Szlabany parkingowe to proste i skuteczne zabezpieczenie pojazdów znajdujących się na posesji domu, sklepu czy firmy. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na zaawansowaną obsługę osób korzystających z parkingu. Ale nie zawsze tak było i kiedyś szlaban trzeba było otwierać ręcznie. Czym charakteryzują się innowacyjne systemy do zarządzania parkingiem i jak działają?
Jeszcze kilkanaście lat temu szlabanem nazywaliśmy długą belkę z obciążeniem przymocowaną do słupka. Dzięki odważnikowi ręcznie podnoszono szlaban i przepuszczano samochód. Później to rozwiązanie zastąpiły szlabany z napędem elektrycznym, które zdecydowanie ułatwiły pracę osoby zarządzającej parkingiem. Na początku sterowanie nadal wymagało ręcznego korzystania z przełącznika, ale szybko zastąpiono to automatyką. Dzisiaj szlaban parkingowy to nie tylko zapora, ale także system identyfikacji pojazdu z wbudowaną kamerą, biletomatem lub możliwością wniesienia opłaty a skorzystanie z parkingu. Praktycznie nie ka konieczności, aby w pobliżu pracował człowiek.
Spis treści
Jakie są rodzaje szlabanów parkingowych?
Współczesne szlabany parkingowe dzielą się z uwagi na jednostkę napędową na:
- szlabany elektromechaniczne– ramię szlabanu zasilane jest przez silnik unosi się elektryczny o niskim napięciem prądu (12 V lub 24 V) lub prądem zmiennym z sieci 230 V;
- szlabany elektrohydrauliczne – ramię szlabanu unosi się dzięki silnikowi hydraulicznemu, który napędzany jest pompą z olejem hydraulicznym.
Z uwagi na warunki klimatyczne najchętniej wybierany szlabany w Polsce to te elektromechaniczne. Nie wymagają one skomplikowanie konserwacji, są funkcjonalne i łatwe w obsłudze. Natomiast szlabany elektrohydrauliczne są bardziej trwałe, a ich praca jest bardziej intensywna.
Jak działa szlaban parkingowy?
Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się szlabany bezobsługowe. Dzięki nim parking czy garaż działa w pełnej automatyce, co obniża koszt utrzymania obiektu. Mechanizm działania takiego szlabanu jest prosty. Szlabany elektryczne wymagają, aby pojazd zatrzymał się w pętli indukcyjnej, co aktywuje bileterkę i daje możliwość kierowcy na zbliżenie karty lub biletu. Wtedy zapora się otwiera, a samochód może zjechać z pętli. W przypadku modeli z systemem rozpoznawania tablic rejestracyjnych to szlaban odczytuje numery w momencie podjechania samochodu, rejestruje obraz i otwiera się.
Szlabany parkingowe, np. od Elektrobim wyposażone są w sterowniki, posiadające odbiorniki radiowe o bardzo dobrym zasięgu. W zestawie z solidną przekładnią gwarantują szybki czas otwierania szlabanu, który przy ramieniu o długości do 6m wynosi kilka sekund. Oferowane szlabany na parking mogą być otwierane za pomocą pilota, klawiatury, kart i breloków dostępu, pętli indukcyjnej, przycisku czy fotokomórek.
Bezpieczeństwo i wydajność
Szlabany parkingowe powinny cechować się szybkością działania i niezawodnością, szczególnie tam, gdzie intensywność użytkowania jest duża: na parkingach sklepowych czy w firmach dostawczych. Istotne są wysokiej jakości zabezpieczenia, które zapewnią bezpieczeństwo przejeżdżających pojazdów. Zastosowanie fotokomórek lub detektora pętli indukcyjnej powoduje, że automat sam „wykrywa” kiedy pojazd zbliża się i oddala od szlabanu. Minimalizuje to ryzyko, że szlaban opadnie zbyt wcześnie.
Artykuł sponsorowany