Choroby cywilizacyjne – czym są?

Kacper

Wszędzie o nich słychać – choroby cywilizacyjne zbierają coraz większe żniwo w krajach wysokorozwiniętych – czy jednak wiemy dokładnie, o jakie choroby chodzi? Wbrew pozorom nie chodzi tylko cukrzycę i otyłość – choroby cywilizacyjne to także inne i groźne schorzenia, które przyczyniają się do przedwczesnej śmierci. 

Czym są choroby cywilizacyjne?

Pojęcie to dotyczy schorzeń, które związane są bezpośrednio z ogólnie pojętym rozwojem. Dlatego też zapadają na nie mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych i szybko rozwijających się. Jest to bezpośrednio związane z naszym stylem życia, który wraz z rozwojem ewoluował, a nam niekoniecznie wyszło to na dobre. Chodzi przede wszystkim o znacznie łatwiejszy dostęp do przetworzonej żywności, brak ruchu oraz stres i pośpiech, które towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Do tego dochodzi lenistwo i wygodnictwo, np. w kwestii samodzielnego przygotowywania posiłków i spędzania czasu aktywnie – gotowe posiłki są na wyciągnięcie ręki, więc po co tracić czas na gotowanie? Ponadto codzienne przemierzanie niedużych odległości prywatnym samochodem zamiast pieszo lub rowerem jest dużo wygodniejsze i sprawia wrażenie, że na miejsce dotrzemy szybciej, co czasami wcale nie jest zgodne z prawdą. Jeśli dołączymy do tego używki, palenie papierosów i zanieczyszczenie środowiska, to mamy idealne warunki, aby dać zielone światło chorobom cywilizacyjnym. 

Choroby cywilizacyjne związane z układem sercowo-naczyniowym

Do chorób tych zaliczamy przede wszystkim miażdżycę czy nadciśnienie tętnicze, które prowadzą do zawałów oraz udarów. Są one bezpośrednio związane z naszym stylem życia, czyli dietą oraz brakiem aktywności fizycznej. Zbierają one największe żniwo wśród ludzi w każdym wieku, są też chorobami bardzo podstępnymi, ponieważ bardzo często w początkowych fazach przebiegają bezobjawowo, a nawet jeśli pojawiają się pewne dolegliwości, to bierzemy je za zmęczenie czy wynik nie za dobrej kondycji fizycznej. 

Zobacz również:  Obrus z gipiurą – dlaczego warto go wybrać? Podpowiadamy, jak dopasować odpowiedni

Otyłość oraz cukrzyca 

Jeśli nie jesteśmy aktywni fizycznie, to bardzo łatwo przytyć, dlatego nadwaga oraz otyłość stały się chorobami cywilizacyjnymi – problem ten dotyczy coraz większej liczby ludzi, w tym także dzieci. Niestety to otyłość przyczynia się także do rozwoju innej choroby cywilizacyjnej, jaką jest cukrzyca. To także podstępna choroba, która może latami rozwijać się bezobjawowo i jest przyczyną licznych powikłań, które mogą prowadzić do śmierci. Zobacz więcej na: https://mjrmedical.com/.

Choroby nowotworowe oraz alergie 

Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy również nowotwory, które wraz z powszechnym rozwojem zbierają coraz większe żniwo, mimo że poprawiała się w tej kwestii diagnostyka oraz sposoby leczenia. Oprócz przyczyn genetycznych na ich rozwój wpływają także czynniki środowiskowe oraz nasz styl życia, w tym otyłość, stres oraz używki, w tym alkohol i papierosy, do których dostęp jest praktycznie nieograniczony. Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy także coraz powszechniejsze alergie, do których przyczynia się m.in. zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *