Jakość sygnału TV satelitarnej bezpośrednio zależy od tego, jak zainstalowano talerz do jej odbioru. Na pozór wydaje się to być łatwe. W praktyce – łatwo o błąd, który skutkuje irytującymi problemami technicznymi. Oto potencjalne błędy, które warto wyeliminować. Montaż anteny satelitarnej to zadanie precyzyjne, które wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale i wiedzy technicznej. Często bywa tak, że właściciele danej nieruchomości samodzielnie starają się skonfigurować cały system, choć lepszą opcją jest oddanie tego procesu w ręce wyspecjalizowanych montażystów. Jakie są ich porady?
Spis treści
Wybierz optymalną lokalizację
Częsty błąd to montaż anteny w miejscu z przeszkodami. Oczywiście nie są to specjalnie ustawione elementy, ale po prostu zabudowa terenu – np. drzewa, budynki. Niezależnie od ich pochodzenia, są w stanie blokować sygnał satelitarny. Stąd tak ważne jest, by telewizja satelitarna trafiała do domu z lokalizacji z – w miarę przejrzystym – widokiem na południowe niebo. W ten sposób antena będzie miała niezakłócony dostęp do sygnału z satelity. Oczywiście ta porada dotyczy tylko Polski – w innej lokalizacji może być potrzebne inne ustawienie.
Obierz dobry kąt nachylenia
Brzmi to nieco tajemniczo, ale całość można sprowadzić do jednej rady: niewłaściwe ustawienie kąta nachylenia może skutkować słabym sygnałem. Specjaliści w takich sytuacjach używają miernika kąta lub aplikacji na smartfonie do precyzyjnego ustawienia talerza i właściwego nachylenia anteny zgodnie z zaleceniami dla konkretnej lokalizacji.
Zobacz: Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych (SEO)?
Zwróć uwagę na strony świata
Dokładne ustalenie azymutu odgrywa spore znaczenie. Błędne wyznaczenie kierunku względem północy geograficznej to prosta droga do tego, by prowadzić do błędnego skierowania anteny. I tu znów pojawia się kwestia użycia odpowiednich narzędzi. Wystarczy kompas lub aplikacja na smartfonie, aby dokładnie ustalić kierunek, w którym należy skierować antenę.
Ustaw polaryzację konwertera
Tu niezbędna jest wiedza techniczna. Nieprawidłowo wskazana polaryzacja LNB może całkowicie blokować odbiór sygnału, co skutkuje brakiem odbioru kanałów. Klucz do rozwiązania problemu leży zwykle w instrukcji od operatora satelitarnego; na jej podstawie należy ustawić dokładnie polaryzację LNB, która jest kluczowa dla odbioru odpowiednich transponderów satelitarnych.
Zabezpiecz antenę
Problem prozaiczny, ale jakże częsty! Złe zabezpieczenie elementów anteny i połączeń może prowadzić do ich uszkodzenia przez np. wichurę. A wystarczy po montażu sprawdzić, czy śruby są odpowiednio dokręcone, a połączenia kablowe izolowane przed wilgocią.
To powinno wystarczyć do tego, by mieć bezproblemowy odbiór telewizji satelitarnej.