Noclegi nad morzem nie muszą oznaczać pobytu w dużym mieście! Coś dla siebie nad Bałtykiem bez problemu znajdą również miłośnicy wiejskich klimatów. Przykładem malowniczej, cichej nadmorskiej wsi są Sianożęty – apartamenty w tej miejscowości to doskonały pomysł dla osób, które podczas urlopu chcą w kameralnej atmosferze odpocząć od tłumów.
Sianożęty to niewielka wieś – liczy niecałe 400 mieszkańców. Położona jest w gminie Ustronie Morskie w powiecie kołobrzeskim. Powstała najpewniej w XIII wieku i była własnością biskupa pomorskiego Hermana. Jej niemiecka nazwa to Ziegenberg – wzięła się od zbitki słów „ziege”, czyli „koza” oraz „berg”, czyli „góra”. Sugeruje to, że jej mieszkańcy zajmowali się wypasaniem kóz, choć nie ma na to jednoznacznego potwierdzenia w źródłach historycznych. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. wieś nosiła nazwę Koziagóra, ale już w dokumentach z 1946 r. pojawia się nazwa Sianożęty – od staropolskiego sformułowania „sianożęć”, czyli sianokosów.
Sianożęty – noclegi o najwyższej klasie
Noclegi nad Morzem Bałtyckim w Sianożętach to dobry pomysł na urlop w cichej, spokojnej, kameralnej atmosferze. Choć nie ma tam nocnych klubów, dyskotek i innych rozrywek typowych dla dużych miast, to jednak dzięki wyjątkowemu położeniu i pięknej przyrodzie miasteczko to stanowi popularną destynację turystyczną. Nie można przy tym zapominać o fakcie, że apartamenty nad morzem w Sianożętach – takie jak GEA ECO Apartamenty lub Pięć Mórz – pod względem klasy i komfortu niczym nie różnią się od podobnych noclegów w większych nadmorskich miejscowościach. Można tam wypocząć naprawdę wygodnie, w doskonałych warunkach!
Ogromnym atutem apartamenty Sianożęty jest to, że z każdego z nich można szybko dotrzeć do morza. A przyznać trzeba, że plaża w tej okolicy jest naprawdę zachwycająca – szeroka, piaszczysta, bardzo czysta. Ciągnie się na długości blisko 1,5 kilometra, a w jej obrębie latem funkcjonuje strzeżone kąpielisko. Miłośnicy spacerów mogą wybrać się brzegiem do położonego nieopodal Ustronia Morskiego.
Sianożęty – apartament wśród pięknej przyrody
Decydując się na noclegi Sianożęty, należy pamiętać, że to nie tylko morze i plaża przesądzają o turystycznej atrakcyjności tej wsi. Cała jej powierzchnia bowiem znajduje się w Obszarze Chronionego Krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski. Jest to teren o powierzchni ponad 36 tys. ha w województwie zachodniopomorskim, na którym znajduje się cenne, wartościowe krajobrazowo dziedzictwo przyrodnicze. Okolice Sianożętów to przepiękne łąki zachwycające bujną roślinnością oraz lasy, w których można pooddychać czystym powietrzem.
Nie może więc dziwić, że przez gminę Ustronie Morskie, w której położone są Sianożęty, przebiega wiele szlaków turystycznych – zarówno rowerowych, jak i pieszych. Szlak rowerowy po gminie Ustronie Morskie liczy 23 kilometry i prowadzi m.in. przez Kukinię, Rusowo i Gwizd. Jest dość prosty, przyjemny i idealnie nadaje się na wycieczkę rowerową całej rodziny. Bardziej wymagająca jest przebiegająca nieopodal Sianożętów międzynarodowa trasa rowerowa nr 10. W Ustroniu Morskim łączy się z Rowerowym Szlakiem Turystycznym.
Jeśli chodzi o trasy piesze, to z Sianożętów można udać się Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9 w kierunku Gąsek aż do latarni morskiej (około 9 kilometrów spaceru) lub w kierunku Kołobrzegu przez Bagicz – ta trasa liczy 10 kilometrów. Nieopodal Bagicza koniecznie obejrzeć trzeba dwa monumentalne pomniki przyrody – liczący 800 lat dąb „Bolesław” oraz 160 lat młodszy dąb „Warcisław”.
Noclegi Sianożęty – blisko morza i okolicznych atrakcji
W najbliższej okolicy znaleźć można sporo ciekawych, wartych zobaczenia miejsc, do których można wybrać się pieszo lub rowerem. Na granicy Sianożętów oraz Ustronia Morskiego znajduje się Skansen Chleba. Został on otwarty w 2006 r. i przypomina dom XIX-wiecznego piekarza. Jego każdy element – ściany, dach, okna – wykonano z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły, a „sercem” domu jest opalany drewnem piec, w którym wypieka się tradycyjny chleb. W skansenie można zobaczyć, jak powstaje takie pieczywo, i oczywiście go spróbować.
W położonym niedaleko Sianożętów wspomnianym już Bagiczu atrakcją jest cywilne lotnisko o bardzo ciekawej historii. W 1935 r. władze Rzeszy Niemieckiej postanowiły wysiedlić tamtejszych mieszkańców i zbudować duży kompleks wojskowy z lotniskiem dla bombowców. To właśnie stamtąd startowały niemieckie samoloty bombardujące Polskę w czasie II wojny światowej. W 1945 r. lotnisko przeszło w ręce Rosji – tak było do 1992 r., kiedy wróciło w polskie władanie. Obecnie jest to lotnisko cywilne, obsługujące ruch turystyczny i niewielkie samoloty czarterowe.
Warto odwiedzić Sianożęty – apartamenty nad morzem pozwolą bowiem na komfortowy wypoczynek, piękna plaża na opalanie i kąpiele, a kilka lokalnych restauracji na spróbowanie świeżej bałtyckiej ryby. To ciekawy pomysł zarówno na weekend nad morzem, jak i dłuższe wakacje.