Po czym poznać, że przyszła pora na wymianę dysku w laptopie?

naprawa laptopa

Jednym z bardziej popularnych zabiegów „odmładzających” laptopa jest wymiana dysku. Kiedy warto ją przeprowadzić? Po czym poznać, że dysk nadaje się już do wymiany?

Starszy laptop wyposażony w dysk HDD

Zacznijmy od najstarszych modeli laptopów. Jeszcze kilka lat temu na rynku popularne były komputery wyposażone w magnetyczne dyski HDD, które do zapisu i odczytu danych używały talerza oraz głowic. Zaletą dysku HDD jest niższa cena przy tej samej pojemności danych, ale rozwiązanie ma też swoje wady. Przede wszystkim prędkość odczytu i zapisu danych jest kilkukrotnie niższa niż w przypadku współczesnych dysków SSD działających w oparciu o pamięć flash i półprzewodniki. Ma to ogromny wpływ na wydajną pracę aplikacji i systemu operacyjnego.

Jeśli używasz swojego komputera wyłącznie do podstawowych czynności, nie jesteś graczem lub programistą, warto rozważyć wymianę dysku HDD na nowoczesny model SSD. Twój komputer będzie uruchamiał się w kilka sekund, zwłaszcza jeśli oprócz wymiany dysku rozbudujesz pamięć RAM.

Zbyt mała pojemność obecnego dysku

Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na wymianę dysku w laptopie jest ograniczona pojemność. Wciąż brakuje Ci miejsca na zapis kolejnych plików, a nie możesz sobie pozwolić na skasowanie części danych? W takim przypadku możesz oczywiście skorzystać przechowywanie danych w chmurze lub na dysku zewnętrznym, ale najwygodniejszym rozwiązaniem jest po prostu wymiana dysku w twoim laptopie na model o większej pojemności.

Starszy dysk spowalnia wydajność komputera

Konieczność wymiany dysku w starszym laptopie nie dotyczy wyłącznie modeli wyposażonych w dyski HDD. Również dyski SSD ewoluują, a modele pracujące w oparciu przestarzałe interfejsy SATA lub AHCI znacząco ustępują współczesnym dyskom pod względem szybkości działania. Wymianę dysku rozważ, jeśli w twoim laptopie występują następujące objawy:

  • zawieszanie się systemu, 
  • problemy z uruchomieniem komputera, 
  • znaczący spadek wydajności urządzenia, 
  • problemy z zapisem i odczytem danych.

Jeżeli aktualizacja systemu operacyjnego, usunięcie zbędnych aplikacji i tworzenie wolnej przestrzeni dyskowej nie pomogą, prawdopodobnie musisz wymienić dysk w swoim laptopie. Więcej na temat objawów nieprawidłowego działania dysku i zalet jego wymiany przeczytasz na stronie:

https://macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-dysku.

Trwałe uszkodzenie dysku

Najbardziej oczywistym powodem wymiany dysku jest jego uszkodzenie. Dyski SSD są stosunkowo mało awaryjne, ale do awarii może dojść na przykład na skutek jego zalania lub pracy w ekstremalnie wysokiej temperaturze. Naprawa tak skomplikowanego podzespołu jest trudna i nieopłacalna, dlatego musisz wybrać wymianę dysku. W Warszawie przeprowadzi ją dla ciebie MacForce – serwis sprzętu Apple.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak działa ekosystem produktów od Apple?
technologia

Jak działa ekosystem produktów od Apple?

Apple to popularna marka, znana z produkcji urządzeń elektronicznych wysokiej jakości. Smartfony, tablety i komputery przyozdobione jabłuszkiem można spotkać tak naprawdę wszędzie. Często poruszaną kwestią, która uznawana jest przez wyznawców marki za zdecydowaną zaletę, jest możliwość synchronizacji wszystkich urządzeń. Czym jest ekosystem produktów od Apple i czy faktycznie jest użyteczny? Ekosystem Apple – czym tak […]

Czytaj więcej
strona internetowa
technologia

Strona internetowa – początki w sieci

„A gdyby tak założyć stronę internetową?” – z pewnością nie raz przemknęło Ci przez myśl takie zdanie, gdy zastanawiałeś się nad sposobami rozwoju swojego biznesu. Wprawdzie Twoja firma działa w stu procentach stacjonarnie, gdyż świadczysz usługi fryzjerskie, jednak to nie oznacza, że za pomocą Internetu nie mógłbyś zdobyć nowych klientów. Właściwie jest to pewne, gdyż […]

Czytaj więcej
Własna strona internetowa
technologia

Własna strona internetowa – jak ją stworzyć?

Z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad tym, czy budowanie stron internetowych jest proste, czy czasochłonne. W dzisiejszych czasach zajmuje się tym naprawdę wiele osób, dlatego wydaje się, że każdy może się tego nauczyć i zrobić stronę internetową dla siebie. Oczywiście jest to możliwe, jednak nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Webdeveloperzy pracujący w […]

Czytaj więcej