Z pewnością każda przyszła mama marzy o tym, by dziecko, które nosi pod sercem, było zdrowe. Osiągnięcia współczesnej medycyny umożliwiają oszacowanie ryzyka związanego z wadami rozwojowymi płodu, kiedy jeszcze ten znajduje się w łonie matki. Badania prenatalne – bo to o nich mowa – jeszcze do niedawna należały do rzadkości, dziś jednak rekomenduje się ich wykonywanie u każdej ciężarnej.
Dlaczego warto zdecydować się na badania prenatalne?
Każda ciężarna powinna zdawać sobie sprawę z tego, że oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia wad wrodzonych u płodu jest bardzo ważne. Niektóre schorzenia da się bowiem skutecznie leczyć jeszcze w trakcie ciąży, kiedy maluch znajduje się w macicy. Uzyskane dzięki badaniom prenatalnym informacje pozwalają przygotować się do narodzin malucha, a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, zawczasu opracować plan leczenia.
Warto mieć świadomość tego, że badania prenatalne dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze stosowane są jedynie w przypadku, kiedy u płodu zachodzi bardzo duże ryzyko występowania różnego rodzaju wad wrodzonych. Wszystko dlatego, że inwazyjne badania prenatalne wiążą się z bardzo niewielkim ryzykiem utraty ciąży. Dlatego też wykonuje się je w ostateczności.
Kiedy wykonuje się badania prenatalne?
Lekarze specjaliści zalecają, aby pierwsze badania prenatalne były wykonywane już w pierwszym trymestrze ciąży pomiędzy 10. a 14. tygodniem. Oznacza to, że większość przyszłych mam na badania prenatalne powinna zapisać się już w momencie potwierdzenia stanu błogosławionego.
Bardzo istotne są również drugie badania prenatalne, które zazwyczaj wykonuje się około 20 tygodnia ciąży, stąd też ich potoczna nazwa – USG połówkowe.
Ostatnimi czasy zaleca się również, by badania prenatalne wykonać w 30. tygodniu ciąży w przypadku ciąży fizjologicznej. Niemniej jednak, badania trzeciego trymestru wciąż należą do mało popularnych i nie wszyscy lekarze ginekolodzy je zalecają.
Wskazania do badań prenatalnych
W obecnych czasach uznaje się, że nieinwazyjne badania prenatalne powinna przeprowadzić każda przyszła mama. W niektórych sytuacjach jednak ich wykonanie jest bardzo istotne i wręcz wskazane.
Na badania prenatalne powinna zdecydować się każda ciężarna, u której wyniki badania USG bądź też innych przeprowadzonych badań mogą wskazywać na pewne nieprawidłowości. Jeśli w rodzinie ciężarnej występowały w przeszłości choroby genetyczne, przyszła mama również powinna zdecydować się na przeprowadzenie badań prenatalnych. Bezwzględnie wykonuje się je także u kobiet, które zaszły w ciążę po 35. roku życia, a także urodziły już dziecko obciążone wadą rozwojową bądź też genetyczną.
Przeprowadzenie badań prenatalnych bezwzględnie zaleca się także w przypadku, kiedy jedno z rodziców dotknięte jest aberracją chromosomową.
Podsumowując, badania prenatalne nieinwazyjne to całkowicie bezpieczna metoda badania zdrowia dziecka jeszcze w łonie matki. Przyszłe mamy muszą wiedzieć o tym, że z reguły badania prenatalne są płatne, chociaż przy spełnieniu pewnych warunków niektóre ciężarne mogą liczyć na ich refundację.
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zobacz więcej tutaj: http://mediprint.pl/