Jak dbać o pościel?

Regularna zmiana bielizny pościelowej to nie tylko kwestia estetyki. Skurzona i brudna pościel może być źródłem problemów zdrowotnych. Kołdry i poduszki to idealne środowisko dla roztoczy, bakterii i grzybów. Dzięki systematycznemu praniu kołdry oraz poduszek, a także zmianie pościeli można się ich szybko pozbyć albo w ogóle uniknąć tego, że się pojawią. Poniżej dowiesz się, jak dbać o pościel w domu, by cieszyć się zdrowym i regenerującym organizm snem.

Wietrzenie pościeli – hit, czy kit?

Wietrzenie pościeli to obok prania jeden ze sposobów na to, by pozbyć się mikroorganizmów, które w niej bytują. Dzięki temu nie trzeba jej tak często prać, co może być uciążliwe z uwagi na problem z suszeniem.

Pościel można rozwiesić na balkonie lub rozłożyć na otwartym oknie o każdej porze roku. Zimą, gdy powietrze jest mroźne, wietrzenie przynosi jeszcze lepsze efekty niż w okresie letnim. Trzeba jedynie zwracać uwagę na jakość powietrza. W sezonie grzewczym musisz uważać na szkodliwy dla zdrowia smog. Najlepszą pogodą na przewietrzenie kołdry i poduszki jest wietrzny i niekoniecznie ciepły dzień.

Jak często pościel?

Poszewki na kołdry i poduszki najlepiej zmieniać raz w tygodniu. To może być świetna okazja do zmiany wystroju w sypialni. Wystarczy wkomponować kolorystycznie pościel do zasłon i dodatków, by odmienić nieco wnętrze. W sklepach online znajdziesz tanią pościel, którą dopasujesz do wnętrza, pory roku, a nawet własnego nastroju! Zdecydowanie najlepszym wyborem jest pościel z bawełny lub satynowej bawełny zapinana na zamek. To nie tylko najwygodniejsze, ale jednocześnie najtrwalsze rozwiązanie.

Podczas prania stosuj się do wskazówek producenta. Z uwagi na to, że większość pościeli można prać w temperaturze do 40 stopni, wybierz dłuższy program. Jeśli twoja pralka ma specjalny program do prania pościeli lub program antyalergiczny, skorzystaj z nich.

Zobacz również:  Praktyczne haczyki na ubrania dla dzieci: Rozwiązania, które sprawdzą się w każdym pokoju dziecięcym

Pranie kołdry i poduszki krok po kroku

Poza praniem bielizny pościelowej konieczne jest również pranie samej kołdry i poduszek. Najlepiej robić to raz w roku przy dobrej pogodzie, by suszenie przebiegło sprawnie. Pościel ze sztucznym wypełnieniem schnie bardzo szybko. Ta z pierza potrzebuje nawet 8 godzin.

Prawie każdy nowszy model pralki posiada odpowiedni program do prania pościeli zarówno tych ze sztucznym, jak i naturalnym wypełnieniem. Wybierz delikatne detergenty i nie dodawaj środków zmiękczających. Te mogą spowodować, że struktura kołdry i poduszek się zniszczy.

Przed praniem sprawdź, czy poszycie nie jest dziurawe. Wybierz program do delikatnych tkanin z temperaturą maksymalnie 40 stopni. Ogranicz obroty wirowania.

Zadbana pościel i bielizna pościelowa będą służyć ci dłużej. Ty zaś jednocześnie będziesz zasypiać i budzić się w środowisku wolnym od szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog Ogólne

Prowadzenie działalności nierejestrowanej w 2024: Kompletny przewodnik

W 2024 roku, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, dzięki możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej. Ta forma przedsiębiorczości oferuje unikalne korzyści, ale wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Co to jest działalność nierejestrowana? Działalność nierejestrowana, często postrzegana jako prostsza ścieżka do przedsiębiorczości, otwiera przed osobami fizycznymi możliwość angażowania się w aktywność gospodarczą bez wpisywania […]

Czytaj więcej
Ogólne

Piłki do siatkówki – dobry wybór na lato!

Wiele osób lubi czynnie spędzać wolny czas. Zwłaszcza w cieplejsze miesiące mamy ochotę na to, by zająć się amatorsko sportem albo pospacerować po lesie. Dużą popularnością cieszy się obecnie piłka siatkowa, zwłaszcza w jej plażowej odmianie. By grać w siatkówkę plażową, nie musimy wydawać wielkich pieniędzy. Wystarczy nam solidna piłka do siatkówki, a także równa […]

Czytaj więcej
Ogólne

4 sposoby na oszczędności przy zarządzaniu flotą pojazdów

Odkryj 4 skuteczne sposobów na obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności zarządzania flotą pojazdów. Zarządzanie flotą pojazdów jest kluczowym elementem dla wielu firm, które codziennie starają się zwiększać swoją efektywność operacyjną i obniżać koszty. W dobie cyfryzacji i rozwoju technologii telematycznych, właściciele flot coraz częściej sięgają po zaawansowane systemy monitoringu. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędności, […]

Czytaj więcej