Co to jest system ABS w samochodzie?

ABS w samochodzie

Obecnie kierowcy nie wyobrażają sobie jazdy bez systemu ABS, zwłaszcza w warunkach zimowych. Pochodzący z angielskiego Anti-Lock Breaking System jest elementem układu hamulcowego. Instalowany jest on już w każdym aucie, gdyż zapewnia, że zagrożenie wpadnięcia w nieokiełznany poślizg jest zminimalizowane. Na jakiej zasadzie operuje ten układ? Sprawdź, jak zbudowany jest ABS i dowiedz się więcej o swoim pojeździe.

Układ ABS — co to jest?

Powszechnie znany model ABS zmontowany jest przede wszystkim ze specjalistycznych części, które monitorują prędkość obrotową wszystkich kół. Ponadto ważnym komponentem są zawory zmniejszające ciśnienie w każdym z obwodów hamowania. Za prowadzenie parametrów odpowiedzialny jest komputer, który angażuje cały system, biorąc pod uwagę aktualne obroty osi.

Podczas jazdy bez hamowania czujniki zbierają odczyt o prędkości auta. System wykorzystuje te parametry w czasie naciśnięcia pedału hamulca. ABS robi więc autodiagnozę nieprzerwanie. W związku z tym jest to niesamowicie ważny układ bezpieczeństwa w każdym samochodzie. W chwili usterki zapali określoną kontrolkę na desce rozdzielczej. Naprawy należy za każdym razem wykonywać niezwłocznie, bo układ hamulcowy bez wspomagania powoduje zagrożenie na drodze.

Jak działa ABS?

Kiedy oś pojazdu przestaje się obracać, następuje utracenie kontroli. ABS to układ, który minimalizuje ryzyko takiego incydentu. Odtwarza on hamowanie impulsowe ze zdecydowanie większą dokładnością niż człowiek. Z tego powodu sterowność samochodu jest na odpowiednim poziomie. Mechanizm uruchamia się, kiedy jedno z kół zacznie poruszać się z mniejszą prędkością od reszty. ABS redukuje w tym momencie moc hamowania jedynie danego obwodu. Kiedy obroty z powrotem zostają przyspieszone hamulce są silniejsze.

Warto wiedzieć, że ABS nie wymaga specjalnej metody hamowania. Model działania jest niesamowicie prosty. Wystarczy, że w trakcie awaryjnego hamowania naciśnie się pedał hamulca do podłogi. Nie powinno się luzować go do całkowitego zatrzymania samochodu. Taka reakcja jest sygnałem dla komputera, który zagwarantuje większą sterowność.

Zobacz również:  Znaczenie wygodnej umywalki w łazience

Korzyści ABS-u — dlaczego jest tak ważny?

Układ ABS umożliwia silne hamowanie w nagłym trybie bez ryzyka wpadnięcia w gwałtowny poślizg. Jest to bez wątpienia największy atut tego wspomagania, który sprawił, że wszystkie auta są bezpieczniejsze. Przykaz montowania ABS zatwierdzono zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Oprócz zmniejszenia prawdopodobieństwa utraty stabilności auta wspomaganie gwarantuje też:

  • zmniejszenie odległości hamowania,
  • utrzymanie stabilnego toru zwalniania,
  • zwiększenie sterowności samochodu w czasie awaryjnego zatrzymania.

Trzeba jednak zaznaczyć, że sam komputer nie wniesie stuprocentowego bezpieczeństwa, jeśli osoba za kierownicą nie będzie skupiona. Błyskawiczna reakcja oraz odpowiedni stan techniczny auta to tak samo istotne kwestie. Zużyte bloczki hamulcowe lub inne elementy mogą wpłynąć mocno negatywnie na działanie układu. W związku z tym w żadnym przypadku nie można ignorować awarii i systematycznie dokonywać napraw. Na portalu Auto-Set dowiesz się jeszcze więcej o swoim aucie i szczegółach jego eksploatacji.

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

„Trylogia Mocy i Szału” – wszystko, co musisz wiedzieć o każdym z tomów

„Trylogia Mocy i Szału” to fascynująca seria powieści fantastycznych autorstwa Anny Lewickiej, która zyskała uznanie czytelników dzięki oryginalnej fabule i malowniczej scenerii Bieszczadów. Jeśli interesujesz się literaturą fantasy pełną magii, romansu oraz baśniowych elementów, ta seria jest dla Ciebie. W tym artykule przybliżymy wszystkie kluczowe informacje o trylogii, o których warto wiedzieć przed jej przeczytaniem. […]

Czytaj więcej
Ogólne

Zostały Ci ścinki z pianki tapicerskiej? Oto pomysły na ich wykorzystanie!

Chciałeś poprawić wygląd swoich mebli i została Ci pianka tapicerska? Wydaje Ci się, że jest to kolejny problem do rozwiązania? Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że kreatywność nie zna granic. Te ścinki mogą stać się niezwykle użyteczne. Zastanawiasz się, jak możesz je wykorzystać w swoich projektach? A może nie masz pewności, czy w ogóle możesz z […]

Czytaj więcej
Ogólne

Kluczowe elementy udanych wydarzeń firmowych

Wydarzenia firmowe pełnią dziś wiele funkcji. Wspierają działania marketingowe, pomagają zbudować wizerunek specjalisty w branży, integrują pracowników i podnoszą ich kwalifikacje zawodowe. Jedynie nieliczne korporacje zatrudniają na stałe event managerów. Większość przedsiębiorstw i instytucji publicznych korzysta z usług zewnętrznych specjalistów. Branża eventowa wciąż się rozwija i osiąga coraz wyższe obroty. Jak powinna wyglądać profesjonalna organizacja […]

Czytaj więcej