Choroba Alzheimera – przyczyny i objawy

Kacper

Choroba Alzheimera dotyka coraz większej liczby osób. Z pewnością można zauważyć, że kolejne pokolenia są coraz bardziej podatne na zachorowanie na nią. Niestety, przez wielu naukowców jest ona zaliczana do grupy chorób cywilizacyjnych. Ich lista z czasem wciąż się powiększa. Co trzeba wiedzieć na temat choroby Alzheimera? Jakie są jej przyczyny i objawy?

Przyczyny choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera najczęściej dotyka osób powyżej 65. roku życia. U osób młodszych jest ona rzadsza, ale także może się pojawić, co jest związane ze słabszymi zdolnościami umysłowymi. Konkretną przyczyną jest nieprawidłowe gromadzenie się białek dookoła komórek mózgowych oraz w nich. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są dwa białka – amyloid, który tworzy złogi w postaci blaszek oraz tau, który tworzy sploty. Naukowcy nie są w stanie na razie jednoznacznie stwierdzić, co dokładnie rozpoczyna ten proces, to z całą pewnością jego początek ma miejsce na długo przed pojawieniem się widocznych objawów. To niestety zmniejsza szanse na szybkie podjęcie leczenia. Warto podkreślić, że te nagromadzone białka utrudniają wysyłanie sygnałów pomiędzy komórkami mózgowymi. Blokowane neuroprzekaźniki nie docierają do celu. Docelowo różne obszary mózgu mogą się kurczyć, co z kolei oznacza nieodwracalne zmiany w jego strukturze. Zobacz więcej na: https://panobeauty.com/. Znajdziesz tam sporo artykułów na temat procesów odpowiedzialnych za wystąpienie tej choroby. Szczególnie szybko spada poziom neuroprzekaźnika o nazwie acetylocholina.

Objawy choroby Alzheimera

Jeśli chodzi o objawy choroby Alzheimera, to niepokój powinny przede wszystkim wzbudzić zaburzenia pamięci. To właśnie ten obszar mózgu jako pierwszy ulega skurczeniu. Z tego powodu chory zaczyna mieć problemy z rozpoznawaniem znajomych osób, trafianiem pod znajome adresy czy nawet z obsługą prostych urządzeń. Chory wraz z postępem choroby traci coraz większą ilość wspomnień. W końcu może on nawet stracić zdolność do samodzielnego życia na skutek tego, że zapomina także informacji na temat swojego własnego życia. Ostatecznie może dojść nawet do tego, że chory nie jest w stanie się przedstawić. Charakterystyczne dla tej choroby są też problemy z zapamiętywaniem nowych informacji. Pojawia się też rozproszenie, które utrudnia codzienne życie. Do tego też dochodzą huśtawki nastrojów i problemy z osobowością. Na kolejnym etapie choroby można spodziewać się zaburzeń mowy, orientacji w czasie i przestrzeni. Bardzo charakterystyczne jest częste dopytywanie się chorego o dzień lub godzinę. Alzheimer może przyczynić się także do zwiększonej apatii, niechęci do podejmowania decyzji i częstymi zmianami nastroju. Zdarza się, że u osób jeszcze niezdiagnozowanych błędnie rozpoznaje się depresję. W zaawansowanym stadium choroby chory nie jest w stanie samodzielnie się ubrać, zjeść czy skorzystać z toalety. Naturalne są też problemy nad kontrolą czynności fizjologicznych, co często kończy się koniecznością używania pieluch dla dorosłych lub pieluchomajtek.

Zobacz również:  Elementy budowlane uznanej marki DEFLEX
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *