet chmury, bez konieczności łączenia kablem z jednostką centralną. Istotny parametr, na który warto zwrócić uwagę to moc znamionowa. Model dysponujący mocą 100 W wystarczy do nagłośnienia pomieszczenia o powierzchni 20-25 metrów kwadratowych, czyli dość dużego pokoju. Amplituner stereo najczęściej jest wyposażony w złącza cyfrowe i analogowe, a złącza HDMI w przypadku tego rodzaju sprzętu są rzadkością. Dobry amplituner stereo powinien umożliwiać odtwarzanie dźwięków wysokiej jakości w tzw. formatach bezstratnych, takich jak: FLAC, WAV, AIFF, czy DSD.
Amplitunery kina domowego – co warto o nich wiedzieć?
Jeśli chcesz stworzyć w swoim domu efekt jak w sali kinowej, to na pewno sprawdzi się amplituner kina domowego, a więc AV. Podobnie jak amplituner stereo powinien być wyposażony w funkcje sieciowe i umożliwiać przesyłanie dźwięku i obrazu pomiędzy urządzeniami. Nowoczesne amplitunery kina domowego dysponują procesorem odpowiedzianym za obróbkę dźwięku i obrazu z uwzględnieniem formatów dźwięku przestrzennego takich jak Dolby Atmos, DTS-X, a także głębi obrazu 4K, HDR. Najbardziej zaawansowane amplitunery są konstrukcjami nawet 13-kanałowymi. Jednak wysokiej jakości dźwięk można odbierać już dzięki tańszym wzmacniaczom 7-kanałowym czy 9-kanałowym. Na pewno bezprzewodowe przesyłanie dźwięku przy użyciu Bluetooth i W-Fi to niezbędnik w tego rodzaju urządzeniach. Dzięki temu można nagłośnić kilka stref w domu.