Każdy dywan możemy wyprać, musimy tylko dopasować właściwą metodę do rodzaju w materiału, z którego został stworzony. Jest to najważniejszy aspekt, gdyż błędnie dostosowany sposób czyszczenia, może nieodwracalnie zniszczyć dywan.
Na początku przedstawiamy kilka cennych sposobów czyszczenia dopasowanych do rodzaju dywanu.
Najpopularniejsze rodzaje:
- Dywany wełniane – nie możemy stosować większości detergentów, zwłaszcza tych z aktywnym tlenem. Dywan wełniany polecamy myć ręcznie, gąbką z zimną wodą i szarym mydłem.
- Dywany polipropylenowe – bardzo popularne dywany. Spokojnie możemy używać detergentów lub ciepłej wody z szarym mydłem.
- Dywany akrylowe – wyjątkowo trwały dywan, który możemy prać stosując delikatne detergentów lub wody z szamponem lub szarym mydłem.
- Dywany wiskozowe – bardzo delikatny dywan. Uważamy, aby nie szorować go mocno i nie stosujmy silnych detergentów, które zwyczajnie uszkodzą powierzchnię dywanu.
Przed przystąpieniem do prania dywanu, w pierwszym kroku należy dywan wytrzepać z kurzu i brudu, który znajduje się w głębszych warstwach włókien. Samo odkurzanie nie wyciągnie wszystkich zanieczyszczeń. Trzepanie dywany zalecamy dwa razy w roku.
Utarło się z przeszłości nieformalne powiedzenie – piękny, niezniszczony, nowoczesny dywan, to chluba każdej gospodyni. W jaki sposób utrzymać go jednak w takim stanie? Oto patenty na usuwanie plam z dywanu:
a). olej – przyciśnijmy do runa ręcznik papierowy, aby jak najwięcej tłuszczu w niego wsiąkło. Następnie skropmy plamę płynem do mycia naczyń i wytrzyjmy wilgotną ścierką. Pozostałości usuńmy roztworem wody z octem.
b). kawa – w tym przypadku natychmiast zwilżmy runo gazowaną wodą mineralną, osuszmy ściereczką. Należy wiedzieć, że jeśli mimo to plama pozostała, spryskajmy ją wodą utlenioną przykryjmy wilgotną szmatką frotte i prasujmy gorącym żelazkiem.
c). błoto – poczekajmy aż dobrze wyschnie, a następnie odkurzmy starannie dywan. Kiedy zabrudzenie nadal jest widoczne przygotujmy wówczas roztwór z mydła i amoniaku (20 g mydła, 2 łyżki amoniaku, 1 litr wody). Wyczyśćmy nim dywan, zmyjmy ciepłą, a potem zimną wodą.
d). mocz zwierzaka – zróbmy dość gęstą papkę z sody oczyszczonej i wody. Nałóżmy na plamę, pozostawmy na 5 minut czasu. Po tym czasie zmyjmy octem. Przemyjmy czystą wodą i osuszmy.