Branża motoryzacyjna to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Pomimo wielu przeszkód związanych ze wzrostem cen surowców i brakiem w ich dostępności, fabryki przemysłowe wciąż znajdują alternatywne rozwiązania i sposoby zwiększające produktywność. Na przestrzeni lat, branża automotive zdążyła mocno się zautomatyzować. Stosowanie nowoczesnych technologii w procesie produkcji przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników oraz poprawy jakości.
Człowiek i robot jako dwa współpracujące ze sobą organy
Żaden robot czy sztuczna inteligencja nie jest w stanie zastąpić umysłu ludzkiego. Taka pomoc może natomiast przydać się w wielu czynnościach, przy których istnieje ryzyko potencjalnego niebezpieczeństwa bądź konieczne jest użycie nadmiernej precyzji. Roboty są zawsze projektowane w sposób ułatwiający pracę człowiekowi – nigdy na odwrót. Ich występowanie może zapobiegać poparzeniom, zatruciom oraz przede wszystkim konsekwencjom wynikającym z nieprawidłowej ergonomii pracy. Automaty produkcyjne wykorzystuje się na każdym etapie prac, począwszy od produkcji pojedynczych elementów, aż po ich montaż całościowy. Z ich pomocą możliwe jest dokładne i estetyczne wykonanie wszystkich czynności, co przekłada się na końcowy efekt wizualny.
Przykłady zastosowań robotów w motoryzacji
Przyglądając się bliżej procesowi produkcji chociażby samochodów osobowych zauważamy, że roboty w przemyśle motoryzacyjnym mogą występować na każdym jej etapie. Ich zastosowanie jest niezwykle potrzebne chociażby na odcinku montażowym linii produkcyjnej. Zadaniem automatów tam osadzonych jest wykonywanie powtarzalnych czynności, takich jak mocowanie części wyposażenia, klamek czy nawet cięższych i kłopotliwych elementów. Dzięki temu, pracownicy fabryk mogą skupić się na bardziej urozmaiconych i mniej obciążających zadaniach.
Roboty doskonale spisują się również w różnorakich pracach lakierniczych. Równomierne rozkładanie warstw lakieru na karoserii zapobiegnie pojawianiu się odprysków i zaoszczędzi sporo zdrowia u pracowników. Automaty radzą sobie także w spawalnictwie, gdzie ich praca odznacza się szczególną precyzją, zarówno w spawaniu laserowym, jak i łukowym.
Ważnym zadaniem robotów w przemyśle motoryzacyjnym jest kontrola jakości. Ma to na celu poprawę efektywności oraz przede wszystkim zmniejszenie liczby odrzuceń produktów przez kupujących.
Czy roboty w pełni zrewolucjonizują rynek?
Wiele osób martwi się, że wraz z postępem technologicznym dotyczącym wprowadzania robotów do przemysłu, ludzka część pracownicza całkowicie straci pracę. Na to pytanie należy odpowiedzieć krótko. Pierwszy robot do branży automotive trafił już w latach 60 ubiegłego wieku. Od tej pory ich liczba stale się powiększa, a na świecie nie słyszy się o nieustannej redukcji pracowników w fabrykach. Konieczne jest zrozumienie, że wszystkie systemy i roboty nie mają na celu zastąpienia człowieka, ale jego wspomaganie. Połączenie dwóch tak ważnych ogniw przyczyni się do niesamowitego rozwoju technologicznego i z pewnością uczyni świat lepszym miejscem.