Przegląd szlabanów parkingowych: od mechanicznych po nowoczesne elektroniczne

Szlabany parkingowe to proste i skuteczne zabezpieczenie pojazdów znajdujących się na posesji domu, sklepu czy firmy. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na zaawansowaną obsługę osób korzystających z parkingu. Ale nie zawsze tak było i kiedyś szlaban trzeba było otwierać ręcznie. Czym charakteryzują się innowacyjne systemy do zarządzania parkingiem i jak działają?

Jeszcze kilkanaście lat temu szlabanem nazywaliśmy długą belkę z obciążeniem przymocowaną do słupka. Dzięki odważnikowi ręcznie podnoszono szlaban i przepuszczano samochód. Później to rozwiązanie zastąpiły szlabany z napędem elektrycznym, które zdecydowanie ułatwiły pracę osoby zarządzającej parkingiem. Na początku sterowanie nadal wymagało ręcznego korzystania z przełącznika, ale szybko zastąpiono to automatyką. Dzisiaj szlaban parkingowy to nie tylko zapora, ale także system identyfikacji pojazdu z wbudowaną kamerą, biletomatem lub możliwością wniesienia opłaty a skorzystanie z parkingu. Praktycznie nie ka konieczności, aby w pobliżu pracował człowiek.

Jakie są rodzaje szlabanów parkingowych?

Współczesne szlabany parkingowe dzielą się z uwagi na jednostkę napędową na:

  • szlabany elektromechaniczne– ramię szlabanu zasilane jest przez silnik unosi się elektryczny o niskim napięciem prądu (12 V lub 24 V) lub prądem zmiennym z sieci 230 V;
  • szlabany elektrohydrauliczne – ramię szlabanu unosi się dzięki silnikowi  hydraulicznemu, który napędzany jest pompą z olejem hydraulicznym.

Z uwagi na warunki klimatyczne najchętniej wybierany szlabany w Polsce to te elektromechaniczne. Nie wymagają one skomplikowanie konserwacji, są funkcjonalne i łatwe w obsłudze. Natomiast szlabany elektrohydrauliczne są bardziej trwałe, a ich praca jest bardziej intensywna.

Jak działa szlaban parkingowy?

Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się szlabany bezobsługowe. Dzięki nim parking czy garaż działa w pełnej automatyce, co obniża koszt utrzymania obiektu. Mechanizm działania takiego szlabanu jest prosty. Szlabany elektryczne wymagają, aby pojazd zatrzymał się w pętli indukcyjnej, co aktywuje bileterkę i daje możliwość kierowcy na zbliżenie karty lub biletu. Wtedy zapora się otwiera, a samochód może zjechać z pętli. W przypadku modeli z systemem rozpoznawania tablic rejestracyjnych to szlaban odczytuje numery w momencie podjechania samochodu, rejestruje obraz i otwiera się.

Szlabany parkingowe, np. od Elektrobim wyposażone są w sterowniki, posiadające odbiorniki radiowe o bardzo dobrym zasięgu. W zestawie z solidną przekładnią gwarantują szybki czas otwierania szlabanu, który przy ramieniu o długości do 6m wynosi kilka sekund. Oferowane szlabany na parking mogą być otwierane za pomocą pilota, klawiatury, kart i breloków dostępu, pętli indukcyjnej, przycisku czy fotokomórek.

Bezpieczeństwo i wydajność

Szlabany parkingowe powinny cechować się szybkością działania i niezawodnością, szczególnie tam, gdzie intensywność użytkowania jest duża: na parkingach sklepowych czy w firmach dostawczych. Istotne są wysokiej jakości zabezpieczenia, które zapewnią bezpieczeństwo przejeżdżających pojazdów. Zastosowanie fotokomórek lub detektora pętli indukcyjnej powoduje, że automat sam „wykrywa” kiedy pojazd zbliża się i oddala od szlabanu. Minimalizuje to ryzyko, że szlaban opadnie zbyt wcześnie.

Artykuł sponsorowany

Kacper

Redaktor, prywatnie gracz League of Legends, Counter Strike i innych popularnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogólne

Jak stworzyć projekt lokalu gastronomicznego, który zachwyci klientów i usprawni pracę personelu?

Otwarcie restauracji, kawiarni czy baru to duże wyzwanie, które wymaga nie tylko świetnego pomysłu na menu, ale także starannie przemyślanej aranżacji wnętrza. Sukces takiego przedsięwzięcia w dużej mierze zależy od tego, jak dobrze zaplanowany jest projekt lokalu gastronomicznego. Funkcjonalność, estetyka, wygoda – to wszystko wpływa na komfort gości oraz efektywność pracy personelu. W niniejszym artykule podpowiadamy, […]

Czytaj więcej
Ogólne

Zasilacze awaryjne UPS – jak zadbać o bezpieczeństwo sprzętu i danych?

Awaria prądu potrafi zaskoczyć w najmniej odpowiednim momencie, paraliżując codzienne działania i narażając nas na poważne straty – zarówno w domu, jak i w firmie. Kiedy zanika zasilanie, nie tylko przestają działać nasze komputery, ale również ryzykujemy utratą ważnych danych, uszkodzeniem elektroniki czy przerwaniem ciągłości pracy. Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie – zasilacze awaryjne UPS. Są […]

Czytaj więcej
Ogólne

Co powinno być w torbie mamy: 10 niezbędnych rzeczy na co dzień

Co powinno być w torbie mamy: 10 niezbędnych rzeczy na co dzień Każda mama dobrze wie, że odpowiednio zorganizowana torba może uratować dzień. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na krótki spacer, zakupy, czy spędzasz cały dzień poza domem, dobrze przemyślana zawartość torby pozwala szybko reagować na potrzeby dziecka. Na szczęście na rynku są dostępne […]

Czytaj więcej