Pakowanie z wykorzystaniem woreczków próżniowych to obecnie najlepsza metoda zabezpieczania żywności. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że wyróżnia się całkiem sporo rodzajów woreczków do pakowania próżniowego. Co warto na ich temat wiedzieć?
Woreczki do pakowania próżniowego i ich zastosowanie praktyczne
Wysokiej jakości woreczki do pakowania próżniowego to najlepszy sposób na zabezpieczenie żywności przed czynnikami zewnętrznymi różnego typu. Dobre worki próżniowe pozwalają na przedłużenie trwałości produktów spożywczych. Chronią je przed bakteriami czy pleśnią. Poza tym zamknięte w ten sposób jedzenie przez długi czas zachowuje swój naturalny smak. Nie traci także właściwości odżywczych i nie pochłania zapachów z lodówki. Trudno dziwić się więc temu, że pakowanie próżniowe cieszy się coraz większą popularnością.
Woreczki do pakowania próżniowego PA/PE – charakterystyka
Nie da się ukryć, że do pakowania wędlin, mięsa, serów czy ryb na ogół wykorzystywane są gładkie woreczki próżniowe PA/PE dostępne w różnych rozmiarach i grubościach do wyboru. Znaleźć je można np. w sklepie internetowym workowo.pl/woreczki-do-pakowania-prozniowego.
Ten rodzaj materiału zapewnia naprawdę mocne zgrzewy i niezłą barierowość. Woreczki PA/PE świetnie współpracują z pakowarkami próżniowymi komorowymi.
Dość duże znaczenie ma grubość folii, z której wykonane są woreczki do pakowania próżniowego. Zazwyczaj jest to 70 µm, ale spotkać się też można z workami grubszymi. Służą one do pakowania twardych serów czy mięsa z kością. Grubsza folia zapewnia lepszą ochronę, co ma znaczenie przy produktach, które szybko się psują. Standardowe zgrzewarki dobrze radzą sobie z woreczkami do pakowania próżniowego o dość zróżnicowanej grubości.
Czym cechują się moletowane woreczki do pakowania próżniowego?
Na rynku dostępne są poza tym moletowane (strukturalne) woreczki do pakowania próżniowego, które wykorzystuje się w przypadku pakowarek bezkomorowych – listwowych. Worki tego typu mają z obu stron lub z jednej strony wyraźną fakturę, przetłoczenia. Mogą mieć one różny wzór. Ich celem jest sprawne odprowadzanie powietrza na zewnątrz w czasie pakowania w pakowarkach z zasysaniem zewnętrznym.
Materiał moletowany czasem dostępny jest też w formie rękawa o długości kilku metrów. To pozwala na jego dobre dopasowanie do produktu. Tego typu rozwiązanie sprawdza się dobrze podczas pakowania produktów spożywczych o zmiennych kształtach np. ryb.