Falowniki do paneli słonecznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Falowniki do paneli słonecznych

Falowniki paneli słonecznych są kluczową, ale często pomijaną częścią kompleksowego systemu fotowoltaicznego. Ważne jest, aby wiedzieć o różnych opcjach dostępnych podczas zakupów dla falowników paneli słonecznych i który z nich jest odpowiedni dla Twojej unikalnej sytuacji i budżetu. Inwerter jest urządzeniem elektronicznym, które konwertuje DC (prąd stały) wyjście z paneli słonecznych do standardowego AC (prąd zmienny) energii elektrycznej, tak że może być stosowany w domu lub firmie. Istnieje wiele różnych rodzajów falowników paneli słonecznych na rynku, każdy z nich ma swoje zalety i wady. W tym wpisie na blogu przeprowadzimy Cię przez to, co musisz wiedzieć o różnych typach inwerterów paneli słonecznych, jak działają i ich różne zalety i wady.

Co to jest inwerter?

Falownik jest urządzeniem elektronicznym, które konwertuje wyjście DC z paneli słonecznych na standardową energię elektryczną AC, aby można ją było wykorzystać w domu lub firmie. Ponieważ panele wytwarzają prąd stały, energia musi być przekształcona na prąd zmienny, aby mogła przepływać przez sieć. AC jest tym, co wychodzi ze ściany, gdy podłączasz urządzenia takie jak światła, komputery i lodówki. Inwerter może być podłączony do paneli słonecznych lub akumulatora. Zadaniem akumulatora jest przechowywanie nadmiaru energii elektrycznej wytwarzanej przez panele, a następnie zasilanie gospodarstwa domowego, gdy nie ma wystarczającej ilości słońca. Falownik pełni rolę pośrednika, umożliwiając akumulatorowi połączenie z panelami słonecznymi.

Rodzaje inwerterów paneli słonecznych

Falowniki  paneli słonecznych można podzielić na sześć różnych typów w oparciu o topologię i charakterystykę wejścia/wyjścia. Są to:

  • Inwertery AC – falowniki AC generują prąd zmienny z prądu stałego z paneli słonecznych. Są najczęściej spotykanym typem falownika w systemach fotowoltaicznych, a około 75% paneli na rynku to AC. Panele AC są stosunkowo drogie, ale są łatwe w instalacji i utrzymaniu. Są lekkie i odporne na warunki atmosferyczne, idealnie nadają się do instalacji na dachu.
  • Inwertery DC – falowniki DC generują prąd stały, który nadaje się do zasilania sieci. Są one stosowane głównie w obszarach, gdzie sieć elektryczna jest prądu stałego (DC). Może to obejmować odległe obszary, gdzie energia jest wytwarzana w centralnej elektrowni i przesyłana na duże odległości za pomocą linii przesyłowych wysokiego napięcia prądu stałego.

Używanie paneli słonecznych z inwerterami

Systemy słoneczne od https://e-energia.pl/ wyposażone w inwerter mają przewagę nad tymi, które nie posiadają, ponieważ mogą one przechowywać energię produkowaną przez panele, gdy nie ma wystarczającej ilości słońca. W przypadku systemu sieciowego, energia elektryczna z paneli może trafić do sieci, a następnie wrócić do niej w razie potrzeby.

W przypadku systemu bateryjnego zawsze można korzystać z energii, choć może być ona niższej jakości. System solarny może dostarczać energię elektryczną 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie jest to możliwe w przypadku energii wiatrowej lub wodnej, które są źródłami nieciągłymi. Ponieważ koszt energii słonecznej wciąż spada, coraz więcej osób inwestuje w tę technologię zapoznając się wcześniej z zasadą działania, finansowania oraz analizując ranking falowników. Falowniki  są ważną częścią każdego systemu energii słonecznej, konwertując prąd stały z paneli słonecznych na prąd zmienny, który może być używany w domach i firmach.

Zalety używania paneli słonecznych z inwerterami

Przechowywanie energii – W systemie sieciowym zaletą jest możliwość przechowywania energii wytworzonej w ciągu dnia i wykorzystania jej w nocy.

  • Energia słoneczna – Główną zaletą energii słonecznej jest to, że jest to odnawialne źródło energii, które nie emituje CO2 ani innych gazów cieplarnianych, tak jak robią to elektrownie spalające paliwa kopalne.
  • Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną, gdy świeci słońce, niezależnie od tego, czy ludzie w sieci potrzebują jej, czy nie.
  • Nadwyżka energii jest wprowadzana z powrotem do sieci i dystrybuowana do innych klientów. Klienci ci uiszczają opłatę za tę usługę, która nazywa się net metering.
  • Systemy solarne są bardzo bezpieczne i niezawodne, nie posiadają prawie żadnych ruchomych części.

To kończy nasz kompleksowy przewodnik po inwerterach paneli słonecznych. Teraz wiesz już wszystko o różnych typach inwerterów paneli słonecznych i o tym jak działają. Możesz podjąć świadomą decyzję o tym, który z nich jest najlepszy dla Twojej sytuacji. Z lepszym zrozumieniem, jak falowniki działają, można dokonać świadomego wyboru podczas zakupów dla falowników paneli słonecznych.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Mieszkania w Czasach PRL: Wgląd w Życie Codzienne i Architekturę

W epoce Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, która rozciągała się od 1947 do 1989 roku, architektura i mieszkalnictwo odgrywały kluczową rolę w kształtowaniu życia codziennego milionów Polaków. W tym czasie, kraj, odbudowujący się po zniszczeniach II wojny światowej, poszukiwał nowych rozwiązań w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego, które byłyby nie tylko efektywne, ale także dostosowane do ideologicznych i ekonomicznych […]

Czytaj więcej
blog

Zalety i korzyści z korzystania z e-papierosów jednorazowych

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój technologii, które zmieniają nasze życie na wielu płaszczyznach. Wśród tych nowości znalazły się również e-papierosy jednorazowe, które zyskują coraz większą popularność wśród osób poszukujących alternatywnych sposobów na palenie tytoniu. Choć tradycyjne papierosy są powszechnie znane i stosowane od dziesięcioleci, e-papierosy jednorazowe stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla palaczy. […]

Czytaj więcej
Ogólne

Rynek pierwotny vs wtórny: Co wybrać przy zakupie mieszkania w Warszawie?

Zrozumieć rynek nieruchomości Zakup mieszkania w Warszawie to decyzja, która wiąże się z wieloma dylematami. Jednym z podstawowych jest wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które powinny być starannie przeanalizowane w kontekście własnych potrzeb i oczekiwań. Rynek pierwotny: Nowość i możliwości Mieszkania z rynku pierwotnego przyciągają możliwością […]

Czytaj więcej