Po czym poznać, że przyszła pora na wymianę dysku w laptopie?

naprawa laptopa

Jednym z bardziej popularnych zabiegów „odmładzających” laptopa jest wymiana dysku. Kiedy warto ją przeprowadzić? Po czym poznać, że dysk nadaje się już do wymiany?

Starszy laptop wyposażony w dysk HDD

Zacznijmy od najstarszych modeli laptopów. Jeszcze kilka lat temu na rynku popularne były komputery wyposażone w magnetyczne dyski HDD, które do zapisu i odczytu danych używały talerza oraz głowic. Zaletą dysku HDD jest niższa cena przy tej samej pojemności danych, ale rozwiązanie ma też swoje wady. Przede wszystkim prędkość odczytu i zapisu danych jest kilkukrotnie niższa niż w przypadku współczesnych dysków SSD działających w oparciu o pamięć flash i półprzewodniki. Ma to ogromny wpływ na wydajną pracę aplikacji i systemu operacyjnego.

Jeśli używasz swojego komputera wyłącznie do podstawowych czynności, nie jesteś graczem lub programistą, warto rozważyć wymianę dysku HDD na nowoczesny model SSD. Twój komputer będzie uruchamiał się w kilka sekund, zwłaszcza jeśli oprócz wymiany dysku rozbudujesz pamięć RAM.

Zbyt mała pojemność obecnego dysku

Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na wymianę dysku w laptopie jest ograniczona pojemność. Wciąż brakuje Ci miejsca na zapis kolejnych plików, a nie możesz sobie pozwolić na skasowanie części danych? W takim przypadku możesz oczywiście skorzystać przechowywanie danych w chmurze lub na dysku zewnętrznym, ale najwygodniejszym rozwiązaniem jest po prostu wymiana dysku w twoim laptopie na model o większej pojemności.

Starszy dysk spowalnia wydajność komputera

Konieczność wymiany dysku w starszym laptopie nie dotyczy wyłącznie modeli wyposażonych w dyski HDD. Również dyski SSD ewoluują, a modele pracujące w oparciu przestarzałe interfejsy SATA lub AHCI znacząco ustępują współczesnym dyskom pod względem szybkości działania. Wymianę dysku rozważ, jeśli w twoim laptopie występują następujące objawy:

  • zawieszanie się systemu, 
  • problemy z uruchomieniem komputera, 
  • znaczący spadek wydajności urządzenia, 
  • problemy z zapisem i odczytem danych.

Jeżeli aktualizacja systemu operacyjnego, usunięcie zbędnych aplikacji i tworzenie wolnej przestrzeni dyskowej nie pomogą, prawdopodobnie musisz wymienić dysk w swoim laptopie. Więcej na temat objawów nieprawidłowego działania dysku i zalet jego wymiany przeczytasz na stronie:

https://macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-dysku.

Trwałe uszkodzenie dysku

Najbardziej oczywistym powodem wymiany dysku jest jego uszkodzenie. Dyski SSD są stosunkowo mało awaryjne, ale do awarii może dojść na przykład na skutek jego zalania lub pracy w ekstremalnie wysokiej temperaturze. Naprawa tak skomplikowanego podzespołu jest trudna i nieopłacalna, dlatego musisz wybrać wymianę dysku. W Warszawie przeprowadzi ją dla ciebie MacForce – serwis sprzętu Apple.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nieprawidłowe uprawnienia w katalogach Windows Search
technologia

Nieprawidłowe uprawnienia w katalogach Windows Search w systemie Windows 11

W tym artykule porozmawiamy o niektórych rozwiązaniach, aby naprawić problem „Nieprawidłowe uprawnienia w katalogach Windows Search” w systemie Windows 11. Ten komunikat o błędzie pojawia się z powodu problemów z uprawnieniami do wyszukiwania w systemie Windows. Według dotkniętych użytkowników, wiele z ich nowo zainstalowanych programów nie pojawia się w wynikach wyszukiwania systemu Windows. Aby naprawić […]

Czytaj więcej
technologia

Czym jest kodek wideo AV1 i do czego służy?

Kodeki odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu treści w Internecie. W końcu to dzięki tym kodekom terabajty materiału RAW wychodzącego z aparatu mogą być skompresowane do gigabajtów – umożliwiając nam oglądanie w Internecie materiału w wysokiej rozdzielczości. Aby uczynić tę kompresję bardziej wydajną, nowe kodeki wciąż wchodzą na rynek, a AV1 jest doskonałym przykładem ciągle zmieniającego […]

Czytaj więcej
Ładowarka sieciowa
technologia

Jaką moc powinna mieć ładowarka sieciowa do smartfona?

Nowoczesne smartfony oferują wiele możliwości, w tym między innymi korzystanie z aplikacji mobilnych czy korzystanie z urządzenia w formie routera, a nawet przenośnej ładowarki. To sprawia, że smartfony same dość często muszą korzystać z odpowiednio dobranej ładowarki sieciowej. Na co zwrócić uwagę przy jej doborze i czy moc tego urządzenia ma duże znaczenie? Dlaczego dobór […]

Czytaj więcej