Po czym poznać, że przyszła pora na wymianę dysku w laptopie?

naprawa laptopa

Jednym z bardziej popularnych zabiegów „odmładzających” laptopa jest wymiana dysku. Kiedy warto ją przeprowadzić? Po czym poznać, że dysk nadaje się już do wymiany?

Starszy laptop wyposażony w dysk HDD

Zacznijmy od najstarszych modeli laptopów. Jeszcze kilka lat temu na rynku popularne były komputery wyposażone w magnetyczne dyski HDD, które do zapisu i odczytu danych używały talerza oraz głowic. Zaletą dysku HDD jest niższa cena przy tej samej pojemności danych, ale rozwiązanie ma też swoje wady. Przede wszystkim prędkość odczytu i zapisu danych jest kilkukrotnie niższa niż w przypadku współczesnych dysków SSD działających w oparciu o pamięć flash i półprzewodniki. Ma to ogromny wpływ na wydajną pracę aplikacji i systemu operacyjnego.

Jeśli używasz swojego komputera wyłącznie do podstawowych czynności, nie jesteś graczem lub programistą, warto rozważyć wymianę dysku HDD na nowoczesny model SSD. Twój komputer będzie uruchamiał się w kilka sekund, zwłaszcza jeśli oprócz wymiany dysku rozbudujesz pamięć RAM.

Zbyt mała pojemność obecnego dysku

Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na wymianę dysku w laptopie jest ograniczona pojemność. Wciąż brakuje Ci miejsca na zapis kolejnych plików, a nie możesz sobie pozwolić na skasowanie części danych? W takim przypadku możesz oczywiście skorzystać przechowywanie danych w chmurze lub na dysku zewnętrznym, ale najwygodniejszym rozwiązaniem jest po prostu wymiana dysku w twoim laptopie na model o większej pojemności.

Starszy dysk spowalnia wydajność komputera

Konieczność wymiany dysku w starszym laptopie nie dotyczy wyłącznie modeli wyposażonych w dyski HDD. Również dyski SSD ewoluują, a modele pracujące w oparciu przestarzałe interfejsy SATA lub AHCI znacząco ustępują współczesnym dyskom pod względem szybkości działania. Wymianę dysku rozważ, jeśli w twoim laptopie występują następujące objawy:

  • zawieszanie się systemu, 
  • problemy z uruchomieniem komputera, 
  • znaczący spadek wydajności urządzenia, 
  • problemy z zapisem i odczytem danych.
Zobacz również:  Optymalizacja procesów biznesowych dzięki skanowaniu dokumentów

Jeżeli aktualizacja systemu operacyjnego, usunięcie zbędnych aplikacji i tworzenie wolnej przestrzeni dyskowej nie pomogą, prawdopodobnie musisz wymienić dysk w swoim laptopie. Więcej na temat objawów nieprawidłowego działania dysku i zalet jego wymiany przeczytasz na stronie:

https://macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-dysku.

Trwałe uszkodzenie dysku

Najbardziej oczywistym powodem wymiany dysku jest jego uszkodzenie. Dyski SSD są stosunkowo mało awaryjne, ale do awarii może dojść na przykład na skutek jego zalania lub pracy w ekstremalnie wysokiej temperaturze. Naprawa tak skomplikowanego podzespołu jest trudna i nieopłacalna, dlatego musisz wybrać wymianę dysku. W Warszawie przeprowadzi ją dla ciebie MacForce – serwis sprzętu Apple.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

technologia

Co lepsze – skuter elektryczny czy spalinowy?

W obecnych czasach rośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami w transporcie miejskim. Skutery, cenione za efektywność i niskie koszty eksploatacji, są jednym z popularniejszych wyborów. Wśród nich pojawia się kluczowe pytanie: czy lepsze są skutery elektryczne czy spalinowe? Przeanalizujmy oba typy, by zdecydować, który może lepiej odpowiadać Twoim potrzebom. Skuter elektryczny – ekologia i niskie spalanie Motorower […]

Czytaj więcej
technologia

Repeater WiFi – najważniejsze informacje

Kiedy decydujemy się na podpisanie umowy z dostawcą Internetu, naturalnie oczekujemy, że zadeklarowana w umowie prędkość internetu będzie odpowiadała tej, którą rzeczywiście uzyskamy na naszych urządzeniach. Niestety, w praktyce często zdarza się, że rzeczywista szybkość połączenia internetowego oraz jego stabilność pozostawiają wiele do życzenia. Problemy takie jak słaby sygnał czy częste przerywanie połączenia są szczególnie […]

Czytaj więcej
technologia

Smartwatche męskie – dlaczego to dobry pomysł na prezent? Podpowiadamy, komu warto je podarować

Smartwatche zyskują na popularności i nie ma w tym nic dziwnego. Użytkownicy uwielbiają je nie tylko za ciekawy, nowoczesny design. Coraz więcej osób docenia je także za dodatkowe funkcje, których nie oferują klasyczne czasomierze. Nie da się ukryć, że miłośnicy praktycznych rozwiązań chętnie wręczają je w prezencie. Zbliża się ważna okazja dla Twojego męża lub […]

Czytaj więcej