„Playboy” dla niewidomych – najciekawsze fakty o męskim bestsellerze

0
13 grudnia 2013 o 10:33  •  Eventy  •   •  0 odpowiedzi

60 lat temu wyszedł pierwszy numer „Playboya” (tak, Hefner jest aż tak stary). Wydanie nie posiadało nawet daty, bo Hugh nie był pewny, czy wyjdzie drugie. Pismo sprzedało się w niespodziewanie wielkim nakładzie – ponad 50 tysięcy kopii – i tym samym zapoczątkowało rewolucję na rynku wydawniczym. Poniżej niezwykłe fakty z historii tego kultowego tytułu.

Zdjęcia z odzysku podbijają rynek

Playmate pierwszego numeru „Playboya” była najgorętsza gwiazda kina lat 50. i 60., czyli Marilyn Monroe. Z okładki machała roześmiana do czytelników, a na rozkładówce prezentowała swoje ciało na czerwonym suknie. Zdjęcia pochodziły z „recyklingu” (oryginalnie zrobiono je do kalendarza). To Marilyn zapewniła gazecie genialną sprzedaż.  Hefner zarobił na pierwszym numerze 25 tys. dolarów. Suma ta wielokrotnie przewyższała jego oczekiwania. Playboy okazał się strzałem w dziesiątkę.

playboy

Razem dopiero po śmierci

Zdjęcia Marilyn na czerwonym suknie wyeksponowane na rozkładówce spowodowały oszałamiający sukces pisma. Stały się na tyle kultowe, że do tego motywu nawiązano w numerze z Lindsay Lohan. Hefner doskonale zdawał sobie sprawę, że swoją fortunę zawdzięcza aktorce. Gdy Marilyn zmarła, był zdruzgotany. Postanowił, że po śmierci chce spocząć blisko niej i wykupił miejsce obok Marilyn na cmentarzu w Los Angeles, gdzie została pochowana. Wydaje się to wyjątkowo dziwaczne, biorąc pod uwagę fakt, że ta dwójka w rzeczywistości nigdy nie spotkała się twarzą w twarz.

l m

Erotyka dla niewidomych

Głównym walorem gazety są oczywiście apetyczne zdjęcia. Wydanie dla niewidomych może więc wydawać się szaleństwem. Na ten odważny krok zdecydowała się Biblioteka  Narodowa Stanów Zjednoczonych, która w grudniu 1970 roku zaczęła tłumaczyć pismo na język Braille’a. Edycja nie zawierała oczywiście zdjęć. Była również pozbawiona reklam.

braille

„Playboy” – kuźnia talentu

Powyższy fakt jest mniej zaskakujący, gdy weźmie się pod uwagę najbardziej znanych autorów, którzy pisali do „Playboya”. Znalazły się w nim między innymi artykuły Vladimira Nabokova, Kurta Vonneguta i Johna Updike’a. Wydrukowano w niej również w częściach powieść „Fahrenheit 451” Ray’a Bradbury’ego. Co ciekawe, Alex Huxley, powieściopisarz znany głównie dzięki książce „Nowy, wspaniały świat”, zaczynał karierę jako reporter „Playboya”. Jego pierwszym poważnym zadaniem było przeprowadzenie wywiadu z Milesem Davisem.

hd

Rozkładówka na uniwersytecie

W „Playboyu” ukazuje się cała masa zdjęć, jedno z nich jest szczególnie wyjątkowe. Chodzi o zdjęcie Leny Soderberg. Fotografia została zrobiona w 1972 roku i pochodzi z numeru, który w całej historii gazety sprzedał się w największym nakładzie (7 161 561 kopii). Zdjęcie Leny ma wyjątkowe cechy: pojawia się w nim bardzo szeroka gama kolorystyczna, gradienty, dużo drobnych szczegółów. Dzięki temu od 40 lat wykorzystywane jest do testowania i nauki obsługi programów do obróbki graficznej zdjęć. Ja spotkałam się z nim po raz pierwszy na zajęciach z… „Analizy obrazu mikroskopowego”.

8-lena

Pozew za nagie ramiona

Trudno to sobie wyobrazić, ale w niektórych krajach „Playboy” wygląda jak „erotyczna” gazeta z teledysku „Amish Paradise”. Jest tak między innymi w Indonezji, gdzie z powodu panującego islamu obyczajowość jest bardzo zaostrzona. Tamtejsze wydanie gazety nie publikuje nagich zdjęć. Nie powstrzymało to jednak bojkotu, który w 2006 roku zorganizowali członkowie organizacji sojco-religijnej IDF. Naczelny gazety został wówczas pojmany i postawiony przed sądem pod zarzutem nieprzyzwoitości. Mężczyzna został ostatecznie uniewinniony.

 indonezja

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
"Playboy" dla niewidomych - najciekawsze fakty o męskim bestsellerze, 10.0 out of 10 based on 2 ratings