Po czym poznać, że przyszła pora na wymianę dysku w laptopie?

naprawa laptopa

Jednym z bardziej popularnych zabiegów „odmładzających” laptopa jest wymiana dysku. Kiedy warto ją przeprowadzić? Po czym poznać, że dysk nadaje się już do wymiany?

Starszy laptop wyposażony w dysk HDD

Zacznijmy od najstarszych modeli laptopów. Jeszcze kilka lat temu na rynku popularne były komputery wyposażone w magnetyczne dyski HDD, które do zapisu i odczytu danych używały talerza oraz głowic. Zaletą dysku HDD jest niższa cena przy tej samej pojemności danych, ale rozwiązanie ma też swoje wady. Przede wszystkim prędkość odczytu i zapisu danych jest kilkukrotnie niższa niż w przypadku współczesnych dysków SSD działających w oparciu o pamięć flash i półprzewodniki. Ma to ogromny wpływ na wydajną pracę aplikacji i systemu operacyjnego.

Jeśli używasz swojego komputera wyłącznie do podstawowych czynności, nie jesteś graczem lub programistą, warto rozważyć wymianę dysku HDD na nowoczesny model SSD. Twój komputer będzie uruchamiał się w kilka sekund, zwłaszcza jeśli oprócz wymiany dysku rozbudujesz pamięć RAM.

Zbyt mała pojemność obecnego dysku

Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na wymianę dysku w laptopie jest ograniczona pojemność. Wciąż brakuje Ci miejsca na zapis kolejnych plików, a nie możesz sobie pozwolić na skasowanie części danych? W takim przypadku możesz oczywiście skorzystać przechowywanie danych w chmurze lub na dysku zewnętrznym, ale najwygodniejszym rozwiązaniem jest po prostu wymiana dysku w twoim laptopie na model o większej pojemności.

Starszy dysk spowalnia wydajność komputera

Konieczność wymiany dysku w starszym laptopie nie dotyczy wyłącznie modeli wyposażonych w dyski HDD. Również dyski SSD ewoluują, a modele pracujące w oparciu przestarzałe interfejsy SATA lub AHCI znacząco ustępują współczesnym dyskom pod względem szybkości działania. Wymianę dysku rozważ, jeśli w twoim laptopie występują następujące objawy:

  • zawieszanie się systemu, 
  • problemy z uruchomieniem komputera, 
  • znaczący spadek wydajności urządzenia, 
  • problemy z zapisem i odczytem danych.
Zobacz również:  Nowinki ze świata technologicznego i wiele więcej, czyli blog TechPolska!

Jeżeli aktualizacja systemu operacyjnego, usunięcie zbędnych aplikacji i tworzenie wolnej przestrzeni dyskowej nie pomogą, prawdopodobnie musisz wymienić dysk w swoim laptopie. Więcej na temat objawów nieprawidłowego działania dysku i zalet jego wymiany przeczytasz na stronie:

https://macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-dysku.

Trwałe uszkodzenie dysku

Najbardziej oczywistym powodem wymiany dysku jest jego uszkodzenie. Dyski SSD są stosunkowo mało awaryjne, ale do awarii może dojść na przykład na skutek jego zalania lub pracy w ekstremalnie wysokiej temperaturze. Naprawa tak skomplikowanego podzespołu jest trudna i nieopłacalna, dlatego musisz wybrać wymianę dysku. W Warszawie przeprowadzi ją dla ciebie MacForce – serwis sprzętu Apple.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

technologia

Światłowód w Białymstoku: Nowoczesna Technologia dla Szybkiego Internetu

Białystok, jako jedno z największych miast w Polsce, nieustannie rozwija swoją infrastrukturę, aby sprostać rosnącym potrzebom mieszkańców i przedsiębiorstw. Jednym z kluczowych elementów tego rozwoju jest wprowadzenie technologii światłowodowej, która ma rewolucyjny wpływ na dostęp do szybkiego internetu i komunikację. W tym artykule przyjrzymy się, jak światłowód zmienia Białystok i jakie korzyści przynosi mieszkańcom tego […]

Czytaj więcej
technologia

Co warto wiedzieć przed zakupem iPhona?

Po wielu rozważaniach w końcu zdecydowałeś się na zakup telefonu marki Apple? Doskonała decyzja! iPhone to doskonałe urządzenie, które posłuży Ci przez długi czas. Co jednak warto wiedzieć przed jego zakupem? Na co warto zwrócić uwagę? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Zapraszamy do lektury! Konto Apple ID Kupno pierwszego iPhona jest z pewnością czymś […]

Czytaj więcej
technologia

Silniki Kubota – jak wybierać najlepsze części zamienne? Podpowiadamy

Niezależnie od tego, jak duże gospodarstwo posiadasz, z pewnością wykorzystujesz do jego opracowania ciągnik. Jeżeli cenisz sobie zwrotność, wygodę obsługi i wysoką jakość, w Twoim wyposażeniu na pewno znalazł się model marki Kubota. Jedną z najważniejszych jego części jest silnik. Zdarza się jednak, że któryś z jego komponentów przestaje działać – wówczas należy go bezwzględnie […]

Czytaj więcej