Co to jest system ABS w samochodzie?

ABS w samochodzie

Obecnie kierowcy nie wyobrażają sobie jazdy bez systemu ABS, zwłaszcza w warunkach zimowych. Pochodzący z angielskiego Anti-Lock Breaking System jest elementem układu hamulcowego. Instalowany jest on już w każdym aucie, gdyż zapewnia, że zagrożenie wpadnięcia w nieokiełznany poślizg jest zminimalizowane. Na jakiej zasadzie operuje ten układ? Sprawdź, jak zbudowany jest ABS i dowiedz się więcej o swoim pojeździe.

Układ ABS — co to jest?

Powszechnie znany model ABS zmontowany jest przede wszystkim ze specjalistycznych części, które monitorują prędkość obrotową wszystkich kół. Ponadto ważnym komponentem są zawory zmniejszające ciśnienie w każdym z obwodów hamowania. Za prowadzenie parametrów odpowiedzialny jest komputer, który angażuje cały system, biorąc pod uwagę aktualne obroty osi.

Podczas jazdy bez hamowania czujniki zbierają odczyt o prędkości auta. System wykorzystuje te parametry w czasie naciśnięcia pedału hamulca. ABS robi więc autodiagnozę nieprzerwanie. W związku z tym jest to niesamowicie ważny układ bezpieczeństwa w każdym samochodzie. W chwili usterki zapali określoną kontrolkę na desce rozdzielczej. Naprawy należy za każdym razem wykonywać niezwłocznie, bo układ hamulcowy bez wspomagania powoduje zagrożenie na drodze.

Jak działa ABS?

Kiedy oś pojazdu przestaje się obracać, następuje utracenie kontroli. ABS to układ, który minimalizuje ryzyko takiego incydentu. Odtwarza on hamowanie impulsowe ze zdecydowanie większą dokładnością niż człowiek. Z tego powodu sterowność samochodu jest na odpowiednim poziomie. Mechanizm uruchamia się, kiedy jedno z kół zacznie poruszać się z mniejszą prędkością od reszty. ABS redukuje w tym momencie moc hamowania jedynie danego obwodu. Kiedy obroty z powrotem zostają przyspieszone hamulce są silniejsze.

Warto wiedzieć, że ABS nie wymaga specjalnej metody hamowania. Model działania jest niesamowicie prosty. Wystarczy, że w trakcie awaryjnego hamowania naciśnie się pedał hamulca do podłogi. Nie powinno się luzować go do całkowitego zatrzymania samochodu. Taka reakcja jest sygnałem dla komputera, który zagwarantuje większą sterowność.

Zobacz również:  Popularne grzejniki Kermi – zalety, właściwości

Korzyści ABS-u — dlaczego jest tak ważny?

Układ ABS umożliwia silne hamowanie w nagłym trybie bez ryzyka wpadnięcia w gwałtowny poślizg. Jest to bez wątpienia największy atut tego wspomagania, który sprawił, że wszystkie auta są bezpieczniejsze. Przykaz montowania ABS zatwierdzono zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Oprócz zmniejszenia prawdopodobieństwa utraty stabilności auta wspomaganie gwarantuje też:

  • zmniejszenie odległości hamowania,
  • utrzymanie stabilnego toru zwalniania,
  • zwiększenie sterowności samochodu w czasie awaryjnego zatrzymania.

Trzeba jednak zaznaczyć, że sam komputer nie wniesie stuprocentowego bezpieczeństwa, jeśli osoba za kierownicą nie będzie skupiona. Błyskawiczna reakcja oraz odpowiedni stan techniczny auta to tak samo istotne kwestie. Zużyte bloczki hamulcowe lub inne elementy mogą wpłynąć mocno negatywnie na działanie układu. W związku z tym w żadnym przypadku nie można ignorować awarii i systematycznie dokonywać napraw. Na portalu Auto-Set dowiesz się jeszcze więcej o swoim aucie i szczegółach jego eksploatacji.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Przejazdy busem do Holandii – wygodne i tanie rozwiązanie

Holandia to kraj, który przyciąga turystów z całego świata. Znana z pięknych krajobrazów, malowniczych miast, ciekawych muzeów i galerii, jak również wyjątkowych atrakcji turystycznych, takich jak np. Keukenhof, czy Park Miniatur w Madurodam. Aby jednak móc w pełni cieszyć się z wizyty w tym kraju, warto zadbać o wygodny i przede wszystkim ekonomiczny transport. Przejazdy […]

Czytaj więcej
Ogólne

Jak nosić mokasyny damskie, by wyglądać stylowo?

Mokasyny damskie to niezwykle charakterystyczny typ obuwia, wywodzący się z mody męskiej. Na przestrzeni ostatnich dekad został jednak doceniony przez liczne grono wielbicielek oryginalnej mody, stając się jednym z najgorętszych trendów. Jak nosić to wyjątkowe obuwie, by wyglądać stylowo? Kluczowy jest dobór modelu do okazji oraz reszty stylizacji. Jak się za to zabrać? Podpowiadamy! Czym […]

Czytaj więcej
Dlaczego nurkowie wypadają z łodzi do tyłu?
Ogólne

Dlaczego nurkowie wypadają z łodzi do tyłu?

Nurkowanie to ekscytująca okazja do odkrywania świata przyrody w niezapomnianych miejscach. Bez odpowiedniego sprzętu ochronnego i bezpiecznych praktyk nurkowania, to zabawne hobby może szybko stać się niebezpieczne. Dlaczego nurkowie nurkują do tyłu? Dlaczego nurkowie nurkują do tyłu? Podobnie jak w przypadku używania flagi nurkowej, nurkowanie do tyłu jest standardową techniką bezpieczeństwa. Choć może się wydawać, […]

Czytaj więcej