Święta Maria Bros

0
21 października 2015 o 20:42  •  Styl i design  •   •  0 odpowiedzi

Wchodzisz do kościoła. Nie byłeś tu od lat, więc nie bardzo wiesz, czego się spodziewać. Rodzinna uroczystość wymogła jednak, żeby przemęczyć się kilkadziesiąt minut, więc nie dajesz po sobie poznać, że najchętniej zostałbyś przy PlayStation. Tymczasem na miejscu spotyka cię miłe zaskoczenie. Z otwartymi ramionami witają cię Święci od Szybkiego Transferu.

Symbole religijne już dawno przeniknęły do kultury masowej. Żeby się o tym przekonać wystarczy wybrać się do najbliższej kaplicy konsumpcjonizmu. Niemal w każdej sieciówce znajdziesz w koszach przy kasie przecenione skarpetki w trzypaku z malutkimi krzyżykami. Bardziej ekskluzywni projektanci sprzedają designerskie legginsy ze spandexu z wizerunkami prosto z witraży.

Religia pojawia się wszędzie – od filmów Bergmana po więzienne tatuaże. Soasig Chamaillard postanowił pójść o krok dalej, uznając, że symbolika może dyfundować swobodnie w dwie strony. Efektem jego pracy jest seria figurek Marii ubranej w kostiumy superbohaterów, kosmonautów i morskich potworów.

Odwrócenie tego procesu daje silnie karykaturalny efekt. Mnie ponownie składnia to do myślenia o modzie. Właściwie to wszystko mi jedno, czy ktoś nosi różaniec jako hipsterski wisiorek – jego wybór. Coraz częściej zauważam jednak, że ludzie kompletnie nie mają pojęcia, skąd wywodzi się symbolika na ich spranych t-shirtach. To nie tyczy się tylko religii. Spróbuj spytać następną osobę z koszulką z Che Guevarą, kim był ten koleś. Gwarantuję, że przynajmniej kilka odpowiedzi rozbawi cię niczym filmiki puszczane przez Tadeusz Drozda – przez łzy żenady.

1hello-mary-1

1little-mary-1

1marianne

1petit-robot

1pokemum

1sainte-force-1

1sainte-liberte

1super-marie-o

3nouvelle-lune-1

3pocket

bible1

notredamedupoulpe1

sainte-goku-1 sainte-moon-1

super1-1

tmnt1

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (4 votes cast)
Święta Maria Bros, 7.0 out of 10 based on 4 ratings